Domácí zdroj světla a čerstvého vzduchu

V rámci rekonstrukce bydlení byste neměli zapomínat ani na vnější část svého bytu, která vám zajišťuje dostatek světla i čerstvého vzduchu. Máme na mysli okna, lodžii nebo balkon.

Při revitalizaci fasády panelového domu se vyplatí pamatovat také na instalaci závěsných balkonů. foto: Pekstra.

Pokud zatím žádnou lodžii ani balkon nevlastníte, není to problém. Poradíme vám, jak vcelku snadno a rychle docílit toho, abyste svůj soukromý venkovní prostor měli.

 

Nová a lepší okna

Okna má sice každý byt, ale podstatná je jejich kvalita – a ta se může zásadně lišit. Zatímco stará okna ve vašem interiéru prodělala změnu k horšímu, technologický vývoj oken přinesl během let změny opačným směrem. Okna dnes lépe tepelně izolují, propouštějí více světla a méně hluku zvenčí. Proto by součástí každé rozsáhlejší rekonstrukce měla být výměna oken. Na tuto práci výrobci oken vždy doporučují povolat odborně proškolené montážníky. Pro úspěšnou výměnu oken je totiž naprosto zásadní správná stavební příprava.

foto: VEKRA

Ostění i parapetní zdivo musí být pro montáž nového okna řádně připraveno. Ideální je osazování do stěn z monolitického betonu, který je po odbednění hladký. foto: VEKRA.

Výměna bez přehmatů

„Už při bouracích pracích se laikům může stát, že vybourají příliš velkou část ostění, které bude třeba znovu doplnit. Při výměně oken v panelových domech je komplikací nutnost vytáhnout ven osazovací ocelový rám pomocí rozbrušovačky, což je další důvod, proč využít profesionální firmu,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky Vekra (největšího českého výrobce oken). Firma, která bude okna instalovat, by pak měla být poučena o tom, jak má být ostění, nadpraží a parapetní zdivo pro montáž řádně připraveno a začištěno. „Nejsnazší variantou je osazování oken do stěn z monolitického betonu, který je po odbedněný hladký a vytváří ideální podklad jak pro kotvení rámů, tak zejména pro aplikaci uzávěrů připojovací spáry,“ líčí inženýr Kašpar. Před samotnou montáží je pak samozřejmostí kontrola rozměrů, vlhkosti stavební konstrukce i soudržnosti povrchu.

Plastová okna Komfort EVO odolají i náročným podmínkám. Pro dokonalou izolaci lze použít podkladový profil. foto: VEKRA.

Rozměry stavebního otvoru

Dnes už samozřejmě neplatí, že všechny stavební otvory jsou unifikované pro okna standardizovaných rozměrů. Kdo si pořídí okna vyráběná na sklad, musí počítat s tím, že přizpůsobení otvoru koupené velikosti okna může být problematické. Správný je přesně opačný postup: Rozměry oken přesně přizpůsobte rozměrům stavebního otvoru. „Téměř všechna okna jsou dnes vyráběna na míru, a proto není třeba řešit konstantní rozměry otvorů,“ ujišťuje Pavel Kašpar. „Pro ideální zapravení oken do otvoru platí pravidlo, že stavební otvory by měly být ideálně o 1,5 cm větší než vlastní okenní rám. Interval může být od 1 do 4 cm, ale rozdíl nad 4 cm už nedoporučuje ani norma. Pak je nutné individuálně zesilovat kotvení, ale ani to nedává záruku pevného ukotvení okna.“

Společným prostorám bytového domu sluší plastová okna s PVC profily Prestige. Investice se vám v úsporách za energie vrátí do 10 let. foto: Deceuninck.

foto: Deceuninck

Aby se okna nerosila

Klíčovou část každé výměny oken tvoří správné řešení připojovací spáry, tedy prostoru mezi rámem okna a zdí. Polyuretanová montážní pěna, která se standardně využívá k vyplnění tohoto prostoru, má sice dobré tepelně izolační vlastnosti, ale sluneční záření a zejména vlhkost ji mohou nenávratně poškodit. Netěsnostmi kolem oken pak dovnitř proniká studený venkovní vzduch a ochlazuje okolní konstrukci, na níž se časem začnou srážet vodní páry obsažené ve vzduchu. Výsledkem je nadměrná vnitřní vlhkost, která vede k rosení oken a později dokonce k tvorbě vlhkých map na ostění. To vytváří ideální prostředí pro bujení plísní. „Většina lidí se domnívá, že za kondenzaci vlhkosti mohou okna jako taková, ale to nemusí být pravda. Většinou je na vině právě nevhodný způsob montáže. Pro správnou ochranu připojovací spáry se na okenní rám ze strany interiéru lepí parotěsná fólie se speciální hliníkovou vrstvou, která zabraňuje průniku vzdušné vlhkosti do montážní pěny. Na venkovní stranu okna se lepí fólie, která je – na rozdíl od té interiérové – paropropustná a vodotěsná. Díky těmto vlastnostem propouští případnou vlhkost směrem ven z ostění a zároveň brání vnikání srážkové vody,“ popisuje odborník z Vekry. Okenní rámy s nalepenými ochrannými fóliemi se potom usadí a ukotví do připraveného stavebního otvoru.

Novinkou je technologie skelných vláken ThermoFibra; společně s tepelnými výztužemi Forthex vytváří nejlépe fungující systém na trhu PVC profilů. foto: Deceuninck.

Máte balkon? Nechte ho zasklít

Jestliže máte balkon nebo lodžii, byla by věčná škoda opomenout možnost zasklení tohoto prostoru. Ptáte se, co vám to přinese? V prvé řadě rozšíření užitného a částečně i obytného prostoru. Úspěšně však snížíte také tepelné ztráty interiéru, takže výsledkem bude příjemná ekonomická úspora za vytápění. Kvalitním zasklením navíc vytvoříte vnější bariéru, která obvod bytu uzavře – a to zdaleka ne jen pohledově. Zvýšíte svou ochranu jak před nepřízní počasí, tak i před hlukem z ulice. Před profesionálním zlodějem vás sice zasklení neochrání, ale přesto bude tvořit překážku, která přinejmenším ztíží nežádoucí vniknutí cizí osoby do bytu. A pokud jste milovníky zeleně, pak zasklením lodžie získáte nadmíru příznivé podmínky pro celoroční pěstování rostlin.

Zasklená lodžie v panelovém domě: elegantní bezrámový otočný systém Alumistr, realizace 2016. foto: P.J.-mont.

S rámem, nebo bez?

Zasklení balkonu či panelákové lodžie může být trojího typu: pevné s rámem pro každé jednotlivé okno, hybridní s celoobvodovým rámem, nebo plně mobilní bezrámové. Každý typ má své výhody. Pevné zasklení jednotlivých oken je stabilní, odolá větru i amatérským pokusům o vloupání a mělo by lépe tepelně i zvukově izolovat. Z hygienických důvodů je však nutné, aby aspoň dvě okna šla otevřít (minimum pro vytvoření průvanu). Hybridní a mobilní systémy zasklení nabízejí odlehčený vzhled a při kvalitním provedení vám poskytnou jednoduchý způsob úplného otevření, pohodlného mytí a údržby. Můžete volit mezi celoobvodovým rámem (hybridní systém, který je pevnější, ale jde otevírat) a bezrámovým drážkovým systémem (snadné otevření všech skel + komfortní údržba).

Detail řešení rohu lodžie ze snímku nahoře se sklápěním skel ke stěně. Systém umožňuje plné otevření všech skel. foto: P.J.-mont.

Rámy a skla

Základní rám (drážkový vodicí profil) má ovšem i bezrámový systém. Volba rámového materiálu se bude odvíjet od zvoleného typu systému. Pro pevný způsob zasklení je důležité, aby rám byl odolný a trvanlivý. Proto je favoritem nerezová ocel doplněná kovy, které nepodléhají korozi (hliník, dural, měď nebo zinek). U mobilních systémů bývá základní rám či profilovaná drážka z hliníku (je lehčí a opticky subtilnější), jen upevňovací prvky a krycí plechy jsou zpravidla z nerezové oceli a hliníku. Každý typ systému by měl využívat kvalitní silikonová těsnění. Ať zvolíte jakýkoli systém, pro jeho komfort a bezpečí bude nezbytné zasklení bezpečnostním tvrzeným sklem (je plně průhledné). Nejsou-li skla pevně zasazena v rámu, nýbrž jen nahoře a dole vsazena do lehkého hliníkového profilu, měla by mít pečlivě zabroušené hrany a být s tímto profilem nejen slepena, ale také snýtována. Pokud máte fóbii z mytí skel, nabídnou vám někteří výrobci řešení: zasklení samočisticím sklem, které ovšem realizaci citelně prodraží (nejméně o 2 000 Kč/m2).

Balkon s ocelovou konstrukcí zábradlí, výplní z děrovaného plechu (Corten – povětrnostně odolná ocel) a sušákem na prádlo. foto: Abadia.

Životnost a cena

Na zasklívací systém vám většina výrobců nabídne záruku 5 let (některý ani to), ale nebojte se: Reálná životnost kvalitního zasklívacího systému je minimálně 30 let. Pozor si dejte na jedinou věc: Záruka se zpravidla nevztahuje na sklo! Proto se vyplatí pečlivě vybrat systém s bezpečnostním tvrzeným sklem, ale také na místě důkladně zkontrolovat kvalitu samotné realizace. Pokud je vše v pořádku, zbývá jediné: obezřetnost při provozu. Kompletní montáž zasklení na běžný balkon zvládne zručná firma za 5 až 6 hodin. Pro stanovení ceny realizace je při svislém zasklívání klíčová výška zasklení. Výrobci ceníky zpravidla nezveřejňují, ale pokud jde o standardní výšku skel (maximálně 150 cm), počítejte u bezrámovího zasklení lodžie orientačně s cenou 3 500 Kč/m2.

Konstrukční řešení závěsných balkonů je vcelku jednoduché a umožňuje zachovat elegantní vzhled domu. foto: Údržba budov.

Ovládání a údržba

Kvalitní systém zasklení by měl být snadno ovladatelný a bezúdržbový. Jenže když odmítnete samočisticí skla, která realizaci prodraží o 10 až 20 tisíc (podle velikosti zasklení), bez pravidelného mytí skel se neobejdete. U většiny systémů přitom bývá právě mytí vnější strany skel určitou slabinou. Část mobilních systémů s drážkovým pojezdem (posuvem skel v kolejničce) nabízí pro čištění vnější strany skel stěrku s prodlouženou rukojetí. Díky ní lze skla kompletně umýt z vnitřní strany balkonu. Ještě jednodušší způsob mytí však nabízí rozdvojené kolejničkové vedení u stropu, které umožňuje skla pohodlně otáčet a sklápět k boční stěně (finský systém Optimi). Právě proto se stalo předmětem hromadného kopírování. Je sice chráněno patentem, ale Češi si vždycky věděli rady.

Samonosné závěsné balkony ocelové konstrukce mohou mít elegantní výplně, sušáky prádla, případně i zasklení. foto: Pekstra.

Pořiďte si pokoj navíc

Jestliže balkon ani lodžii nemáte, můžete si pořídit závěsný balkon, který vám profesionální výrobce jednoduše a rychle zavěsí na fasádu před váš byt. Pokud zvolíte certifikované řešení (závěsného balkonu, ale také zasklívacího systému) od specializované odborné firmy, získáte nejen obytnou místnost navíc, ale také záruku, že celá realizace bude správně a dlouhodobě plnit svou funkci.

Závěsný balkon Klasik na panelovém bytovém domě v Českých Budějovicích. foto: Ocelové konstrukce.

Konstrukční řešení

Nápad závěsného balkonu se před 25 lety stal základem promyšlené konstrukční novinky, jejíž výroba se rychle rozvíjí. Závěsné ocelové balkony mají vlastní nosnou konstrukci: Tvoří ji zpravidla boční rám o tvaru čtverce, který je přivařen k podlahové desce. Boční rám je úhlopříčně protnut nosným ocelovým táhlem k uchycení. Směr úhlopříčného uchycení je od přední spodní části bočního rámu směrem k horní zadní části. Na konci je nosné úchytové táhlo opatřeno závěsným okem. Oba boční rámy jsou v přední části dvojmo spojené nosníky. Horní část balkonu je osazena zábradlím. V zadní spodní části balkonu jsou přivařeny otočné dorazy.

 

Vzhled a zasklení

Z důvodů ochrany kovové konstrukce balkonu bývá její povrch opatřen žárovým zinkem. Na vaše přání může firma doplnit ještě komaxitový nástřik v barvě, kterou si zvolíte. Provedení výplně balkonu je závislé na vašem výběru – může být z bezpečnostního skla, tahokovu, děrovaného plechu, trapézového nebo hladkého plechu, kovových trubek i plastu. Také rozměry balkonu si (aspoň u některých výrobců) můžete vybrat, a to až do formátu 6 x 1,5 metru. Zasklívací systém si až dosud mohli dopřát jen majitelé klasických betonových balkonů či lodžií. Dobrá zpráva z posledních let zní: Teď už si můžete nechat zasklít i samonosný závěsný balkon ocelové konstrukce. Na této novince spolupracovaly firmy Alumistr (výrobce zasklívacích systémů) a Pekstra (výrobce závěsných balkonů). Pokud zvolíte nové konstrukční řešení pro stávající balkon nebo lodžii, umožní vám zvětšení plochy – a to až o metr hloubky. Tak vzhůru k zaskleným výšinám!

 

 

text Vít Straňák foto archiv firem

Datum vydání: 13. 4. 2021

Edit: