Dřevostavba s výhledem

Jednoduchý dům na vrcholku strmého pozemku v sobě snoubí tradiční archetyp místního venkovského domu se sedlovou střechou i moderní designové prvky.

Svůj vlastní dům si na prahu Moravského krasu navrhli a postavili Jitka a Roman Musilovi. „Z přírodních materiálů a s láskou,“ jak říkají. Zarostlá parcela zůstávala dlouho mimo zájem potenciálních kupců. Snad proto, že její kvality mohly odhalit jen oči nadšených mladých profesionálů – tenkrát čerstvých absolventů stavební fakulty VUT v Brně. Lákavými klady pozemku pro ně byl výhled, ideální jižní orientace, okolní příroda a zároveň blízkost Brna. Méně příznivé bylo to, že se skalnatý pozemek prudce zvedá od silnice.

Za výhledem a javory

Volba byla jasná: dům musí stát v horní části pozemku nejen kvůli výhledům, ale také kvůli třem javorům, jediným vzrostlým stromům mezi náletovými dřevinami. „Vážili jsem si jich a vůči nim jsme umísťovali dům,“ přibližuje Roman Musil. „Přes léto trávíme v jejich stínu spoustu času na velké zpevněné ploše z modřínových prken. Z tohoto místa je výhled naprosto famózní a stromy navíc přirozeně stíní i dům.“ Naštěstí i k horní hranici pozemku vede přístupová cesta, jen parkovat se musí asi dvacet metrů od domu.
„Ve snaze minimalizovat kopání ve skalnatém podloží jsme navrhli úzkou stavbu kopírující vrstevnici svahu. Abychom se vyhnuli mohutnému betonování základů, rozhodli jsme se založit budovu systémem crawl space, jen na osmi základových patkách s odvětrávanou mezerou,“ vysvětluje Roman Musil. „Pro dům jsme vytvořili zářez ve svahu, vytěženou zeminu jsme použili k vyrovnání terénu v jeho nejbližším okolí.“

Poměrně strmé schodiště řešené jako variace na mlynářské schody je překvapivě pohodlné.

Přírodní dřevostavba

Na první pohled upoutá vertikální roštový modřínový obklad, který přechází přes střechu a nad dveřmi a okny se vyklápí do markýz. Ty kromě toho, že plní stínicí funkci, vytvářejí originální designovou ozdobu domu. „Markýzami to vlastně začalo, chtěli jsme tak trochu experimentovat,“ vzpomíná Roman.
Konstrukční systém zvolili Jitka s Romanem s ohledem na ztíženou dostupnost místa: sloupková dřevostavba se montovala přímo na místě z KVH hranolů, vnitřní opláštění tvoří OSB desky a sádrokarton. Nic neprozrazuje, že tepelnou izolaci domu zajišťují slisované balíky slámy. „Máme rádi přírodní materiály, ale nejsme natolik zarputilí, abychom kvůli slámě použili i hliněné omítky v exteriéru a dali stavbě flintstoneovský vzhled. Sláma nám dávala smysl díky svým dobrým vlastnostem. Je to těžká izolace se schopností izolovat nejen v zimě, ale i proti přehřívání v létě.“
Stavba splňuje parametry pasivního domu, samozřejmostí je proto řízené větrání s rekuperací tepla. K vytápění postačí krb, v záloze je připraven elektrokotel, který však již tři zimy lenoší, zatím byl potřeba jen dvakrát. „Ekologické smýšlení do tohoto kouzelného místa zkrátka tak nějak patří,“ říkají majitelé.

Černá, bílá a dřevo

Přízemí domu tvoří velký otevřený prostor doplněný zádveřím, toaletou a technickou místností. Dominuje mu obrovské okno bezrámově vsazené přímo do konstrukce obvodové stěny, výhled do krajiny je tak zcela nerušený. Vedle tohoto okna jsou i prosklené dveře, které vedou přímo na terasu. Hladké bílé stěny kontrastují s černými dvířky skříněk a skříní po celé délce severní stěny, kterou „narušuje“ jen okno nad kuchyňskou linkou. Černé jsou i dveře sahající až ke stropu či parapet z lakované biodesky.
„Máme rádi surovost v ryzí podobě, proto jsme na podlahu zvolili masivní kartáčovaná dubová prkna,“ popisují autoři interiéru. „Zprvu jsme zvažovali použít třívrstvá prkna, ale podlaha z nich vypadá tak dokonale, že člověk přemýšlí, zda je to ještě dřevo.“
Šedá barva dominuje toaletě a koupelně, kde jsou stěny natřeny polyuretanovým lakem. Dřevěné mlynářské schody vedou do patra s koupelnou, ložnicí a dětským pokojem. A protože ke dvěma chlapcům jako třetí přibyla holčička, bude nejspíš nutná přístavba pro ložnici v přízemí a patro pak zůstane dětem.

Vizitka domu

Architektonický návrh: Jitka a Roman Musilovi, EM3 Dřevostavby s.r.o.
Realizace: EM3 Dřevostavby s.r.o.

Zastavěná plocha: 69 m2
Obytná plocha: 91,5 m2

Založení: betonové patky, odvětrávaná mezera
Konstrukce: sloupková dřevostavba, hranoly KVH 60/120, tepelná izolace slaměnými balíky, difuzní fólie
Fasáda: modřínové latě
Střecha: sedlová, modřínové latě, PVC střešní fólie
Okna: dřevohliníková s trojsklem, Uw = 0,63 W/m2K
Vytápění: teplovodní, krb, záložní elektrokotel
Větrání: vzduchotechnická jednotka s rekuperací

EM3 Dřevostavby s. r. o.

Tým architektů, projektantů, statiků a tesařů. Hlavními pilíři jsou manželé Jitka a Roman Musilovi. Pokud právě nestaví některou z dřevostaveb, cestují po celém světě a čerpají inspiraci.

„Původně jsme fungovali jako ateliér specializující se na návrh dřevostaveb a řešení statiky dřevěných konstrukcí. Právě náš dům byl první, který nás donutil pustit se i do realizací. Přivedly nás k tomu zkušenosti z dozorování realizací dřívějších projektů. Často se stávalo, že se koncept domu zničil řadou zdánlivě drobných úprav. Mrzelo nás, že domy realizované externími firmami nebyly zdaleka podle našich představ. A tak jsme se rozhodli, že začneme domy také stavět s cílem udržet architektonický záměr až do konce.“

Text: Miloslava Perglová
Foto: Martin Zeman

Datum vydání: 12. 6. 2019

Edit: