Co je dobré, nemusí být nové

Tímto heslem se dnes řídí všechny úspěšné značky. Přímo hmatatelně jste mohli cítit tento přístup na letošním veletrhu Euroluce. Věhlasní výrobci a designérské osobnosti se bez rozpaků ohlédli zpět. Samozřejmě, že se vystavovala svítidla z kolekce 2015, ale mnohá přesto už známe léta. Může se pro daný rok změnit nějaká drobnost, barva, použitý kov, ale dokonalé tvary, které jim kdysi designér vtiskl, měnit netřeba. Proč, když jsou pořád moderní… Ostatně, právě to je přece znak dobrého designu – že nestárne.

TMAVÝ KOUŘ LAMPY …

Značka Innermost na veletrhu představila závěsnou lampu Matrioshka (Stone Design) v červené, modré a žluté barvě. Na sklonku léta přidala aktuální kouřovou pro podzimní čas… Kouřově zbarvené sklo je totiž v trendu a obliba smyslné a tajemné temnoty prudce stoupá. Možná si někteří z vás vzpomenou, že to už tu bylo – ano, v roce 1970. A tak vlastně kouřové sklo je zároveň retro i novinka. Zajímavá je rozhodně i skutečnost, že ručně vyráběné foukané sklo vzniká v České republice, lampa se pak sestavuje už doma – v Telford Faktory ve Velké Británii.

3

4

CARAVAGGIO

Od uvedení na trh v roce 2005 je lampa oblíbená. Dánka Cecilie Manz miluje šedé tóny, existuje však i varianta s červeným kabelem a leštěným povrchem, či krásná bílá Opal. Současná novinka Matt má zcela matný povrch v bílé, světlé a temně šedé a poprvé i v černé. Zařídí útulnou atmosféru.

2

1

Spokes, Foscarini 2014

AVION

Známé i neidentifikovatelné létající objekty stály v popředí zájmu pánů Iskose a Berlina, i proto stvořili z polyetylenu Avion, který vyplní vnitřní vzdušný prostor místnosti a výborně ho prosvítí. Chce to velký pokoj! Světlo vzducholoď už jsme viděli dřív, ale u této je rok výroby letošní.

6

FLY POŘÁD LETÍ

Když navrhl v roce 2009 Ferruccio Laviani z průhledného metakrylátu Fly pro Kartell, stvořil jednoduchou dokonalou krásu. Po barvách deště přišly i sladké bonbónové tóny, ale letošní model ty první jednoduché ještě překonal. Je prostě čirý.

8

ORIENT

Bezchybný lehký design vznikl v roce 1963 rukou Jo Hammerborga pro dánskou firmu a šel na odbyt. Dědicové se po padesáti letech rozhodli, že obnoví výrobu. Dnešní lampa zcela odpovídá originálu včetně vysoce kvalitního materiálu, kterým je palisandr a měď. Má dvě velikosti a úspěch. Jak jinak.

11

LATITUDE

Hra s kovem z roku 2013 je z designérské Dílny Flynna Talbota. Zdroj světla je vycentrovaný, a chytrý poddajný kabel umožní směrovat světlo podle potřeby. Latitude je mladá duchem, a zazáří všude, kde je vítaná současnost, i když upomíná vzhledem na minulé století…

9

 

Edit: