Jak vybrat odsavač kuchyňských par

kuchyňská linka

Foto: Shutterstock

Víte, podle čeho vybrat ten nejvhodnější model digestoře pro vaši domácnost? Za pomoci praktických rad a konkrétních tipů z časopisu dTest vám zkusíme výběr usnadnit.

Vybírat můžete mezi 7 typy odsavačů:

  • Klasické komínové lze doporučit jako ideální variantu, protože jsou napojeny na potrubí vyvedené mimo kuchyň (do větrací šachty, do komína či ven z objektu). To zlepšuje funkčnost digestoře.
  • Vestavné odsavače mají výhodu v tom, že jejich odtahové potrubí se dá zabudovat do horní řady skříněk v lince a nenarušuje tak vzhled kuchyně.
  • Výsuvná digestoř je ukryta v horní skříňce – vidět je z ní jen čelní lišta. Při vaření čelní panel povytáhnete dopředu a zvětšíte odsávací plochu.
  • Podvěsné modely se také umisťují pod horní skříňky, ale fungují jen v režimu recirkulace. V něm jde nasávaný vzduch přes filtr s aktivním uhlím a pachový filtr, pak se vrací zpět do místnosti.
  • Svislý odsavač není umístěn nad varnou deskou, nýbrž za ní. Tento typ je třeba zabudovat do pracovní desky. Když začnete vařit, digestoř se z desky vysune na povrch.
  • Ostrůvkové digestoře se využívají v kuchyních, jejichž varná plocha je uprostřed místnosti, takže odtahové potrubí nelze vést do zdi. Proto musí být vedeno stropem.
  • Lustrová digestoř je zavěšena ve stropě a vypadá jako robustní lustr. Ukrývá ovšem motor s filtry a v recirkulačním režimu odsává.

Komínové, vestavné, výsuvné a ostrůvkové digestoře využívají režim přímého odtahu vzduchu, který je efektivnější a nevyžaduje pachové ani uhlíkové filtry. Ty zpravidla stačí měnit jednou za půl roku, podle intenzity vaření. Uhlíkový filtr také snižuje výkon odsávání – někdy až o 20 procent.

VÝKON A KONSTRUKCE

Podle výrobců a prodejců je nejdůležitější vlastností digestoře výkon, ale není to úplná pravda,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Výkon se udává v hodnotách objemu vzduchu, který je ventilátor schopen za hodinu odsát (m³/h). Optimálně by měl být vzduch v místnosti vyměněn desetkrát, jenže v situaci, kdy je kuchyně spojena s obytnou částí, by musela mít digestoř obrovský výkon. Například při rozloze 40 m² a výšce stropu 3 m, což odpovídá objemu vzduchu 120 m³, by byl zapotřebí výkon 1 200 m³/h. Ovšem při tak velkém výkonu by společně s párou nasycenou tukovými částicemi odcházelo z místnosti i teplo. Výrobci proto do otevřených prostor doporučují minimální výkon 600 m³/h. Jenže při zkouškách časopisu dTest dosahovaly stejných výsledků modely s výkonem 350 i 600 m³/h. Důležitá je i konstrukce digestoře,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. „Záleží na pozici filtrů, jejich celkové ploše, vnitřním vedení vzduchu, hloubce digestoře a také na provedení odtahu.“

JAKÝ MÁ BÝT ODTAH?

V žádném případě nepoužívejte užší odtahové potrubí, než je průměr výstupu z digestoře: Došlo by ke snížení výkonu a zvýšení hlučnosti. Výkon snižuje také délka potrubí a každý záhyb v jeho vedení. Potrubí by mělo mít hladký vnitřní povrch a mírný sklon od digestoře dolů (aby do ní nestékala zpět odváděná vlhkost).

ŠÍŘKA DIGESTOŘE

Varná plocha kuchyně má zpravidla šířku 60 cm, čemuž logicky odpovídá i šířka odsavače par. „Narazíte i na doporučení, že pro lepší odsávání byste měli pořídit širší digestoř, například 90 cm,“ uvádí Hana Hoffmannová. „V našem testu se však tato skutečnost nepotvrdila.“

HLUČNOST DIGESTOŘE

Obzvlášť důležitá je hlučnost digestoře v případě, kdy je kuchyně spojena s obytnou částí. Při těchto dispozicích by hlučnost na nejvyšší rychlostní stupeň neměla přesahovat 60 decibelů, což je hladina hluku běžného rozhovoru. Lepší jsou však hodnoty kolem 55 dB.

OSVĚTLENÍ DIGESTOŘE

Ujistěte se, že žárovky jsou nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny uvnitř digestoře. Na kvalitě osvětlení se odráží také materiál, z něhož je zhotoven kryt osvětlení. Pokud není čirý, ale z matného plastu, snižuje to intenzitu i jas.

Text: Vít Straňák
Foto: Shutterstock
Zdroj info: dTest

Datum vydání: 12. 3. 2024

Edit: