Designový byt v paneláku

Chystáte se vyměnit byt na sídlišti za bungalov v satelitu? Neukvapte se! Ze satelitu budete dojíždět za prací, do škol i na nákupy. Majitelé panelákového bytu v Brně chtěli dostupnost i moderní bydlení – a mají je!

Manželský pár lékařské profese žil už léta v paneláku se dvěma zvolna odrůstajícími dětmi (10 a 14 let). Obrátil se na ateliér Design Atak s požadavkem na návrh a realizaci moderního bydlení pro náročné. Ateliér tedy navrhl kompletní rekonstrukci bytu, při níž kladl důraz na kvalitu zvolených materiálů a preciznost provedení.

Totálka

Velikost zásahu znamenala totální rekonstrukci – vybourání bytového jádra a postavení nového s dispozicí, která maximálně zvětšila jeho plochu. Měnilo se také vedení plynu z centrální šachty k varné desce a byly instalovány nové rozvody odpadů. Součástí těchto úprav se stala také kompletní výměna elektroinstalace včetně přeuspořádání ovládacích prvků. Byly vybourány dveře a podlahové krytiny a odstraněny původní omítky. Kompletní proměnou prošlo také osvětlení.

Melamin je stálobarevný, velmi lehký, nehořlavý a tlumí hluk. Proto hraje hlavní roli v celém bytě. Kuchyně není výjimkou

Designový atak

„Nový design měl respektovat aktivní životní styl mladé rodiny a zároveň měl výrazně povýšit životní komfort bydlení v panelovém domě. S tím souvisela kompletní rekonstrukce a změna dispozice bytového jádra, u kterého jsme se dostali na maximální výměru, jakou je možné pro sociální zázemí bytu v paneláku použít. Snažili jsme se naplno využít i všech výklenků, které vznikají průniky jednotlivých hmot. Proto třeba pračka a sušička jsou v nice, která dříve byla věnována prostoru toalety. Pod touto nikou se skrývá další, přístupná z chodby, která slouží jako stanice pro robotický vysavač. Původní komoru jsme integrovali k navazující vestavné skříni a vznikla tak šatna,“ vypočítává Milan Vrbík z ateliéru Design Atak. „V celém bytě jsme snížili výšku stropu o pět centimetrů pomocí sádrokartonové konstrukce. Dosáhli jsme tím elegantního řešení tří problémů. Za prvé: Vede zde nová elektroinstalace. Za druhé: Začistili jsme nevzhledné panelové stropy, které často i po opravě novou omítkou praskají. A za třetí: Zvýšili jsme akustický útlum, který je v paneláku občas velkým problémem.“

Prostor v koupelně

Za účelem zvětšení prostoru v koupelně byla vana nahrazena sprchovým koutem. „Kvůli tloušťce podlahy a omezení, která přináší panelová konstrukce, jsme museli sprchový kout vyvýšit o 12 cm. Tím jsme vytvořili dostatečný prostor pro odtokový žlab, který je součástí podlahy sprchového koutu. Pak už ale nebyla potřeba sprchová vanička, což je praktičtější a zároveň esteticky čistší řešení,“ vysvětluje Milan Vrbík. Na stěnu, kde jsou elektroinstalace, plynové vedení, instalace vody a odpadů pro kuchyni, umístili designéři elektrické zásuvky, vodovodní baterie a odpady rovněž z koupelnové strany. „Zvláště tato stěna je značně zatížena různými vedeními. Visí na ní také nábytek ze strany koupelny i kuchyně. Proto jsme pro její vyzdění potřebovali stavební materiál, který snadno a rychle splní naše požadavky. U rekonstrukcí se nám osvědčil systém Ytong, proto je použit i zde,“ popisuje přestavbu designér.

Také koupelna výrazně „prokoukla“: nové jádro z Ytongu nese na míru vestavěné skříňky s podsvětlením.

 

Propojení

Životní styl rodiny je spíše pospolitní, proto bylo součástí zadání prostor obývacího pokoje a kuchyně maximálně propojit. „To se nám se statikem a s posvěcením statutu stavebního povolení podařilo rozšířit až na šířku 180 cm,“ dodává Vrbík. Tím se zóna relaxace, přípravy jídla a stolování propojily a vznikl designově pojatý portál s dřevěným obkladem. Strana, která kvůli statice musela zůstat jako nosný prvek, byla doplněna o další úložný prostor, který doplňuje malé sladkovodní akvárium. Kuchyně získala zazděním původních dveří do obývacího pokoje tvar „L“ a rozšířily se její úložné kapacity. Obývací pokoj vznikl z původní ložnice a je uspořádán tak, aby celá rodina společně mohla sledovat filmy či poslouchat hudbu – na televizi je vidět z kuchyně, jídelního koutu i sedačky. Musely zde proto být zavedeny nové elektrorozvody a ethernetová síť – také pro tento účel designéři navrhli sádrokartonový strop.

Dětský dvojpokoj

Z původního obývacího pokoje vznikl velkoryse řešený dětský pokoj, jehož design odráží koníčky obou dětí. Zajímavým prvkem je nábytková dělicí příčka, která z relativně malého obytného prostoru vytvořila dva. Za pozornost stojí také to, že příčka slouží jako oboustranný úložný prostor, který přes skleněné posuvné dveře plynule navazuje na vestavné šatní skříně, jež vedou podél zdi. Obě děti zde mají dostatek místa pro studium a důmyslně navržené úložné prostory. Z původního dětského pokoje vytvořili designéři ložnici rodičů, v níž také vznikly nové úložné prostory. Celý byt navíc získal vzdušnost, švih a eleganci.

Půlpokoj staršího ze sourozenců je řešen doslova „zrcadlově“, ale svým designem dává tušit věk a zájmy teenagera.

POUŽITÉ MATERIÁLY

  • Stavební materiál: příčkové tvárnice Ytong
  • Omítky: sádrová stěrka broušená
  • Nábytek a obložení stěn: melaminové materiály, lakované kalené sklo, dekorativní italská stěrka
  • Podlahy: vinylové
  • Dveře: jednoduché lakované s melaminovou obložkou

Text: Vít Straňák
Foto: Design Atak

Datum vydání: 17. 4. 2020

Edit: