Vzkříšení vily z první republiky

Hlavními rysy rezidenční vily, která vyrostla nedaleko Prahy v roce 1908 a v roce 1936 byla přistavěna a zrekonstruována, je jednoduchost a zároveň velkorysost, pečlivé provedení detailu a těsné propojení objektu se zahradou. Ještě před několika lety však byla značně zchátralá. Na špatném stavu objektu se nepodepsala pouze dlouhá desetiletí bez potřebné údržby, ale i fakt, že změnila své poslání: byl v ní umístěn domov důchodců.

Rysy objektu zjemnilo kovové zábradlí, které nahradilo původní zděné. Foto: Vasil Stanko

 

Situace se změnila poté, co objekt před několika lety koupil pár, který tvoří Češka a Angličan, a následná rekonstrukce, k níž noví majitelé přistoupili. Ta zlepšila nejen zdravotní stav vily, ale zároveň jí navrátila její původní poslání. Od prvopočátku ale bylo patrné, že proměnit velký dům nacházející se na rozlehlém pozemku v příjemný domov nebude vůbec snadné. „Hledali jsme objekt, který budeme moci sami citlivě zrekonstruovat, odkud bude dobré dopravní napojení na dálnici směr Německo a letiště a s dopravní dostupností vlakem do Prahy,“ odpovídá majitelka na otázku, co od nového domova očekávali. Vila si investory získala nejen svým situováním, ale i skrytým potenciálem a možností znovuzrození. Při rozhodování o koupi pak bodoval i rozlehlý pozemek zahrnující i část ostrova na blízké Berounce. Při rekonstrukci, která trvala čtrnáct měsíců, se majitelé soustředili především na zachování stylu a prvků 30. let minulého století. To s ohledem na nešetrné zacházení i zmíněnou změnu funkce nebylo ale vůbec snadné.

 

NADČASOVÝ VSTUP

Na zpracování projektu rekonstrukce se podílel ateliér hcA Hnilička, Cízler Architekti. „Zakázku jsme získali na základě řešení vstupu do zahrady,“ vzpomíná Ondřej Císler. „Navrhli jsme garáž a terasu i nové oplocení. Snažili jsme se, aby přistavěné části představovaly ‘architekturu mimo čas’ aby nedávaly najevo, kdy vlastně vznikly. Garáž má dřevěnou střechu vyvolávající lehký dojem. Celý vstup působí zajímavě, a přitom domácky a útulně.“ Velkou zásluhu na konečném výsledku mají i použité materiály. „Vstup je postaven z italských cihel, ze stejných jako Řím. Výhodou mimo jiné je i to, že nesvítí novotou a vytvářejí velmi příjemnou kombinaci s pískovcem použitým na stavbu zábradlí terasy,“ vysvětluje architekt.

 

REKONSTRUKCE DOMU

Dvojice architektů se však nezabývala pouze přístavbou vstupních prostor. „Naším úkolem byla kromě připomenutých přístaveb také rekonstrukce kostry domu. Snažili jsme se o maximální zachování a posílení všech prokazatelných kvalitdomu. K nim patří především hrubá konstrukce domu, některé detaily, materiály a povrchy. Nebylo to jednoduché s ohledem na změněné poslání domu. Navíc klienti většinou nestáli o repliky, ale vše, kde to připadalo v úvahu, chtěli repasovat. Tak tomu bylo v případě oken, parket a dalších vnějších i vnitřních komponent domu. Přesto se nám podařilo fasádu pozměnit. Ve štítě přibyla dekorace v podobě jména manželky původního majitele – Rudolfa – a některé dekorace byly zjednodušeny. Na vstupní straně objektu se podařilo eliminovat těžké zděné zábradlí, které nahradilo podstatně lehčí kovové,“ přibližuje architekt provedené úpravy domu a dodává: „Snažili jsme se být k objektu ohleduplní a myslím, že se nám ho podařilo pietně zrekonstruovat.“ Kromě zmíněných kroků, které se týkaly především vzhledu, bylo třeba provést celou řadu zcela prozaických, ale nezbytných stavebních úprav. Celý dům byl podříznut a zaizolován a dostal novou, ručně kletovanou omítku. Vyměnila se střecha – plech nahradila podstatně vhodnější břidlice. Bojovalo se s dřevomorkou. Vzhledem k tomu, že objekt sloužil jako sociální zařízení a měl se proměnit v dvougenerační moderní a útulné bydlení, musela se provést i řada dispozičních úprav. Nosné konstrukce se zachovaly, došlo k úpravám příček. Upravily se rovněž sklepní prostory, z nichž se stalo jakési zábavné centrum vily. Je zde herna, místnost s pingpongovým stolem, vinný sklep…
„Jde o dům, na jehož rekonstrukci se podílelo více lidí. My jsme byli jedním z článků řetězce,“ říká Ondřej Císler a dodává: „Je to velmi osobitý objekt, jehož hodnotu ještě zvyšuje rozlehlý pozemek. Majitele zde ale čeká ještě hodně práce.“

 

PROMĚNA INTERIÉRU

Na interiér si majitelé pozvali ing. Tomáše Štajnce, který majitelce v minulosti již rovněž pomáhal vybavit interiér. Odmítá ale titul „autor interiéru“, protože jak sám říká, nebylo to pouze jeho dílo a velká role v tomto případě připadla samotným investorům. „Hodně věcí zůstalo právě na nich, což je ale v pořádku, alespoň si tak vytvořili k domu vztah, zabydleli se v něm. Také podle slov interiérového architekta nebylo snadné vile s ohledem na stav, ve kterém se nacházela, vrátit původní podobu, jejího genia loci, kterého ztratila. „Co jsme mohli, to jsme repasovali,“ říká. Tak se zachránila okna, dveře, jejichž stav to dovoloval, původní dubové parkety, v komunikačních prostorech keramická mozaika. Stejně tak se zachovalo teraco, které se místy i rozšířilo. Nové podlahové krytiny ve vile představuje keramická dlažba a břidlice, která byla do této role obsazena v kuchyni a ve dvou koupelnách. V suterénu, kde je stůl na stolní tenis a kulečník, bylo položeno přírodní linoleum, které má ideální tvrdost pro tento sport, a navíc dobře zvukově izoluje.

„Řadu místností jsme vybavili dobovým nábytkem pocházejícím z různých zdrojů, případně mladším zařízením, které si ale s tím starším rozumí. Snažili jsme se, aby vše mělo kulaté prvorepublikové tvary. Hodně věcí jsme nechali vyrobit na zakázku fi rmě Barrandov – Studio – Dekorace, kde se mimo jiné zaměřují právě na výrobu replik prvorepublikového nábytku a vyznávají tradice prvorepublikové kvality,“ říká Tomáš Štajnc.

 

DOMOV TVOŘÍ DETAILY

Velká role v domě, jak tomu bylo za první republiky, připadá textiliím. Na podlahách jsou většinou vlněné orientální koberce a některá místa zde dolaďují jednobarevné vlněné koberce. Bariéru slunečním paprskům tvoří zastínění a závěsy, které se rovněž podílejí na celkovém ladění a atmosféře jednotlivých místností. Kuchyně je například laděna do zelena, ložnice do vínova…
Velká pozornost je věnována hygienickým místnostem, jejichž vybavení je buď retro s kulatými tvary, nebo je naopak pojato technicky – s hranatou sanitou a armaturami.
Celek ale podle slov architekta dělají i zajímavé detaily, kterých je v domě bezpočet. Mnohé z nich pocházejí z obchodu Manufactum v Mnichově. Takto se podařilo za přijatelnou cenu sehnat kliky ke dveřím, ale i klasické prvorepublikové porcelánové vypínače. Svůj podíl na návratu genia loci do domu mají i dobová svítidla. „Byla to hezká práce. Zajímavý dům, výborný investor, realizační tým, takže nikde nic nedrhlo,“ hodnotí Tomáš Štajnc proces znovuzrození vily.

 

DOMOV TŘÍ GENERACÍ

Od dokončení náročné rekonstrukce uplynuly téměř dva roky. Dnes zde spokojeně žijí tři generace. Kromě majitelů a jejich dcery také tatínek paní domu. Všichni mají své soukromí, ale v domě se neztrácejí. Vědí, kde se najít. Nejfrekventovanějším místem je kuchyně s jídelnou, jak nám prozradila majitelka, která na otázku týkající se příštích plánů odpověděla: „Ještě musíme dům dovybavit nábytkem odpovídajícím době výstavby a dokončit venkovní úpravy včetně stavby nové garáže.“

 

Alena Vondráková
Foto: Vasil Stanko


Autoři projektu přistavovaných vstupních částí, rekonstrukce hrubé stavby, dispozičního řešení některých exteriérových a interiérových prvků:

MgA. Ondřej Císler
Bechyňova 7, 160 00 Praha 6
mobil: 777 194 071
www.cisler.cz

Ing. arch. Pavel Hnilička
Pavel Hnilička Architekti, s. r. o.
Cukrovarnická 46, 162 00 Praha 6
tel.: 233 344 575, mobil: 777 123 581
www.hnilicka.cz


Ing. Tomáš Štajnc
(*1965)
autor interiéru
Kontakt:
D PLUS, a. s.
Sokolovská 16, 180 00 Praha 8
tel.: 602 836 727
www.dplus.cz


Technické údaje:

Rekonstrukce stavby: hcA – MgA. Ondřej Císler, ing. arch. Pavel Hnilička
Interiérový architekt: ing. Tomáš Štajnc
Dodavatel stavby: Stavební a inženýrská činnost Reno, s. r. o.
Projekt 2006, realizace 2008
Počet bytů: 2 + byt v polosuterénu
Zastavěná plocha: 369 m 2
Užitná plocha: 699 m 2
Střešní krytina: břidlice
Okna: původní dřevěná repasovaná
Podlahové krytiny: dubové parkety, keramická dlažba a mozaika, břidlice, linoleum
Způsob vytápění: centrální plynové


 

Datum vydání: 18. 12. 2021

Edit: