Osvětlení pro každou místnost

Originální designové svítidlo Butterfl ies dreaming od německého návrháře Ingo Maurera tvoří žárovka o průmětu 40 cm a délky 70 cm s kolem „poletujícími“ motýlky. Příkon 15 W, svítivost 1 250 lm, teplota světla 2 800 K, závit E27. ingo-maurer.com

Jak se rozhodnout při nákupu žárovky a jaké osvětlení vybrat pro ten který pokoj? K tomu je třeba se orientovat v údajích na obalech světelných zdrojů i znát jejich možnosti využití.

Světelná pohoda není jen prázdný pojem, ale též odborníky používaný termín. Kvalitní dostatečné osvětlení šetří nejen naše oči, ale také příznivě ovlivňuje lidskou psychiku. Stále více se navíc prosazují svítidla s LED zdroji. Není divu, když nejen vláknové žárovky (edisonky), ale také nedávno ty halogenové vyhodnotila komise Evropské unie jako neekologické a nehospodárné. „LEDky“ přinášejí nejen úsporu energie a menší zátěž pro životní prostředí, ale také nižší poruchovost a daleko větší životnost.

KUCHYNĚ

Kvalitní osvětlení tady potřebujete zejména k přípravě pokrmů. K centrálnímu osvětlení s teple bílou barvou světla, které zajistí celkovou hladinu světla v místnosti, potřebujete nejlépe LED osvětlení pracovní plochy, které se barevností bude podobat dennímu světlu. Můžete použít i zapuštěné bodovky (nábytkové spoty), nejlépe s možností regulace směru. Důležité je samostatné osvětlení nad plotýnkami varné desky, které často řeší moderní digestoře. Pokud máte v kuchyni jídelní kout, i ten si zaslouží samostatné světlo. Mělo by tvarově, a především barevností světla odpoví- dat centrálnímu osvětlení. Žádný zdroj ale nesmí oslňovat, proto je dobré, když ho můžeme výškově nastavit, popřípadě regulovat jeho intenzitu.

OBÝVACÍ POKOJ

Stmívačem řady Retro ovládáte intenzitu LED osvětlení i klasických žárovek dle potřeby. Stačí otáčet středovým ovladačem. Rámeček je z masivního dřeva. Obzor Zlín.

Obývací pokoj mívá spoustu zákoutí, v nichž dobře vybraným osvětlením navodíte pří- jemnou atmosféru. Tady se obejdete i bez centrálního (tzv. orientačního) osvětlení, jestliže máte dostatek samostatně ovládaných stropních či nástěnných svítidel, popřípadě stojanových a stolních lamp. Hlavní světla by měla mít teple bílou barvu. Nemusejí svítit přímo, lze využít odrazu od stropu či stěn. V tom případě počítejte s tím, že barevná vý- malba ovlivní i barevnost osvětlení. Často se využívá sada světel nad horní policí knihovny nebo za sníženým podhledem. Osvětluje nepřímo a navozuje komornější atmosféru. Bodová světla využijete k osvětlení některých dekorativních prvků, například sošky nebo vhodné rostliny. Samostatné osvětlení bude nutné, když si v pokoji vytvoříte čtenářský koutek. Nesmí ale rušit ostatní a mělo by mít možnost měnit polohu podle potřeby.

PROSTOR U TELEVIZE

Příhodné světlo, které bude mírnit kontrast mezi světlem z obrazovky a okolním příšeřím, je zase nutností při sledování televize. Na trhu existuje celkem široká nabídka osvětlení ke sledování televize včetně LED pásků, ale osvětlením bývají vybaveny i některé modely držáků, určené k montáži plochých televizí na stěnu. Některé moderní TV přístroje jsou vybaveny zadním osvětlením, které dokonce dovede barevně reagovat na děj na obrazovce.

LOŽNICE

Svítidlo lze i přenášet. LED model Hue Go vykouzlí nespočet barev a po nabití svítí 3 hodiny. Patří do rodiny chytrého osvětlení (dá se propojit s dalšími svítidly). Philips.

Centrální svítidlo v ložnici by mělo mít nažloutlou barvu a mož- nost regulovat jeho intenzitu, nejlépe pomocí dálkového ovládání (třeba přes aplikaci v mobilu). Ideální umístění lampičky použí- vané pro čtení je za hlavou. Když stojí na nočním stolku, odsoudí vás ke čtení na jednom boku. Řešením může být i rameno, na němž se světlo pohybuje, či otočné rameno. Pokud je součástí ložnice toaletní stolek, barva jeho osvětlení by se měla blížit dennímu světlu. Jestliže máte v ložnici dětskou postýlku, volte slabé noční světlo vhodné při vstávání k dítěti. Ocení jej též senioři.

KOUPELNA, WC A PŘEDSÍŇ

V koupelně musejí svítidla splňovat normy pro užití ve vlhkém prostředí. Samozřejmostí je centrální osvětlení, u zrcadla pak doplněné nástěnnými svítidly po obou stranách. Pro potřeby líčení by jejich barevnost měla odpovídat dennímu světlu. Svítidlo na WC stačí jedno, a to buď nade dveřmi, nebo na stropě. Chodba i předsíň mívají také jedno centrální svítidlo. To by mělo být takové intenzity, aby se příliš nelišilo od osvětlení místnosti, ze které se sem vstupuje.

DĚTSKÝ POKOJ

Kombinovat je třeba osvětlení pro noc, pro hru a pro plnění školních povinností. Také dbejte na to, jak snadno lze to které světlo rozbít. Pro hru se dá využít centrální osvětlení, ale lepší je sada svítidel na rampě, po níž je lze podle potřeby posunovat a směrovat. Pracovní stůl má osvětlovat hlavní osvětlení (pro zmírnění kontrastu) a dále hlavně stolní lampa. Tu vyberte nejlépe polohovatelnou, s neprůhledným krytem, z něhož nebude vyčnívat zdroj. Postavte ji na opačnou stranu, než je ruka, kterou dítě u stolu píše. Pracovní plochu by měla ozařovat z výšky asi půl metru v úhlu cca 60 stupňů; stínidlo by rozhodně mělo být pod úrovní očí.

LED „ŽÁROVKA“ A ÚDAJE NA OBALU

  • příkon (W) – zhruba od 6 W (odpovídá klasické žárovce „čtyřicítce“) až po 15 W (odpovídá klasické žárovce „stovce“)
  • světelný tok (lm) – množství vyzařovaného světla (na obalech často najdete, jak silnou klasickou vláknovou žárovku kupovaný LED zdroj nahrazuje)
  • barva světla (K) – teple bílá (warm white), 2 500–3 000 K, se hodí pro většinu činností, cold white, 4 000 K, pro přesnou práci, 6 000–6 500 K je studené denní světlo.
  • závity – E27 a E14, ale také Gu10 a G9 (na 230 V) a Gu53 a G4 (na 12 V)

LED ŽÁROVKY RŮZNÝCH TVARŮ I ZÁVITŮ

Vydrží svítit 25 000 hodin. Energetická účinnost A či A+.

 

TEXT: VANDA JESENSKÁ VE SPOLUPRÁCI S FIRMOU RETLUX
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 18. 11. 2020

Edit: