Zvládáte jarní úklid?

Aby vám šla práce pěkně od ruky, vybavte se účinnými čističi a šikovnými úklidovými pomůckami, které odvedou velký kus práce za vás. Každý typ povrchu si žádá jiné zacházení, proto je důležité ještě před nákupem přípravků dokonale zmapovat svou domácnost.

1. Na nábytek

Prach, otisky prstů i skvrny od jídla a nápojů z nábytku vyřešíte většinou jednoduchým způsobem – hlavně s citem a žádné drhnutí ani velké množství drahých přípravků. Foliovaný povrch nábytku stačí otřít suchou prachovkou, na zaschlé nečistoty použijte měkký hadřík namočený v teplé vodě.
„Opravdu odolnou špínu či skvrnu na nábytku můžete zkusit jemně odstranit horkým roztokem mazlavého mýdla. Zapomeňte na oškrabávání nožíkem, tekuté písky, drátěnky a jiné agresivní metody, výsledkem by totiž byly jen nepěkné rýhy či skvrny na povrchu,“ doporučuje Martin Dusík ze společnosti Trachea a dále dodává: „Pokud jste našli na svém nábytku drobné rýhy, škrábance či jiné povrchové poškození a máte akrylátový povrch v lesklém provedení, nic se neděje. Pomocí opravné sady můžete tato drobná nábytková poranění vyléčit během pár minut.

Podlahový vysavač G Force Plus VCEA21GPLRCY, možnost volby typu sběru vysávaného odpadu: sáček nebo nádoba na prach, příkon 700 W, en. třída A, HEPA filtrace, akční rádius 8 m, hlučnost 64 dB, 3990 Kč. www.gorenje.cz

2. Na domácí textil a čalounění

Záclony, závěsy, kusové koberečky, prostírání, ubrusy, potahy na sedacím nábytku… Co jen jde, důkladně vyklepejte a vyperte. Pokud se však potahy z nábytku nedají sejmout, nebo výrobce nedoporučuje jejich praní, sáhněte po ručním vysavači se speciálním nástavcem na čalounění. S jeho pomocí z potahů důkladně vysajete prach, drobky i další nečistoty a navíc textilní povrch nepoškodíte. Ještě účinnější ošetření textilu představují ruční parní čističe, které mají schopnost proniknout více do hloubky a vypořádat se i s nežádoucími mikroorganismy, které se mohly zabydlet v pohodlném čalounění.

Ultramat TURBO, v setu mop a kyblík se ždímacím košem, vyždímání díky rotačnímu systému poháněnému sešlápnutím pedálu, 999 Kč, shop.vileda.cz

3. Na okna

Na okna, výplně dveří i další skleněné a lesklé plochy rozhodně nepoužívejte agresivní ani abrazivní prostředky, snesou pouze šetrné zacházení. K jejich vyčištění potřebujete jemné hadříky z mikrovlákna, čisticí a lešticí prostředky přímo určené na skleněné povrchy a kvalitní stěrku nebo ruční aku čistič oken. K jeho výhodám patří nízká hmotnost a zejména hlavice s flexibilním ohebným kloubem, díky které se dostanete i do těžko přístupných rohů a jež zajistí správný úhel při mytí oken.
„V interiéru je dnes více druhů skel a každé z nich potřebuje jiný přístup k čištění, abychom si jejich dekorativní povrch nevratně nepoškodili. Na čiré, lakované sklo nebo dekorované Grafosklo postačí běžné prostředky na leštění a hadřík,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Čistič pevných podlah Kobold SP600 vysává i vytírá zároveň a díky otočnému kloubu a plochému designu se dostane i pod nízký nábytek. Se spotřebou pouhých 260 ml vody na 60 m2 plochy šetří životní prostředí i váš čas a dokonalý výsledek úklidu je vždy zaručen, 26 495 Kč. www.vorwerk-kobold.cz

4. Na podlahu

S podlahovým vysavačem zvládnete údržbu koberců i pevných povrchů podlah jen s minimem námahy. K samozřejmostem nových modelů patří dostatečně dlouhý přívodní kabel zajišťující velký dosah, teleskopická rukojeť, praktické příslušenství na různé typy povrchů, vysoký sací výkon a také vysoce efektivní HEPA filtrace, která dokáže eliminovat až 99,95 % částic ze vzduchu, včetně pylu a roztočů, což ocení nejen astmatici či alergici. A samozřejmě nadčasový design.
Pro dokonalejší úklid sáhněte po parním čističi, jenž dokáže vaši podlahu proměnit v hygienicky čistý povrch zcela přirozeným způsobem bez použití chemie a jen za pomoci intenzivního proudu páry, který lze regulovat podle potřeby. Bez obav jej můžete použít na pevné podlahy, sanitární keramiku, vodovodní baterie a dokonce i na okna.
Nestárnoucí klasiku pro mokrý způsob údržby pak představuje mop, suchou cestu si vezme na starosti koště či smeták a lopatka.

Parní čistič Perfect Clean CP1010 vyčistí ekologicky a bez dalších chemických prostředků mnoho povrchů, bohaté příslušenství, nádržka na 400 ml vody, 1399 Kč, www.my-concept.cz

5. Na odolnou špínu v kuchyni

Chcete-li vaší kuchyni dopřát po čase pořádnou očistu, vyzbrojte se kromě běžných čisticích prostředků a pomůcek tentokrát také škrabkou na sklokeramické varné desky a ručním parním čističem. Ten si poradí s minerálními usazeninami a špínou i v těžko dostupných místech, jako jsou spáry okolo dřezu a varné desky, místa, kde na dřez nebo na pracovní plochu nasedá dřezová baterie a další. Nezapomeňte ani na vnitřní prostory trouby a myčky. Vyklizení a vymytí si zaslouží také chladnička a mrazák.

Pomocníci na úklid v jarních barvách: v zelené a žluté, 2v1 mop na podlahu a stěrka na okna, dva návleky na podlahu a dva návleky na okna z mikrovlákna, 649 Kč. www.tchibo.cz

6. Na sanitární keramiku, obklady a dlažby

I když bychom měli koupelnu udržovat v pořádku celoročně, v rámci jarního úklidu přece jen vezmeme údržbu více z gruntu. Často však nevíme, jaký čistič si koupit a jak vlastně postupovat.
„Koupelna je specifický objekt, kde se spojuje hned několik charakterů znečištění – kromě běžného prachu a špíny jde o mastnotu, například z krémů, dále vodní kámen, minerální usazeniny a rez, někdy i plísně,“ popisuje zástupce značky RAKO Miroslav Levora druhy znečistění a dodává: „Tyto jednotlivé vrstvy nečistot je třeba odmývat postupně podle jejich charakteru, univerzální čistič na všechny druhy nečistot neexistuje.“
První krok by měl zahrnovat odmaštění, v druhém kroku zbavte povrchy vodního kamene, minerálních usazenin a rzi, v kroku třetím se zbavte plísní ve spárách a přistupte k účinné prevenci.
Pro vyčištění využijete klasický rýžák. Jednou za půl roku vydezinfikujte spáry jakýmkoli dezinfekčním prostředkem, napříkla typu Savo, čímž zlikvidujete i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech. Barevné spáry čistěte velmi opatrně, aby neztrácely pigment – před úklidem je nechte nasytit vodou, aby při údržbě neabsorbovaly vodu s chemickým přípravkem.

Bona Spray Mop pro snadný úklid všech typů podlah rychle a efektivně. Mop dosáhne i do těžce přístupných míst. www.bonaspraymop.cz

7. Na WC

Toaleta bývá jednou z několika málo věcí, jejíž údržbě věnujeme běžně zvýšenou péči. Pravidelné používání tekutých WC čističů účinně zamezuje tvorbě usazenin vodního kamene ve vnitřním prostoru mísy, pevné či tekuté WC bloky, které lze zavěsit pod okraj mísy při každém spláchnutí vaši toaletu alespoň částečně zbavují nežádoucích bakterií a zároveň osvěžují prostor příjemnou vůní.
Pro razantnější údržbu pak kromě štětky použijte parní čistič se speciálním nástavcem pro čistění WC mís, který s pomocí horké páry ošetří i místa obtížně dostupná.

Aku čistič WELLS7 je lehký (bez příslušenství váží pouhých 0,59 kg), vyvážený, ergonomické držadlo z protiskluzového materiálu, systém proti odkapávání zabraňuje únikům kapaliny ze 110 ml velké nádrže na vodu, od 1899 Kč. www.electrolux.cz

Nezapomeňte na elektro

Také domácí elektropřístroje si zaslouží pravidelnou péči, ovšem vždy pouze velice jemnou a opatrnou. Prach, ulpívající na obrazovkách počítačů a televizorů, ale i na tělech přístrojů, jako jsou hi-fi věže, DVD přehrávače, reprobedny, gramofony, rádia, fotorámečky, domácí meteostanice a další, je potřeba pravidelně odstraňovat. Tento téměř neviditelný nepřítel může mít neblahý vliv na rychlost a funkčnost domácí techniky, proto je důležité z přístrojů prach pravidelně otírat nebo šetrným způsobem vysávat ručním vysavačem.
Praktické je použití například této čisticí sady Sencor SCL 2200, jež obsahuje hned několik pomocníků pro správnou a šetrnou údržbu elektroniky. V balíčku najdete vše potřebné: jemnou čisticí utěrku, měkký antistatický štětec i speciální čisticí roztok. Set pořídíte za 149 Kč.
www.sencor.cz

Ruční parní čistič 2v1 Vaporetto Double, jenž je součástí parního mopu, pomůže vyčistit WC, 3490 Kč, značka DecoDoma, prodává www.biano.cz

Jak na pískované sklo

Pískované sklo vyžaduje trochu jiný způsob údržby než ostatní druhy skleněných povrchů:

  • Umývejte je pouze čistou teplou vodou a celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část povrchu.
  • V případě většího znečištění lze použít jen velmi malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Voda ale nesmí nikdy výrazně pěnit.
  • Sklo myjte vždy s minimálním množstvím vody. Když použijete vody moc, bude povrch dlouho schnout a vytvoří se na něm mapy.
  • Volte takový hadřík, který nepouští barvu ani vlákna – například takzvanou švédskou utěrku, popřípadě houbičku bez drsné vrstvy.
  • Po umytí sklo vždy otřete do sucha.
    www.sklo-jap.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 23. 5. 2018

Edit: