Zazimování v 10 krocích

Po letošním horkém létě si bazény zaslouží pořádně odpočinout. Jak na to, aby v létě opět nastoupily do služby ve vynikající kondici? Poradíme – stručně a bleskově.

Zazimování bazénu není složité, jen je potřeba pečlivě dodržet doporučený postup. Pak bazénu zima neublíží a na jaře se o to snadněji uvede do provozu. Správné zazimování navíc přispěje k tomu, že budeme bazén užívat bez problémů dlouhá léta. Z nadzemních i zapuštěných bazénů není třeba vypouštět vodu, s výjimkou starších betonových, nebo bazénů s vnitřním dlaždicovým obkladem. Zazimování zvládnete sami, ale pokud bojujete s časem nebo si úplně nevěříte, máte možnost tyto práce svěřit odborníkům. U větších bazénů se složitějším příslušenstvím je odborné zazimování více než žádoucí.

Překrytí bazénu zimní plachtou zamezí spadu nečistot do bazénu. Bezpečnostní plachta Desjoyaux Grille Freeze navíc zabezpečí bazén v případě pádu dětí nebo domácích mazlíčků. Cena od 350 Kč za m2. www.desjoyaux.cz

10 kroků, jak na to

  1. Se zazimováním je potřeba začít, když teplota vody v bazénu klesne na 10 °C, a teplota vzduchu ještě neklesá pod bod mrazu ani v noci.
  2. Nejprve důkladně vyčistěte dno a stěny bazénu, nejlépe bazénovým vysavačem a zbavte vodu všech mechanických nečistot pomocí textilní síťky.
  3. Pomocí testeru zkontrolujte chemické složení vody a upravte úroveň pH (7,2 – 7,6), tvrdosti vody (nižší než 18 °N) a chlóru.
  4. Zapněte filtraci a nechte ji běžet dostatečně dlouho, aby se voda v bazénu dobře promíchala, obvykle alespoň 24 hodin.
  5. Snižte hladinu vody v bazénu 10 až 20 cm pod úroveň skimmeru (sběrače nečistot), trysek, osvětlení nebo protiproudu – záleží na konkrétní výbavě bazénu.
  6. Po snížení hladiny vody očistěte znovu stěny pomocí houbičky a speciálního přípravku, potom stěny opláchněte čistou vodou.
  7. Postarejte se o techniku – propláchněte pískovou náplň filtrace, případně ji vyměňte za novou. Z filtrace demontujte čerpadlo, odpojte hadice a vylijte z nich vodu. Odpojit a vysušit je potřeba i tepelné čerpadlo a solární panely.
  8. Všechno příslušenství uložte na suchém místě.
  9. Aplikujte podle pokynů výrobce zazimovací přípravek, který brání růstu řas, vzniku zákalů a na jaře usnadní čištění.
  10. Zakryjte bazén plachtou speciálně určenou k zazimování, která ochrání vodu před nečistotami. Při větší nadílce sněhu je dobré sníh z plachty odstranit, aby nadměrná zátěž plachtu nepoškodila. Do vody je vhodné umístit speciální plováky nebo PET lahve, aby se bazén nepoškodil ledem.

Po přípravě bazénu na zazimování se doporučuje použít plováky proti zamrzání, které jsou zárukou, že v průběhu zimního období nedojde k poškození bazénu při jeho zamrznutí a následném rozpínání ledu. Plováky Desjoyaux se jednoduchým způsobem nastavují a jsou vhodné pro bazény jakýchkoliv rozměrů, dva běžné metry plováků pořídíte za 1150 Kč. www.desjoyaux.cz

DVĚ OTÁZKY PRO…

Luďka Vyskočila, manažera technického úseku společnosti ALBIXON a. s.

Je po letošním horkém létě potřeba učinit nějaká zvláštní opatření?

Extrémní teploty mohly narušit těsnění a šroubované spoje potrubí, proto je doporučuji na konci letošní sezony zkontrolovat.

Jakých chyb se lidé při zazimování dopouštějí, na co zapomínají?

Před zimou se dost často se zapomíná na úpravu bazénové vody. Upravená voda se dá lépe na jaře „nastartovat“ než voda před zimou neupravená. A také se zapomíná na průběžnou kontrolu stavu vody v bazénu během celé zimy. Ideální je kontrolovat vodu alespoň jednou za 14 dní. A také je nutné stále doplňovat do vody zazimovací roztok, který snižuje tvorbu řas přes zimu podle předepsaného dávkování konkrétního přípravku.

Před zazimováním je potřeba zkontrolovat chemické složení vody. Správné hodnoty snadno změříte pomocí testerů Azuro, proužkový tester Azuro Quick Check 4v1 umožňuje 50 měření, 220 Kč. www.mountfield.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 29. 11. 2018

Edit: