Bojler, karma a spol.

Chcete ekonomicky a pokud možno i ekologicky ohřívat vodu v rodinném domě? Možností na výběr máte víc než dost.

Jednu z moderních variant představuje ohřev vody elektrickým či plynovým kotlem (přímotopný ohřev se zásobníkem uvnitř kotle), ale stále je tu řada možností, které vám skýtají zásobníkové nebo průtokové ohřívače vody.

Komfortní elektrický průtokový ohřívač DSX s řídicím panelem pro úsporný a pohodlný ohřev vody. Elektronická regulace, dálkové ovládání, kompatibilita se solárními systémy. lze použít pro více odběrných míst. Cena 13 957 Kč včetně dálkového ovládání. Foto Clage.

 

Způsoby ohřevu

Zatím nejběžnější je ohřev vody v elektrickém akumulačním zásobníku (tlakový či beztlakový bojler), dále pak v samostatném plynovém zásobníku (komfortní přímý ohřev), případně v zásobníku připojeném k plynovému kotli (nepřímý ohřev pomocí trubkového výměníku). Můžete mít ovšem také elektrický průtokový ohřívač nebo plynový průtokový ohřívač (tzv. karmu). Jako provozně nejlevnější se však jeví zásobníkový ohřev pomocí tepelného čerpadla.

Plně elektronický průtokový ohřívač vody ePPe 915 s nastavitelným maximálním přikonem 9, 11 nebo 15 kW. Jednoduché nastavení teploty v rozsahu 30–60 °C. Cena 11 990 Kč. Foto RPRWterm.

 

Co se kam hodí?

Průtokové ohřívače – plynové i elektrické – poslouží především pro krátkodobý a nárazový odběr teplé vody na chatách či chalupách. U objektů, které využíváte častěji a dlouhodoběji, bývá ekonomičtější zásobníkový (akumulační) způsob ohřevu. Obecně lze říci, že o plynovém ohřevu vody se vyplatí uvažovat tehdy, když dům či byt plynem také vytápíte, takže jeho celková spotřeba v domácnosti je vysoká. Plyn může být v takovém případě ekonomicky výrazně výhodnější, ale jen zpočátku: Postupně se budou tvořit nánosy jak v komíně, tak v rozvodech plynu, čímž účinnost klesne a poměr se posune ve prospěch elektrického ohřevu. Tento efekt mohou zmírnit pravidelné revize spalinových cest.

Otočením kohoutku je automaticky spuštěn ohřev vody u ohřívače DelPo 3,5 H. Ideální do odlehlých míst s obtížnou dostupností dodávky teplé vody. Cena 2 790 Kč. Foto RPRWterm.

 

Investice do úspor

Všechny varianty ekonomicky „strčí do kapsy“ ohřev vody pomocí tepelného čerpadla systému vzduch-voda. Dokonce i v případě, že k tradičnímu ohřevu v bojleru využíváte nízký tarif, který vám šetří i za ostatní elektrospotřebiče. Má to jen jediný háček: vstupní investici 40 až 50 tisíc korun. To je výrazně více, než zaplatíte za bojler (okolo 10 tisíc korun) nebo za samostatný zásobník připojený ke kondenzačnímu plynovému kotli (okolo 15 tisíc korun). Přesto lze díky nízkým provozním nákladům (ve srovnání s kondenzačním kotlem 40 %, ve srovnání s bojlerem méně než 30 %) očekávat návratnost investice do 7 let. Bude tím rychlejší, čím větší spotřebu teplé vody máte.

Kondenzační plynový ohřívač vody enbra SFK má netradiční vzhled kotle. Při zachování minimálních rozměrů je schopen obrovské produkce teplé vody. Cena od 43 689 Kč. Foto Enbra.

 

Nechcete velkou investici?

I bez velké vstupní investice lze najít ekonomickou cestu. Pokud dům využívá nízkoteplotní otopnou soustavu, bude patrně nejekonomičtější kondenzační plynový kotel v kombinaci s nepřímo ohřívaným zásobníkem teplé vody. K vytápění i ohřevu vody tak slouží jediný spotřebič, který v porovnání s průtokovým ohřívačem šetří nejméně 20 % nákladů na ohřev. Pokud využíváte otopnou soustavu s klasickými radiátory, bude vhodné použít rovněž kombinaci kotel + zásobník, ale nemusíte měnit klasický plynový kotel. Kondenzační kotel by sice šetřil náklady i zde, ale investice by měla příliš dlouhou návratnost.

Tepelné čerpadlo v koupelně? Proč ne! Závěsný ohřívač Nuos evo pracuje na bázi tepelného čerpadla vzduchvoda a nabízí objem 80 či 100 litrů. Cena od 29 996 Kč. Foto Ariston Thermo.

 

Šance pro bojler

Ohřev vody elektrickým nebo kombinovaným bojlerem má jeden trumf: Domácnost (po splnění nezbytných náležitostí) získává nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny. Výhody nízkého tarifu (dříve označovaného „noční proud“) pak využívají všechny elektrospotřebiče v domácnosti. Pro plné využití výhody nízkého tarifu je důležité vědět, že tento tarif dnes již zdaleka nespíná jen v nočních hodinách. Jeho spínání řídí konkrétní distributor elektřiny v regionu přes systém hromadného dálkového ovládání (HDO). Přesnou dobu platnosti nízkého tarifu zjistíte u svého distributora elektřiny podle HDO kódu, který máte uveden na svém elektroměru.

Elektrický ohřívač EOMKU 80 SKSM nabízí svislou i vodorovnou montáž s přívodem pro několik odběrných míst. Úspora energie díky inteligentnímu ohřevu (viz text vpravo). Foto Mora.

 

Úspora jinak

Moderní ohřívače vody ovšem výhodu nízkého tarifu relativizují. V každou denní i noční hodinu totiž platí: Nejlevnější je energie, kterou vůbec nespotřebujete! A na trhu jsou dnes „chytré“ ohřívače, které si podle prvního týdne svého provozu nastaví maximálně úsporný režim ohřevu do budoucna. Zaznamenají, kdy všichni členové domácnosti vstávají a potřebují větší množství teplé vody, kdy domácnost opustí a vodu nečerpají, a kdy se spotřeba teplé vody v domácnosti opět zvyšuje. Na základě toho se ohřívače po prvním týdnu samy naprogramují. Pro případ odběru mimo obvyklý čas ovšem ohřívač udržuje „železnou zásobu“ vody o teplotě 45 °C.

 

Ohřev zadarmo

Až 70 % celoroční potřeby teplé užitkové vody dovedou dnes pokrýt termické solární kolektory. V období od poloviny května do poloviny září pokryje solární systém dokonce veškerou spotřebu teplé vody v domácnosti a případně dokáže ještě produkovat přebytky pro ohřev bazénu. V zimním období ovšem můžete počítat jen s příspěvkem okolo 30 % teplé vody. Vedle termických kolektorů (umisťují se nejčastěji na střechu orientovanou jižním či jihozápadním směrem, mohou se natáčet podle dráhy slunce) obsahuje systém zásobník teplé vody s tepelným výměníkem a regulační či bezpečnostní komponenty. Celková investice je okolo 100 tisíc korun. K instalaci nepotřebujete složitá povolení ani připojení k elektrické síti. Konkrétní kalkulaci návratnosti by měl vždy provést odborník, ale počítejte s tím, že bude dlouhá.


Umístění tepelného čerpadla

• Tepelné čerpadlo pro přípravu teplé užitkové vody je ideální umístit v suterénu, kde bude lehce vysušovat a chladit okolní vzduch (o 1 až 3 °C oproti obvyklé teplotě).
• Díky tomu vznikne i ve starším vlhkém sklepě vhodné prostředí pro skladování jablek či brambor.
• Pokud nemáte podobný záměr, můžete tepelné čerpadlo instalovat do technické místnosti nebo i poblíž domácího whirlpoolu. Ochlazený vzduch lze odvést mimo dům.


Minimalizujte ztráty

• Šetřit náklady vám pomáhá nejen správný výběr zdroje ohřevu a samotného ohřívače, ale také účelná instalace. Ohřívač by měl být umístěn co nejblíže vodovodní baterii.
• Jestliže musí ohřátá voda běžet dlouhým systémem trubek, vznikají tepelné ztráty. Jediný způsob, jak je omezit, představuje kvalitní izolace teplovodního potrubí.
• Největší tepelné ztráty hrozí tehdy, když máte koupelnu a kuchyň na opačných koncích bytu a zásobník je umístěn mezi nimi. V tom případě investujte do druhého ohřívače vody.
• Ohřívač nemusí být naddimenzovaný. Pro potřeby běžné kuchyně stačí malý zásobník (objem 10 až 30 litrů) nebo dokonce průtokový ohřívač. Pokud zvolíte dva obvody ohřevu, představuje malý kuchyňský ohřívač úsporu místa i energie za provoz.
• Nenastavujte zbytečně vysokou teplotu vody: Čím bude vyšší, tím větší budou i tepelné ztráty. Pro kuchyni je ekonomické nastavit teplotu 60 °C, pro koupelnu stačí 50 °C.


Hodně peněz ušetří maličkosti

• Ruční nastavování teploty pomocí kohoutku či pákové baterie zvýší spotřebu teplé vody až o 30 %. Řešením je termostatická baterie, kde si nastavíte stálou teplotu.
• Spoustu vody lze ušetřit při každodenním čištění zubů. Stačí v jeho průběhu zastavit vodu.
• Jedním sprchováním spotřebujete 40 až 50 litrů vody, koupelí ve vaně až 150 litrů. Navíc je sprchování zdravější.
• Mytím nádobí v myčce spotřebujete výrazně méně teplé vody než při ručním umývání.
• Spotřebu vody a elektrické energie v domácnosti výrazně zvyšuje pračka. Proto vybírejte takovou, jejíž provoz je úsporný na vodu i elektřinu.


 

TEXT: VÍT STRAŇÁK

FOTO: se souhlasem firem, Clage, RPRWterm, Enbra, Ariston Thermo, Mora

 

 

 

 

 

Datum vydání: 22. 6. 2021

Edit: