Pro léto v plné parádě!

2

Novinka, keramický bazén Compact, má výborné mechanické vlastnosti, je odolný a pevný. Na výběr máte z několika barev s 3D efektem, například Carribean Blue, Sand Beach nebo Bahama Blue, i z mnoha rozměrových variant – od 6,18 x 3,14 m až po 8,20 x 3,54 m. Některé modely této řady mají integrované relaxační lavice a ergonomicky řešené schodiště. www.mountfi eld.cz

 

Pokud se vám v těch největších vedrech nechce na plovárnu nebo k rybníku, ale rádi byste se osvěžili v chladné vodě, jedno řešení existuje – pořiďte si soukromý bazén rovnou na zahradě. A jestli už ho máte, tak je čas přivést ho zpět k životu, protože koupací sezona za pár měsíců začíná…

Vlastní bazén, ať už zapuštěný nebo nadzemní, není dnes žádným luxusem, spíše naopak – jen stěží mezi rodinnými domy najdete zahradu bez „modrého zázraku“. Uvažujete-li o koupi bazénu, ideální doba je koncem dubna, kdy většina prodejců zahajuje období slev před létem. A nejde jen o samotný bazén, promyslet a koupit byste si měli i všechny bazénové doplňky, jako je filtrace, solární plachta, vysavač na nečistoty, automatický dávkovač bazénové chemie nebo tepelné čerpadlo na ohřev vody. Je pravda, že když si skočíte zaplavat do rybníku, nemusíte žádnou z těchto starostí řešit, ale zase si neužijete vzácného soukromí, které vám zahrada s vlastním bazénem poskytne.

1

Bazénový vysavač Scrubber je ideální pro čištění rodinných bazénů, je nenáročný na obsluhu a údržbu – sám se postará o vyčištění dna i stěn bazénů. Cena 25 000 Kč (bez DPH). www.albixon.cz

 

3

Přelivový bazén Casablanca Infi nity s nízkým zastřešením, které zamezuje zanášení nečistot, udržuje teplotu vody, umožňuje plavání za každého počasí a zajišťuje bezpečnost pro malé děti i domácí zvířata. Cena podle rozměrů. www.albixon.cz

 

SEZONA POMALU PŘICHÁZÍ
Pokud už bazén máte, pak za pár týdnů nastane ideální chvíle k jeho odzimování a nastartování na letní sezonu. Odzimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy minimální noční teploty vzduchu neklesají pod nulu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 10 až 15 °C. Začněte sejmutím krycí plachty, vyčištěním stěn a dna bazénu od usazenin, odstraněním nečistot z vody pomocí síťky. Potom přijde na řadu zapojení filtrace, případně i solárního ohřevu, máte-li. Vše pečlivě překontrolujte, dotáhněte veškeré spoje a ujistěte se, že nemůže dojít k úniku vody ani jiné poruše na zařízení. V případě, že meteorologové přece jen hlásí ještě občasné noční mrazíky, zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím případnému poškození filtrace a solárního ohřevu. Potom doplňte vodu (až do úrovně středu přítokové příruby sběrače, tzv. skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu, tvrdost a pH vody pomocí vhodných a k tomu určených přípravků.

Vysavač do vody?
O tento druh vysávání se asi v rodině budete prát. Je totiž zábavný a jednoduchý, v podstatě zapnete vysavač a hodíte ho do bazénu. Vysavač zvládne uklidit drobné nečistoty, jako jsou listí, zrnka písku a podobně, stěny i dno zůstanou krásné čisté bez kluzkého povrchu. Na výběr máte automatické vysavače, které opravdu stačí jen naprogramovat a ponořit do vody. Poloautomatické modely vyčistí dno bazénu také rychle a spolehlivě, jen se připojují přes skimmer k pískové filtraci a k nasávání nečistot využívají sací síly filtračního systému.

4

Bazének menších rozměrů, ale s luxusní výbavou – fi ltrační panel bez potrubních rozvodů je ukryt ve stěně bazénu, vnitřní výstelka je v pískové barvě, která dodá vodě zelenkavý nádech (karibská zeleň). Cena 230 000 Kč (bez DPH). www.desjoyaux.cz

 

5

6

Bazén Pyramida (4 x 10 m) je vykládaný těžkou fólií, má průhledný polykarbonát na posuvném zakrytí a modřínovou terasu okolo. Je vybaven automatickým dávkováním pH a chloru a výkonnou pískovou fi ltrací. Cena podle rozměrů a provedení. Více na www.pyramida-plzen.cz.

 

KAM HO UMÍSTÍTE?
Pokud se na pořízení bazénu teprve chystáte, prvním krokem by měla být volba jeho umístění. Nejlepší místo je takové, kde svítí slunce během dne co nejdéle – bazénu by neměly stínit vzrostlé stromy a keře ani žádná stavba, jako je pergola, altán a podobně. Nejde jen o stín, který by stromy na bazén vrhaly, ale i o znečištění vody listím, jehličím a jinými nečistotami. Pokud budete k bazénu přidávat technické komponenty, jako je filtrace, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev, zvolte takové místo, kde nebudou příliš na očích a zároveň nebudou překážet v pohybu kolem bazénu. Prostor kolem by měl zůstat co nejvolnější, aby ho bylo možné využívat k relaxaci – počítejte zde s lehátky, slunečníky i křesílky, možná i s dětským minihřištěm, znáte to…

7

8

Obdélníkový bazén (7 x 3,5 m) je vybaven fi ltrační jednotkou bez potrubních rozvodů a románským schodištěm umístěným v čele bazénu, cena 220 000 Kč (bez DPH). Zakrytí bazénu je řešeno pomocí univerzální bezpečnostní plachty, která plní funkci letní i zimní plachty. Cena od 1100 Kč/m2 (bez DPH). www.desjoyaux.cz

 

ZAKOPAT, ČI NEZAKOPAT?
Stále nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je pořízení nadzemního montovaného bazénu, ale pokud vám to dostatek místa a peněz dovolí, praktičtější volbou je bazén zapuštěný. Existuje i možnost polozapuštěného, což se výborně osvědčuje hlavně ve svažitém terénu zahrady. Rozhodli-li jste se pro zapuštěný bazén do země, nabídka je bohatá. Jednotlivé kousky se od sebe liší nejen tvarem a vzhledem, ale i materiálem. A především ten rozhoduje o ceně. Můžete si zvolit bazén z pozinkovaného plechu s měkčenou PVC fólií (fóliový bazén), který je jednou z nejlevnějších variant. Výhodou je snadná montáž, kterou zvládnete sami, minusem nižší trvanlivost a nehezké spoje po obvodu. Ale jako rychlé a levné řešení na pár sezon, klidně. Oblíbenějším druhem jsou bazény laminátové, které se pokládají na betonovou desku a ještě se betonem zafixují. Začněte tím, že si v prodejně vyberete tvar a velikost laminátové vany; a vybírat máte opravdu z čeho. Jistě vás potěší, že povrch laminátových bazénů je krásně hlaďoučký bez jakýchkoli spojů a mají i delší trvanlivost, výrobci uvádějí 20 až 30 let. Rozdíl je ovšem mezi laminátem a PVC, méně kvalitní bazénové vany právě z PVC mají životnost mnohem kratší.

9

Automatický bazénový vysavač JD Cleaner, cena od 22 000 Kč (bez DPH) podle konkrétního modelu. www.desjoyaux.cz

 

CO VŠECHNO SI MŮŽETE K BAZÉNU DOKOUPIT?
◗ fi ltraci
◗ UV lampu
◗ ionizátor
◗ salinátor
◗ tepelné čerpadlo pro ohřev vody
◗ solární plachtu
◗ zastřešení bazénu
◗ podvodní osvětlení
◗ protiproud
◗ masážní trysky
◗ bazénový vysavač

KERAMICKÝ SKVOST?
V tomto případě rozhodně neprohloupíte – keramika je totiž vysoce pevný a zároveň tvárný materiál s dlouhou životností, a navíc ještě i se skvělými izolačními vlastnostmi. Povrch dna i stěn je hladký, bez pórů, dobře odolává nárazům a jeho instalace je snadná a bez betonování. Navíc keramický povrch nabízí i pestrou paletu barev. Jinou možností jsou ještě tzv. kompozitní bazény, ty kombinují několik materiálů dohromady tak, že výsledek je dokonalý. Tyto bazény jsou jedny z nejtrvanlivějších a nejbezpečnějších na trhu, jsou velmi pevné a samonosné.

10

Zapuštěný bazén se vejde i na malý pozemek. Zajímavé řešení představuje například laminátový bazén Balarepo Seč s rozměry 6,50 x 3,00 x 1,35 m – oválný bazén s širokým pohodlným schodištěm. Cena od 145 000 Kč (bez DPH). www.balarepo.cz.

 

11

Sklolaminátový bazén Calypso, model Orion, je mimořádně pevný a kompaktní, má velkoryse řešené pohodlné schodiště umožňující přístup do vody ze tří stran, rozměry bazénu jsou 7,50 x 3,50 x 1,50 m, objem 33 m3. Na výběr máte z mnoha tvarů a rozměrů, více na www.mountfi eld.cz.

 

13

Máte-li rozlehlejší zahradu, můžete si dovolit prostornější bazén. Tento laminátový bazén Balarepo Bajkal (8 x 4 m, hloubka 1,5 m) stojí od 200 000 Kč (bez DPH). www.balarepo.cz.

 

Jakou filtraci?
Obecně platí, že bazénová fi ltrace by měla přefi ltrovat celý objem rodinného bazénu za šest až osm hodin. Dokonale čistou vodu zaručí jedině písková fi ltrace s dostatečným výkonem. Při jejím výběru myslete na to, aby její výkon zvládl případně i dodatečné připojení vysavače nečistot nebo solárního ohřevu vody. Důležitou roli hraje i záruka: čím je delší, tím kvalitnější je i filtrace. Někteří výrobci nabízejí pětiletou, jiní až sedmiletou záruku.

12

Bazénový vysavač iRobot Mirra 530 se systémem iAdapt Nautiq zaručuje čištění s kvalitním výsledkem. Vysavač používá vlastní čerpadlo i fi ltrační systém. iRobot Mirra 530 se dokáže přizpůsobit všem typům bazénových povrchů, použití je jednoduché – vložíte robota do bazénu, připojíte kabel do elektrické sítě a stisknete tlačítko Clean. Za 24 489 Kč na www.alza.cz.

 

NEJEN MODRÁ JE DOBRÁ
Klasická barva zahradních bazénů je dávno ta tam. V poslední době je hitem 3D úprava stěn a dna bazénu – jde o speciální barvu, která v sobě má malé lesklé částice, jež vytvářejí originální barevný efekt; máte pocit, že se voda v bazénu třpytí jako mořská hladina. Ani při výběru tvaru bazénu už nejste limitováni jako dříve. Setkáte se jak s tradičním kruhem, tak i s oválem, ledvinou, osmičkou a podobně. Za úvahu stojí i bazén s víceúrovňovým řešením interiéru, kdy jeho jedna část je mělčí a funguje jako brouzdaliště nebo dětský bazének. Jestli jste natolik nároční, že si nedokážete z nabídky v obchodech vybrat, zbývá vám už jen jedna možnost – nechat si vyrobit bazén na míru. Pokud máte připraven dostatečný finanční obnos, stačí jen stavební firmě zadat velikost a tvar a je to. Obvykle se nejprve postaví bazénový skelet z betonového ztraceného bednění a následně se nanese povrchová vrstva upravená buď keramickým obkladem, mozaikou, nebo kvalitní fólií. V tomto případě je nejpodstatnější volba spolehlivé firmy a kvalitních materiálů, které budou trvanlivé a s dobrými izolačními schopnostmi.

14

Nadzemní osmiúhelníkový bazének o průměru 4,5 m je vybaven kompaktní fi ltrační jednotkou. Hloubka bazénu 1,2 m, cena 125 000 Kč (bez DPH). www.desjoyaux.cz

 

Datum vydání: 3. 5. 2015

Edit: