Dům jako lusk

Architektka Clara da Cruz Almeida z jihoafrického Johannesburgu vytvořila zajímavý koncept malého kompaktního domu a udělala tím radost všem, kteří milují skromné prostory dokonale uzpůsobené k pohodlnému životu. Nejde tu ani tak o minimalismus nebo ekonomickou stránku věci, celé je to prostě jen o radosti z malého prostoru. Pod Idladla, jak se dům jmenuje, zabírá pouhých 17 metrů čtverečních.

Architektka se snažila vyjít vstříc mladému muži, který právě dokončil vysokoškolská studia. Vrátil se domů a nějaký čas bydlel nebo spíše kempoval v matčině garáži, což na chvíli nebylo špatné, ale na delší bydlení ne zrovna ideální. S architektkou se potkal právě v době, kdy chtěl neustálé složité dojíždění hromadnou dopravou za prací řešit pořízením auta.
„Řekla jsem mu, ať raději než do auta investuje do vlastního bydlení někde poblíž jeho kanceláře. Vzal to vážně a začal se po něčem rozhlížet. Všechny nabídky byly ale nad jeho finanční možnosti. Ovlivněn tímto začal společně se svou přítelkyní hledat „něco jiného“, jak sám říká „startovního“, ale už ne garáž,“ říká architektka.

NÁROKY A PŘEDSTAVY

Oba mladí lidé jsou velmi nároční, pokud jde o estetiku prostoru a design, v tomto ohledu tedy nechtěli dělat žádné kompromisy. Takže řešení bylo jednoznačné: architektka jim poradila, ať si někde levně pronajmou pozemek, kus louky nebo zahradu a tam si postaví vlastní malý domek, třeba na kolečkách, který není pevně spojený se zemí. Můžou v něm žít do té doby, než našetří na „pořádný“ dům, ten mobilní pak výhodně prodají nebo ho pronajmou turistům, převezou ho blíž k moři a udělají z něj třeba plážový domek, kdo ví… Myšlenka mladý pár zaujala natolik, že se rozhodli jít do toho.

JAK TO ZAČALO

Architektka hledala inspiraci, kde se dalo – nejvíce ji ovlivnila japonská architektura, její minimalismus a flexibilita interiérů, která vychází z tradičních posuvných stěn, funkčnost zároveň se střídmostí jednotlivých prostorů, kdy ale jeden pokoj může mít až několik využití.
Navrhla prefabrikovaný kompaktní modul nenáročný na prostor. Jeho finální podobu ovlivnily tři podstatné věci: minimální prostor potřebný k pohodlnému životu, velikost desek, z kterých by se dům smontoval a které byly k mání a do třetice transportní limity – modul by se měl dát snadno a bez problémů kamkoliv převézt.

BARVY A MATERIÁLY

Nezanedbatelnou roli v celkovém vzhledu interiéru hrají materiály a barvy. Architektka si na pomoc pozvala designéry ze studia Dokter and Misses, kteří odvedli neuvěřitelný kus práce a z obyčejného kontejneru vytvořili designový kousek. Z materiálů převládá dřevo, ocel a kvalitní plasty. „Naším záměrem bylo použít takové materiály, které by bylo možné smontovat a připravit kompletně předem a do domku je už jen převézt. Například vnitřní stěny domku jsou z dýhované překližky, stačilo je jen natřít na bílo, ale nebylo to nutné. Vnější strana domu je obložena dřevem a ta se naopak natřít musela, při kvalitní péči a údržbě tak vydrží téměř na věky,“ vysvětluje designérka Katy ze studia Dokter and Misses.
V interiéru designéři vsadili na kombinaci bílé a černé, s jasnými oranžovými akcenty. Více barev nebo vzorů by tak malý prostor zadusilo, navíc bílá barva ho opticky ještě zvětšila.

DETAIL A VTIP

Vzhledem k malému prostoru, který dům nabízí, byla skutečnou výzvou samotná vnitřní dispozice. Jde v podstatě o jednu místnost, která slouží zrovna tomu účelu, který je právě zapotřebí. „Chvíli je to kuchyň, pak obývák, většinou ale společná pracovna a nezřídka třeba i prádelna…“ usmívá se majitelka Khanyi.
Designéři si nejvíce vyhráli s dřevotřískovým systémem, který lze variabilně uzpůsobit na míru a s jeho pomocí oddělit jednotlivé funkční prostory. Pod spacím patrem je box s malou koupelnou a toaletou, je to jediný uzavřený prostor v domku. Ložnice pod střechou je bohatě zásobena denním světlem skrz kulaté výklopné okno a zároveň se tudy i skvěle větrá. Osvětlení je pojato jako designový prvek, dlouhé kabely jsou záměrně přiznané a pěkně barevné. Prostor se díky nim oživil a dodal mu šmrnc.

VÍCE MOŽNOSTÍ

I nábytek pojali designéři dvojznačně – například jídelní stůl, který, když se složí, funguje jako malý příruční stolek na rychlé kafe, a přes den nijak nepřekáží. Velká pěnová křesla na terase zase slouží k odpočinku a polehávání během dne, jak venku, tak doma; díky flexibilní, ale pevné konstrukci se mohou rozložením použít i jako lehátko nebo příležitostná matrace na přespání, sražením k sobě jako dětská postýlka, prostě jak je libo.
„Tato multifunkčnost mnoha věcí v domě nabízí zároveň spoustu svobody a také finanční úspory,“ vysvětluje Katy a dodává: „Časem zjistíte, že vlastně tolik věcí k životu ani nepotřebujete, že si bohatě vystačíte s jednou pro mnoho způsobů použití. A i v tom je krása tohoto domku.“

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Profimedia

Datum vydání: 12. 7. 2019

Edit: