Zahrada k domu stvořená

Když se majitel domu rozhodoval, kde bude se svou rodinou žít, padla jeho volba na Havlíčkův Brod. Jednak proto, že v něm jako kluk trávil dětství a spoustu času při nejrůznějších sportovních aktivitách, ale i kvůli tomu, že má tohle město prostě rád. Je tu spokojený nejen on, ale i jeho žena a jejich tři děti.

Rozhodnutí nelituje, ani volby konkrétního místa, kde nový domov pro svoji rodinu vybudoval. Jde o příjemnou lokalitu v nově vybudované čtvrti blízko centra a přesto v klidné části města. Majitelé si pochvalují zejména dobrou dostupnost do práce, blízkost přírody a bohaté možnosti kulturního vyžití i spoustu příležitostí, jak trávit volný čas. Další nespornou výhodou je, že pozemek sousedí s chráněným krajinným prvkem, kterým protéká potůček a město v blízké budoucnosti plánuje revitalizaci tohoto území včetně vybudování parku a stezky pro pěší.

Ani jeden schod

Hlavní, po čem investor toužil, bylo sladění celé dispozice domu do jedné úrovně. Dosud totiž bydlel v domě, který měl spoustu schodů, což mu nevyhovovalo a přál si proto stavbu přízemní. Nikde nenajdete jediný schůdek, není tu ani sklep, ani podkroví… „Chtěl jsem, aby náš dům byl vzdušný, světlý, prostorný a maximálně splňoval požadavky na pohodlné bydlení a příjemný život,“ vysvětluje majitel. „V projektu se počítalo i s místem pro samostatnou prádelnu, dílnu, sklad i velikou dvojgaráž a to všechno se do puntíku povedlo,“ dodává.

Napřed dům, potom zahrada

Nejprve se postavil samotný dům, poté následovaly zpevněné plochy včetně terénních úprav a až nakonec se realizovala zahrada. Stavbu domu majitelé svěřili architektovi Tomáši Pavlasovi. Líbily se jim jeho realizace a návrhy, které jakoby přesně zapadaly do zdejší krajiny. „Líbilo se mi, jak umí pracovat s prostorem, jak ho dovede zajímavě využít,“ říká majitel.
S architektem si navíc báječně rozuměli, dokázal splnit všechna jejich přání. Chtěli prosvětlený, otevřený interiér, architekt tedy navrhl velké prosklené plochy, kterými světlo do domu krásně prochází. Majitel k tomu dodává: „Byli jsme spokojeni i se samotnou realizací, i když jsme se samozřejmě nevyhnuli různým problémům v průběhu stavby, které se musely okamžitě řešit. Konkrétně to byly právě velké prosklené stěny nebo konstrukce střechy s velkými přesahy a minimem opěrných sloupů. Ale zvládli jsme všechno,“ usmívá se majitel. Další z věcí, které, jak majitel říká, má na domě velmi rád, je použití kvalitních materiálů a designových prvku včetně moderních technologií, bez nichž si život zde neumí představit.

Oslovili profesionály

Ani s podobou zahrady nechtěli experimentovat, rozhodli se pro odborníky. Architekt jim doporučil pražský Atelier Flera. Představu o zahradě měli od začátku jasnou – chtěli praktickou, bezúdržbovou a přáli si zkombinovat okrasnou část s různými druhy listnatých a ovocných keřů a dřevin s částí užitnou, kde by mohli společně také trávit volný čas.
„Spolupráce s lidmi z Ateliéru Flera byla velmi příjemná a profesionální. Dokázali nám odborně poradit i při terénních úpravách v těsném okolí domu, nejenom zahrady, navrhli a doporučili řešení vzniklých problémů. Cením si hlavně jejich spolehlivosti,“ říká majitel.

Jak zahrada vypadá?

Zahrada je funkčně rozdělena do tří částí. Do první, vstupní části navrhli architekti ze zahradního atelieru muchovníky, hortenzie a podrosty stínomilných trvalek, které mají za úkol lemovat stavbu na severní a západní straně a pozvolně by měly přecházet i ve volnou plochu trávníku s trvalkovo-travinovými záhony, jejichž smyslem je zpestřovat jižní část zahrady po celé vegetační období. Třetí částí je malý hájek s ohništěm a podrostem z trvalek. Ohniště je kamenné s dubovými lavicemi umístěnými kolem na štěrkové ploše. Celou zahradu po obvodu lemuje pás dřevin, který má především kolem hájku přírodě podobný charakter, čímž navazuje zahradu na okolní krajinu.
„Kompozice rostlin jsou zde navrženy tak, aby podpořily hezké výhledy do krajiny a zároveň zajistily pohledovou bariéru od nově vznikající cyklostezky a z okolních pozemků. Do hlavní části zahrady je od vstupu člověk zaveden cestičkou z betonových bloků, které se opakují a tvoří tak detail, sjednocující celý pozemek a tvoří kontrast k okolním divokým porostům,“ vysvětlujte architekt Ferdinand Leffler.

Co mají doma nejraději?

„Pokud jde o zahradu, jsme šťastní, že se nám podařilo vytvořit prostornou terasu s bazénem, která je přístupná hned ze tří obytných místností přes velké posuvné dveře a dokonale tak propojuje zahradu s domem, to je luxus k nezaplacení,“ vysvětluje majitel. Na zahradě tráví celá rodina spoustu času nejen sportem, ale i její údržbou. Přece jen nejraději se ale rodiče věnují dětem a nejvíc je baví společné hraní, koupání v bazénu a grilování. Celá zahrada je k tomu jako stvořená.

Ing. Ferdinand Leffler
(*1978)

zakladatel ateliéru Flera

Co pro vás bylo na realizaci této zahrady nejzajímavější, nejlákavější?

Asi vazba na krajinu, na mokřady, na jejich kouzlo a charakter, který jsme chtěli podpořit a propojit s okolím a zároveň zachovat soukromí, odclonit dům a zahradu od blízké cyklostezky. Silný je tady i vliv lokálních dřevin, které jsou použity pro ještě větší umocnění místa.​

Jaké zahradní prvky byly pro zahradu ojedinělé nebo jiné než u ostatních zahrad?

Ojedinělé je jednoznačně propojení velkého, čistého bazénu s terasou, to byla výzva. Velmi snadno se to nepovede, ale to naštěstí nebyl tento příklad. Výsledek stojí, myslím, za to – jako by tam ten bazén byl odjakživa.

Jak byste pár slovy zahradu charakterizoval, abyste ji co nejlépe vystihl?

Krajina, bazén, aktivita, čistota, výhledy, jednoduchost, soukromí, klid, relax, lokálnost.

www.flera.cz

VIZITKA DOMU

Realizace: rok 2015
Zastavěná plocha: 450 m2
Užitná plocha: 345 m2
Zahrada: 1720 m2

Stavba: klasické pálené cihly
Střecha: železobetonová konstrukce s fólii
Zateplení: dům není zateplen, neboť je stavěn z dostatečně širokých cihel
Stropy: sádrokartonové podhledy
Okna: izolační trojsklo v hliníkovém rámu
Interiérové dveře: bezzárubňové dřevěné dveře s dubovou dýhou s olejovaným povrchem
Podlahy: laminátová (ložnice a dětské pokoje), keramická dlažba (chodba, kuchyň a technické zázemí), dřevěná (obytný prostor)
Podlahy v koupelnách: velkoformátová keramická dlažba a obklady (120 x 160 cm)
Vytápění: podlahové (kromě garáže) + tepelné čerpadlo vzduch-voda. Dům je vybaven klimatizací.

Text: Mirka Vernerová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 19. 10. 2017

Edit: