Dešťovka šetří pitnou vodu

Nedostatek vody v posledních letech výrazně ovlivnil nejen zemědělce a zahrádkáře, ale i majitele rodinných domů, kteří jsou závislí na studnách. Dostupné řešení se přitom přímo nabízí: šetrné hospodaření a využívání dešťové vody.

Kapkovou závlahu pořídíte jako komplet. Univerzální sadu Hozelock Easy Drip na plochu až 10 m² za 1 450 Kč, startovací sadu Gardena pro květinové záhonky (viz foto) za 599 Kč. Foto Hornbach.

 

Dešťovku využijete nejen v období sucha – od zalévání a úklidu až po praní a splachování toalety. Nespornou výhodou je také úspora peněz.

Zavlažovací počítač for_q má připojení na čidlo deště nebo zemní vlhkosti. Může zavlažovat až 6x denně. Záruka 10 let, 890 Kč. Lze zapojit dvoucestný (449 Kč) nebo čtyřcestný ventil for_q (749 Kč). Foto Hornbach.

 

Trocha matematiky

Průměrná denní spotřeba vody v České republice činí více než 100 litrů na osobu, ale téměř polovinu lze jednoduše nahradit vodou dešťovou. „To je až 50 litrů na osobu denně, ve čtyřčlenné domácnosti se pak bavíme o 200 litrech za den, 1 400 litrech za týden a za rok je to dokonce až 73 000 litrů vody,“ vypočítává David Irmann ze společnosti Bauhaus. Přitom existuje hned několik možností, jak dešťovou vodu sbírat a uchovávat. Každý způsob má své klady a zápory a hodí se pro jinou situaci.

Nadzemní zahradní IBC kontejner na dešťovku. Objem 1 000 l, 2 990 Kč. Foto Bauhaus.

Podzemní nádrž na dešťovou vodu 4rain. Objem 2 650 l, 17 500 Kč. Foto Bauhaus.

 

Sudy a barely

Klasické nadzemní barely a sudy, které stojí pod okapy nebo na volno na zahradě, jsou skvělé pro zalévání menších ploch, například malých záhonků, nebo pro omývání zahradního náčiní. Je však třeba myslet na to, aby byly nádoby z nezávadných materiálů. A nejen nádoby: Pokud stojí sud pod okapem, vyvarujte se i měděných okapů nebo střešní krytiny z asfaltu, protože také tyto látky by mohly vodu kontaminovat.

Velká podzemní nádrž na dešťovku Roth. Objem 5 000 l, 38 600 Kč. Foto Bauhaus.

Plastový sud na dešťovou vodu. Objem 310 l, 1 750 Kč. Foto Bauhaus.

Sud na vodu (imitace keramiky). Objem 360 l, 1 690 Kč. Foto Bauhaus.

 

Podzemní nádrže

Další variantu představují podzemní nádrže, jejichž objem dokáže poskytnout vodu i při delších obdobích sucha. Ty jsou určeny pro větší sběrné plochy. Díky tomu, že je nádrž uzavřená, zaručuje také delší životnost nasbírané vody. Navíc je uschovaná pod povrchem, takže nedochází k výraznému kolísání teplot ani vystavení přímému slunečnímu svitu. Proto je možné dlouhodobě udržet kvalitu zachycené vody.

Sudové čerpadlo Kärcher BP 1 Barrel Set je dodáváno v sadě (hadice PrimoFlex 15 m, stříkací pistole, univerzální hadicové spojky, hadicové spojky s Aqua stopem). Plovákový spínač, vestavěný předfiltr. 3 190 Kč. Foto Kärcher.

 

Další možnosti

Daleko častějším využitím dešťové vody na zahradě je samozřejmě zalévání záhonů a zavlažování trávníku. K tomu vám mohou posloužit různá zahradní čerpadla nebo automatické zavlažovací systémy, které vodu využívají velmi efektivně. Srážková voda však najde efektivní využití i v zahradních jezírkách, hodí se rovněž k čištění venkovních ploch a zahradního nářadí.


Smart řízení zavlažování dokáže efektivně zavlažovat až 6 oblastí zahrady s rozdílnými požadavky na vodu. 5 230 Kč. Foto Gardena.

 

Zahradou to nekončí

Bojíte se, že dešťová voda není pro využití v domácnosti dostatečně kvalitní? Opak je pravdou! Dešťová voda totiž neobsahuje chlor a svým minerálním složením je mnohem měkčí než voda pitná. To je ideální například pro praní prádla, protože je šetrnější, ale také pro splachování, protože nevytváří usazeniny vodního kamene. Sběrnou nádrž pro domácí využití volte podle toho, k jakému účelu chcete dešťovou vodu používat. Hlavním rysem je její umístění a velikost – tyto akumulační nádrže dělíme na podzemní a nadzemní, jejich konstrukce a parametry pak vždy odpovídají potřebám daného umístění. Velikost volte jako v případě zahrady: jednak podle sběrné plochy vody, jednak podle její očekávané spotřeby. Důležitou součástí je i vhodně zvolený filtr, aby byla využívaná voda bez příměsí a jakýchkoliv venkovních nečistot.

Povrchové, nebo ponorné? Čerpadlo vám ušetří spoustu práce, ale musíte vybrat to pravé. Nerezová domácí vodárna Leo LKJ (dole) slouží k čerpání čisté vody z menší hloubky a jejímu přečerpávání do menších zavlažovacích systémů. Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky, doporučujeme ponorné čerpadlo Leo LDW (vpravo). Foto Pumpa.

Foto Pumpa.

 

Oddělte dešťovku a pitnou vodu

Využití dešťové vody uvnitř domu není složité, je však potřeba ji zcela oddělit od rozvodu pitné vody, aby nedošlo ke kontaminaci vodovodního řadu. Největší potenciál na využití dešťovky představuje splachování toalety, ale také praní nebo veškerý úklid. Je to nejen ekologické, ale také ekonomicky výhodné. A naše současná legislativa vám navíc nabízí podporu v podobě dotačního programu Dešťovka (www.dotacedestovka.cz).

 

text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Hornbach, Bauhaus, Kärcher, Gardena, Pumpa

Datum vydání: 1. 10. 2021

Edit: