Rekreační byt v Alpách

Rekreační byty v horských oblastech jsou poměrně oblíbené řešení, jak si zajistit zázemí pro trávení volného času zimními sporty nebo horskou turistikou. Pětičlenná rodina z Čech se rozhodla, že si takové útočiště vybuduje v rakouských Alpách. Současná podoba bytu v novostavbě vznikala v podstatě na dálku.

Rekreační byty jsou rozesety snad po všech českých horách, v populárních lokalitách jejich ceny již konkurují cenám bytů v širším centru Prahy. I tato skutečnost přiměla majitele tohoto apartmánu, aby se rozhlíželi také za hranicemi naší vlasti. Jejich volba padla na byt v developerském projektu v kouzelném městě Sankt Johann v rakouských Alpách, které se nachází nedaleko Salzburku. Pro rodinu to není město neznámé, investor v těchto místech strávil nejednu aktivní dovolenou jako turista. Projekt se nachází přímo ve městě, které má plnou infrastrukturu a zároveň nabízí skvělé sportovní vyžití.

DSC_0003

Kulatá stěna je zvýrazněna marockým štukem v barvě cihly, za ní se ukrývá koupelna.

DSC_0084

PŘÍMO U SVAHU

Přímo u tohoto bytového komplexu jsou k dispozici lanovky a sjezdovky, okolí ale poskytuje i skvělé možnosti trávení volného času v teplém období roku – jsou zde dobré podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku, golf… „Majitelé mají tři syny a rádi jezdí na hory. Rozhlíželi se i po České republice, ale zjistili, že cena bytu v rámci developerského projektu například ve Špindlerově mlýně je paradoxně srovnatelná s obdobným typem nemovitosti v Alpách. Pak člověk zváží: Proč jezdit dvě hodiny do Špindlu, když je možné dojet za pět hodin do Alp za nesrovnatelně lepšími sněhovými a lyžařskými podmínkami,“ podotýká Rostislav Černík z ateliéru I. D. Arch, jemuž investoři svěřili návrh a realizaci klientských změn stejně jako finální vybavení interiéru. Spolu s architektkou Ivanou Dombkovou měli plnou důvěru investorů, nebyla to totiž jejich první spolupráce, a v průběhu těch předchozích se mezi oběma stranami vytvořilo přátelství přesahující pracovní oblast. „S investory se velice dobře pracuje, jejich zadání je pro nás i díky osobním vztahům jednodušší, čitelnější a s odstupem času mohu říci, že jsme měli poměrně volnou ruku. Pojmenovali určité věci i určité funkce a my jsme je zpracovali,“ dodává Rostislav Černík.

DSC_0093

DSC_0094

Bezfalcové dveře do ložnice a na ně navazující vestavěná skříň.

KLIENTSKÉ ZMĚNY

Byt o rozloze přibližně 170 metrů čtverečních je v rámci domu nejvýše posazený, nachází se v pátém patře, přímo do bytu vede výtah. A není to chalupářská záležitost, kam by se sjížděli majitelé jednotlivých bytových jednotek jen na sezonu – dům je z 90 % obsazen místními lidmi. Investoři zakoupili byt ještě ve fázi výstavby. A rozhodli se pro mnohé změny. „Je třeba podotknout, že vstřícnost rakouského developera byla v porovnání s českými firmami nesrovnatelně lepší. Byt ještě nestál, pouze skelet, ani tam nebyl problém provést námi požadované statické úpravy. V průběhu prací dokonce rakouská strana vyjádřila uznání nad tím, jak jsme prostor, především dispozici, upravili. Obecně developeři, a tady v Česku speciálně, vnitřní dispozici příliš neřeší, a navíc také špatně komunikují. Ale v tomto případě jsme si opravdu nemohli stěžovat,“ vzpomíná architekt.

DSC_0108

Průchozí sprcha v koupelně sousedící s rodičovskou ložnicí je hojně využívána zejména při saunování.

DSC_0126

V interiéru má hlavní slovo dubové dřevo, které je mořené do tmavšího odstínu. Na stěnách převládá šedá malba doplněná červenou. Ta prostor příjemně zatepluje.

STAVBA PO E-MAILU

Prahu, kde investoři trvale žijí, a Sankt Johann dělí přibližně pět set kilometrů. Jak se staví na dálku? „Všechno záleží na detailnosti a propracovanosti výkresů. Je-li dobrá dokumentace, všechno lze podle ní postavit tak, jak má být,“ popisuje Rostislav Černík.
Pokud jde o materiály, z rakouských zdrojů pochází podlaha a zařízení koupelny. Dovážet podlahovou krytinu, koupelnové zařizovací předměty a k tomu řemeslníky by bylo zbytečně komplikované. Vše ostatní včetně nábytku vyrobeného českými truhláři podle návrhu architektky Ivany Dombkové přijelo do St. Johannu z Čech ve třech fázích. Podle návaznosti jednotlivých prací se pak v bytě vystřídaly tři party řemeslníků. I jednotlivé řemeslné profese měly jasně dané zadání a pečlivou dokumentaci, podle níž postupovaly. „Výkresy pro stavitele zahrnují i to, kde přesně je zásuvka na pračku, sušičku, kde je domácí telefon, vypínač, termostat. Vývody pro nasvětlení třeba skříní, pozice vodovodní baterie i třeba typ dlaždic, to všechno se připravuje dopředu. Není co zkazit, stačí se jen držet výkresů. A pokud se přece jen objeví nesrovnalost, zavoláme si a e-mailem pošleme upravené kóty. Dobrá komunikace je důležitý předpoklad. Takhle jsme už stavěli byt až v Monaku – to je ještě dál,“ komentuje s úsměvem průběh prací architekt. Že tento způsob funguje, dokazuje fakt, že investoři z Prahy bydleli ve svém bytě dříve, než jejich rakouští sousedé…

DSC_0233

CO SE MĚNILO?

Investoři požadovali plnohodnotné, komfortní a praktické bydlení. Při původní dispozici by se ale tento požadavek naplňoval těžko. V porovnání s plochou bytu zde například citelně chyběly úložné prostory. Rodina pak potřebovala alespoň tři ložnice, dvě koupelny, a přáním bylo vytvořit otevřený společenský prostor propojený s kuchyní a jídelnou, který má přímou návaznost na terasu. Kromě toho mělo být v bytě i malé wellness.
Příčky se posouvaly, prostory otevíraly, jedna z koupelen se zvětšila, byla vybavena saunou, ve stěnách je ukryto dostatečné množství místa pro ukládání věcí. Nechybí ani praktická technická místnost pro sušičku a pračku. Zajímavým prvkem interiéru je kulatá zeď, která je součástí konstrukce domu koncipovaného jako dřevostavba – tato zeď drží střechu. Vzhledem k tomu, že s ní nebylo možné hnout, využili ji architekti pro umístění koupelny s toaletou a úložné prostory. V rámci interiéru je pak tento netypický prvek zvýrazněn marockým štukem v barvě cihly. Podobně bylo třeba vyřešit těleso s odvětráváním pro celý dům, procházející středem bytu. Podle návrhu architektů nenásilně odděluje obytnou část od ložnic a je na něm umístěna televize. Bylo by skvělé, kdyby zde místo obrazovky plápolal živý oheň v krbu, ale lokalita leží v chráněné krajinné oblasti, kde platí přísný zákaz topení tuhými palivy.

DSC_9808

Veškerý nábytek včetně kuchyňské linky vyrobili na míru čeští truhláři podle návrhu architektky, snad kromě kulatého stolku se třemi křesílky, který našel místo před kuchyňským ostrůvkem. Majitele k němu pojí nostalgické vzpomínky.

DSC_9842

Za dveřmi ve stěně s vestavnými spotřebiči se nachází technická místnost s pračkou a sušičkou sloužící také jako komora a spíž.

ŽIVÉ OBRAZY

V bytě nenajdete žádné nepraktické dekorativní předměty. Jedinou ozdobou v tomto smyslu je trofej na stěně nad pohovkou, a ta je osobním úlovkem majitele, vášnivého nimroda. To, co interiér zdobí, jsou nádherné výhledy do krajiny – na vrcholky Alp, na město s dominantou kostela. Nabízejí se jak z obýváku, ložnice či dětského pokoje, tak z koupelny, a to i z vany nebo z prosklené sauny. Dokonale se otevřou, stojíte-li na terase, která se táhne z jižní a západní strany podél celého bytu a je přístupná z obýváku, ložnice, dětského pokoje i z koupelny.
Majitelé jsou se svým rekreačním bydlením nanejvýš spokojeni. Jezdí sem častěji než mnozí našinci na své české chalupy. Možná prý jednou bude tato adresa jejich domovem.

NAVSTEVA Alpy PUDORYS

1 – ložnice, 2 – koupelna, 3 – ložnice, 4 – technická místnost, 5 – výtah, 6 – ložnice, 7 – kuchyň, 8 – obývací pokoj, 9 – koupelna a sauna, 10 – terasa

VIZITKA BYTU:

Realizace (termín): 2011
Užitná plocha: 170 m2 + terasa
Podlahy: masivní dřevěné, dub,
mořené
Okna: dřevěná
Vytápění (a ohřev vody): centrální

portret2

I. D. ARCH

Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Je zakladatelkou značky Donlič. Od roku 2012 pracuje pod novou značkou I. D. Arch. www.dombkova.cz

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.phpled

Edit: