Čistá krása s přidanou hodnotou
Jižní Morava, úrodný kraj vína. A v něm, konkrétně v Bukovanech na Hodonínsku, na pohled prostý víkendový dům ve svahu mezi úzkou vinařskou uličkou a moderním kostelem. Stylově čistá novostavba, která zcela zapadá do svého okolí. Neprovokuje, zve vás dál.
Nahlédněte s námi do domu, který byl dokončen v loňském roce a na jaře se stal čerstvým vítězem kategorie „Soukromý interiér (novostavba)“ v 7. ročníku soutěže Interiér roku.
Rekonstrukce? Zapomeňte
Dům se nachází v příjemné sklepní uličce s omezeným přístupem stavební techniky. Původním záměrem byla rekonstrukce starého domu, ale po zjištění jeho skutečného stavu museli architekti z ateliéru SENAA tuto myšlenku rychle opustit. Novostavba ovšem respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí původního domu.

Velkorysé prosklení hlavního obytného prostoru v přízemí umožňuje ocelový základ konstrukce. foto Alex Shoots Buildings
Koncepce stavby
Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnice a hygienické zázemí jsou umístěny ve zděné části domu – v místech, kde se původně nacházela obytná světnice. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků a konstrukčně se jedná o ocelovou konstrukci. Nástavbu tvoří dřevostavba a je zde umístěna sauna s odpočívárnou.
Svah jako přednost
Dům využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek. Na ploše 230 m2 se kromě domu samotného nachází i kůlna na kola a nad střešní terasou je do svahu zakousnutý bazén, který majitelům vedle osvěžující koupele nabídne ještě nadmíru příjemný panoramatický výhled do okolí.
Tradice s prvky moderny
Novostavba dodržuje tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek představují zaoblené rohy ostění a nadpraží oken. Na domě je použita i prastará japonská technika ochrany dřeva opalováním. Japonci ji nazývají „shou-sugi-ban“, což v překladu znamená „spálená cedrová prkna“. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase.
Se sklenkou vína
V takto citlivě kultivovaném prostředí, kde se opravdu snoubí tradice s modernou, máte najednou chuť v klidu se posadit se skleničkou dobrého vínka. Na chvíli se zpomalit, ztišit. Rozmanitost detailů, které do sebe zapadají a navzájem ladí, ale i celkové dispoziční řešení zde vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje, že s trochou pokory lze moderní architekturu implementovat do historického kontextu staré vinařské uličky.
Víkendový dům v Bukovanech
Autoři: SENAA – Václav Navrátil, Jan Sedláček
Projekční tým: Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Spolupráce: zahradní architektka Ing. Jana Zuntychová
Projekt: 2019
Dokončení realizace: 2021
Zastavěná plocha: 98 m²
Hrubá podlahová plocha: 142 m²
Užitná plocha: 115 m²
Plocha pozemku: 235 m²
SENAA architekti
Studio SENAA založili v roce 2011 Jan Sedláček a Václav Navrátil. Oba předtím získávali cenné pracovní zkušenosti v ateliérech v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles či New Yorku.
„Tyto zkušenosti dále rozvíjíme. Ke každému zadání přistupujeme individuálně, hledáme nová řešení a klademe velký důraz na proveditelnost stavby. Pracujeme v týmu zkušených architektů a spolupracujeme s řadou specializovaných firem. Zabýváme se všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů. Zpracováváme všechny stupně projektové dokumentace. Jelikož pocházíme z Hané a Slovácka, jsou nám blízké tradiční principy a selský rozum.“
www.senaa.cz
text Vít Straňák
foto Alex Shoots Buildings