Obklady & dlažby pro pocit pohody

Jaké jsou „kachlíkové“ trendy? Španělská asociace výrobců keramických obkladů ASCER má pro sezonu 2021/22 jasno. Současné sezoně vévodí neutrální a přírodní barvy, přirozený vzhled, matné povrchy i hmatové vjemy. Zastoupen je však i výraznější design.

Dekor dlaždic Pop Tile vychází ze starých geometrických vzorů. V kombinaci s jednobarevnou šedou dlažbou působí jako výrazný koberec. Foto Vives.

 

Trend Euphoric má provokativního ducha a dominují v něm barvy. Odkazuje na historii i řemeslnou zručnost a hodí se zejména do prostor v eklektickém stylu. Dlaždice se mění v malá umělecká díla s explozemi barev a úpravami evokujícími přírodní materiály a pocit „ruční práce“, případně si povrch dlaždic, inspirovaný starodávnými geometrickými vzory, pohrává s velikostmi i měřítky. Každopádně tak vznikají jedinečné prostory.

Trend Emotional Care nabízí pocit klidu a bezpečí, nejitří emoce. Prostory se podřizují heslu „méně je více“, proto jsou keramické dlaždice používány v minimalistických liniích a s minimálními grafickými motivy. Vévodí matné povrchy nevýrazných barev a jednoduché 3D povrchy. Díky nadčasovému neutrálnímu vzhledu je zajištěna kontinuita při použití těchto dlažeb a obkladů v různých částech bytu nebo domu.

Keramika Lithops kombinuje světle a tmavě šedou s futuristicky vyhlížjícími obklady na stěně, které vizuálně suplují čelo postele. Foto Aparici.

 

Trend Elegant & Refined preferuje luxusní vzhled, který mají na svědomí keramické povrchy imitující mramorové nebo metalické povrchy, zejména ty zlaté. Dlaždice nacházejí inspiraci ve stylu art deco, dále jim dominují geometrické vzory nebo se podobají přírodnímu mramoru, který ve velkých formátech dodává prostoru maximální eleganci.

Trend Essential oslavuje svým vzhledem podstatu přírodní krásy a cílí tak na ozdravení mysli při domácí relaxaci. Preferuje rostlinné motivy, zemité odstíny, vzhled erodovaných povrchů i dekory dřeva a drceného kameniva. Ctí nepravidelnosti a zaměřuje se na kompozice rozmanitých vzorů a barev.

3D obklady Superwhite září bílou čistotou a nabízejí pocit maximální hygieny. Foto Keraben.

 

Jak s trendy nakládat

Každoročně vyhlašované trendy jsou sice zajímavou záležitostí, ale hodí se především těm z nás, kdo se na použití nových obkladů a dlažeb právě chystají. Petr Kunt ze společnosti Archtiles, která k nám dováží obklady a dlažby velkých výrobců, ale také malých lokálních továren, za jejichž prací stojí otisk lidské ruky i jména světových designérů, to vidí jasně: „Z našeho pohledu by se podoba obkladů ani dlažeb neměla řídit rychlými trendy. Měla by podléhat pouze dané koncepci interiéru – a ten samozřejmě může být i trendový. Trendy jsou často uměle vyvolané vlny designu s krátkou morální životností. Když architekt odvede dobrou práci, měl by interiér fungovat dlouhodobě. A obklady a dlažby jsou součástí interiéru. Keramika má natolik výjimečné technické vlastnosti, že je naprosté plýtvání je měnit co pár let.“

Stylem art deco jsou inspirovány obklady Gatsby. Dominují geometrické vzory a zlatá metalíza. Vyhlížejí dokonale se zlatými doplňky. Foto Zyx.

 

Jak obklady a dlažby vybírat?

„Samozřejmě pocitově,“ říká Petr Kunt a pokračuje: „Je asi dobré se nenechat ovlivnit tím, co člověk viděl na dovolené v hotelu. Při výběru by měl klient vycházet z koncepce vlastního bydlení. Je dobré si tu linku nastavit a držet ji. Pokud je každá místnost v jiném stylu, nebývá výsledek úplně ideální. Je to pak v podstatě jen otázkou další brzké rekonstrukce. Klient by měl důvěřovat architektovi anebo alespoň prodejci/poradci. Pokud se vás prodejce neptá na velikost a směr oken, styl domu a interiéru, povrchy ostatních místností, pravděpodobně jste u obchodníka, nikoli u poradce. Hlavní je tedy vycházet z koncepce vlastního prostoru. Velkou roli hraje také důvěra mezi klientem a architektem.“

Základem kolekce Chymia italské značky Mutina se stala interpretace černé a bílé barvy v novém podání. Typická je práce s nejrůznějšími texturami, květinovými či 3D vzory a následná hra se světlem a stínem. Foto Archtiles.

 

České obklady Form Plus v šedé barvě v matném provedení jsou krásné v kombinaci s mozaikou ze stejné kolekce. Rozměry 20 x 40 cm a 20 x 60 cm. Foto Rako

 

Nejrůznější barvy a struktury nabízejí koupelnové obklady a dlažby Imola, pomocí kterých si vytvoříte originální koupelnu. Foto Koupelny Ptáček.

 

Skleněný obklad s grafickým motivem hezky doplňuje keramiku v koupelně. Grafosklo vzniká laminací speciální fólie s natištěným dekorem ke kalenému sklu. Pod sklo lze zalaminovat i kovovou tkaninu. Foto JAP Future.

 

Střídání vzorovaných obkladů Colorslim s jednobarevnými ze stejné kolekce jasně vymezí jednotlivé zóny koupelny. Foto Azulev.

 

Barevnost obkladů Le Giare ladí s atypickým umyvadlem včetně umyvadlové skříňky. Vzniklo malé umělecké dílo. Foto Argenta.

 

Velkoformátové obkladové desky T.board lze použít místo keramických obkladů. Jsou tenké, pevné i lehké a lze na ně přenést dekorativní digitální potisk (na snímku mozaika). Jde o desku složenou ze dvou vrstev hliníku a jedné středové vrstvy polyethylenu. Rozměry až 3 050 x 1 500 mm. Foto Trachea.

 

Padua, Foto El Molino

Atlantida, Foto Baldocer

Cube, Foto Apavisa

Go!, Foto Land Porcelánico

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Vives, Aparici, Keraben, El Molino, Baldocer, Apavisa, Land Porcelánico, Zyx, Archtiles, Rako, Koupelny Ptáček, JAP Future, Azulev, Argenta, Trachea

Datum vydání: 16. 11. 2021

Edit: