Chytrá domácnost

Vytvořením tzv. IQ bydlení budete moci ovládat osvětlení, elektroinstalaci, termostat, domácí alarm, kamery nebo zámky dveří na dálku skrze chytrý telefon, tablet, ale i počítač nebo televizi. Jak daleko v tom ale zajít?

Nejprve je dobré si ujasnit, zda vám postačí jednoúčelové sady, nebo s ohledem na budoucnost investujete do centrální jednotky. Někdy může být naprostá automatizace domu nebo bytu pro vaši náturu i uživatelský komfort v daném místě spíše na škodu a právě stanovení jejího stupně je velmi důležité. Nehledě na vložené finance, protože při plně automatizovaném domě se pohybujete ve statisícových částkách. Počítat musíte na jednom pólu s čistě „drátovou“ elektroinstalací, na druhém s převážně „bezdrátovým“ systémem, pracujícím s pomocí internetu, wifi, Bluetooth atd.

JEDNOÚČELOVÉ SADY

Jednoúčelové sady produktů pro chytrý dům jsou relativně levné a jednoduché na instalaci – stačí je vybalit z krabice, rozmístit a zapnout. Typickým příkladem je chytrý alarm nebo termostat, ke kterému sice můžete dokoupit bezpečnostní čidla nebo další termo hlavice, ale když si potom budete chtít pořídit například chytré žárovky, musíte pro jejich ovládání používat další samostatnou aplikaci. Čím více pak budete svoji chytrou domácnost rozšiřovat, tím více budete mít aplikací.

Světelný okruh v přízemí domu ovládáte jednoduše přes mobilní telefon. Jedním tlačítkem například zhasnete všechna svítidla kromě lampy u pohovky

CENTRÁLNÍ JEDNOTKY

Naopak v provázané chytré domácnosti je jejím srdcem centrální jednotka (hub), která komunikuje prostřednictvím konkrétního protokolu. Obvykle ji stačí připojit do elektrické sítě a k vašemu routeru. K takové jednotce je možné dokupovat další zařízení a tvořit tak komplexní chytrou domácnost. Výhodou je jednoduché a pohodlné ovládání, rozmanitost a provázanost celého systému. Instalace i nastavení jsou však na rozdíl od jednoúčelových sad o něco komplikovanější. Existují různá řešení a technologie.

JEDNÍM POVELEM OVLÁDNETE VÍCE FUNKCÍ

Výhodou chytré domácnosti s hubem jsou totiž scény a profily. Jakmile vámi vybraný profil stiskem tlačítka (dotykem prstu) aktivujete, centrální jednotka spustí sekvenci příkazů, jimiž ovládne několik zařízení najednou. Například tlačítkem „spánek“ tak dejme tomu zhasnete světla až na lampičku na nočním stolku, zatáhnete žaluzie, zamknete dveře a ztlumíte termostat. Profily se navíc mohou spouštět automaticky na základě nastavení času nebo místa. Neznamená to ovšem, že z domácnosti zmizí tlačítka klasická, na která jste zvyklí.

Pokud nemáte finance a toužíte po propracované chytré domácnosti, zvolte modulární systém, který se dá budovat postupně. A možná se spokojíte jen s ovládáním jednoho dvou domácích spotřebičů nebo zařízení. Takové řešení může být překvapivě levné a pohodové

PRODUKTY PRO CHYTRÝ DŮM – PŘÍKLADY

  • Inteligentní osvětlení ovládané smartphonem, bezdrátovým vypínačem nebo stmívačem. Barvu a intenzitu osvětlení lze pomocí uživatelských profilů různě měnit.
  • Elektroinstalace využívá chytré zásuvky (prostřednictvím aplikace ve smartphonu umožňují sledovat spotřebu energie nebo odpojení spotřebiče v důsledku zkratu) a chytré spínače (pro ovládání osvětlení, žaluzií, hudby nebo i několika spotřebičů najednou).
  • Termostaty zefektivňují vytápění, přinášejí přehled nad spotřebovanou energií a umožňují ovládání topných těles odkudkoliv pomocí smartphonu nebo webového prohlížeče.
  • Zabezpečení obsahuje alarmy (GSM alarmy s pohybovým senzorem pro zabezpečení dveří i oken, detektory CO2 a kouřové detektory), chytré zámky a příslušenství (od rozšiřujících senzorů a jednotek pro zabezpečovací zařízení přes sirény až po bezdrátové klávesnice pro alarmy).
  • Chytré kamery umožňují sledování děje v reálném čase v okolí vašeho domu nebo bytu odkudkoliv.
  • Chytré meteostanice informují o vývoji počasí až 7 dní dopředu, síle větru, teplotě a kvalitě ovzduší uvnitř místnosti i venku, koncentraci CO2 apod. Data zobrazíte pohodlně ve vašem smartphonu.

 

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 5. 6. 2020

Edit: