Vy ale máte krásně čistou vodu!

Obdivné pohledy sousedů a do očí zářící křišťálově průzračná voda… Za trochu úsilí pár týdnů letního dovádění v zahradním bazénu rozhodně stojí. Samotná údržba vody není zase až tak složitá, stačí se jen zorientovat v nabídce trhu, zvolit si to nejlepší a pak se jen pravidelně starat.

MOUNTFIELD.1

Robotický bazénový vysavač Galeon Med dokonale vyčistí nečistoty ze dna i stěn bazénu, je vhodný i pro hluboké bazény. Akční cena 24 900 Kč. www.mountfield.cz

Základní dilema, s kterým se setkáte hned na začátku je: bazénová chemie nebo alternativní cesta? A pokud chemie, pak s chlórem nebo bez? V případě úpravy vody pomocí chlóru budete nutné otestovat vodu v bazénu pomocí testeru hodnot pH a případně použít přípravek na jeho úpravu. Hodnota pH označuje kyselost vody a pokud tyto hodnoty nejsou v doporučené normě, nebudou správně účinkovat ani žádné přípravky bazénové chemie.

GUAPEX.1

Sada bazénové bezchlórové chemie GUAa POOL – ideální pro alergiky, astmatiky i ekzematiky. 1199 Kč. www.guaa.cz

Dále budete potřebovat i chlorové tablety na dezinfekci vody, přípravek proti tvorbě řas a vločkovač (flokulant) na shlukování nečistot. Vločkovač je skvělá věc – shlukuje totiž okem neviditelné nečistoty do chuchvalců, které se pak snadno zachytí v pískové filtraci. Díky němu bude bazén projasněný a voda zářivě čistá. A zapomenout byste neměli ani na průběžnou kontrolu tvrdosti vody a případně ji upravit.

ALBIXON.1

Poloautomatický bazénový vysavač Baracuda je přímo spojený se sací tryskou nebo bazénovým skimmerem, součástí je i připojovací hadice (10 m). 3300 Kč. www.albixon.cz

Jak často čistit?

Alespoň dvakrát týdně v sezoně, mimo ní stačí jednou za týden. Pravidelná kontrola zabere pár minut a rozhodně se vyplatí. Na pomoc při dezinfekci vody si můžete vzít chlorové tablety, jejichž největší předností je, že obsahují tzv. stabilizátor, který postupně do vody vypouští chlor, ten v ní zůstává, neodpařuje se a vy máte jistotu, že se chlor do vody dostává průběžně a ve správných dávkách. Aplikace je snadná – jednou za týden vložíte do plováku chlorovou tabletu, nastavíte rychlost rozpouštění a vhodíte do bazénu.

IROBOT.BAZEN.1

Robot na čištění bazénů iRobot Mirra 530 – stačí připojit přívodní kabel do elektřiny, vhodit robota do bazénu a zmáčknout tlačítko Clean. Tak začíná pohodlný úklid, na který si rychle a rádi zvyknete. Cena 35 579 Kč. www.irobot.cz

Voda ošetřená chemicky není ideální pro osoby citlivé na chlór, ani pro malé děti, navíc voda může být nepříjemně cítit chlorem, dráždit pokožku, oči a sliznice, poškodit plavky nebo oslabit pevnost vlasů. Na druhou stranu jsou to právě výrobci bazénové chemie, kteří procházejí nejpřísnějšími testy zdravotní nezávadnosti a pyšní se zdravotními certifikáty. Je jen na vás, jaký způsob údržby vody v bazénu zvolíte.

MOUNTFIELD.3

Písková filtrace PRO S144T zaručuje bezproblémové filtrování bazénu do objemu 25 m3. Je vybavena čerpadlem se zachycovačem hrubých nečistot, filtrační nádobou s šesticestným ventilem. Akční cena 6660 Kč. www.mountfield.cz

Chemie bez chlóru

Někteří výrobci nabízejí bezchlorovou bazénovou chemii, která odstraňuje bakterie, viry a plísně bez použití toxických a zdraví škodlivých látek, zabraňuje množení mikroorganismů. Jde vlastně o příjemnou alternativu chlóru navíc s tím bonusem, že má vysoké algicidní účinky – tedy že potlačuje růst řas. Takto ošetřená voda je pak vhodná pro alergiky, astmatiky, ekzematiky i rodiny s malými dětmi. Rozhodně stojí za vyzkoušení, alespoň pro porovnání s ostatními způsoby, přestože cenově je dražší.

PYRAMIDA.IMAGE DOCASNA

Souprava k měření pH a dávkování chlóru ve slané vodě – zařízení se automaticky vypne a zapne podle potřeby (při poklesu chlóru ve vodě). Více na www.pyramida-plzen.cz.

NAHRADA.PYRAMIDA

Něco zcela jiného

Jako přátelská dezinfekce vody se osvědčují UV lampy, ionizátory a salinátory. UV lampa účinně a bezpečně dezinfikuje vodu působením ultrafialového světla, je neškodná, spolehlivě ničí bakterie, plísně i řasy a brání jejich dalšímu množení.

bazen

Závěsná filtrační jednotka

Ionizátor čistí vodu elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra, pracuje automaticky a výsledkem je čistá voda bez mikroorganismů a řas.

Salinace (čištění vody pomocí soli) je jedním z nejefektivnějších způsobů dezinfekce bazénové vody. Mikroprocesorem řízená elektrolýza produkuje ze slané vody přírodní chlór, který se také účinně vypořádává s bakteriemi, řasami i viry. Voda je nejen čistá, ale nedráždí kůži ani oči. Mírně slaná voda (koncentrace soli v bazénu je desetkrát nižší než v moři) má navíc potvrzené léčivé účinky na pokožku.

Chcete pohodu?

Pokud chcete mít kontrolu čistoty vody v bazénu pečlivě ohlídanou, ale nechcete mít o starost navíc – je pro vás řešením automatická dávkovací stanice. Ta za vás průběžně vyhodnocuje kvalitu vody v bazénu a podle naměřených hodnot sama dávkuje optimální množství bazénové chemie. Tím se snižuje její spotřeba a šetří i čas potřebný k údržbě bazénu – nemusíte měřit kvalitu vody, ani dávkovat čisticí prostředek. Jen se koupete a užíváte si…

Co si pořídit k bazénu?

Bazénové kartáče

 • Na výběr máte různé šířky záběru a v kombinaci s teleskopickými tyčemi dosáhnete snadno všude.

 • Existují i kartáče speciálně tvarované pro hůře přístupná místa (rohy, ohyby).

Bazénové síťky

 • Hladinové slouží ke sběru plovoucích nečistot (listí, tráva, hmyz…).

 • Dnové pro sběr nečistot ze dna bazénu, mají náběžné hrany pro efektivnější sběr.

Teleskopické tyče

 • Zvyšují akční rádius použití bazénových sítěk, kartáčů i mechanických vysavačů.

Krycí plachty

 • Slouží k zakrytí bazénu v době, kdy není používán.

 • Chrání vodu před padajícími nečistotami (pyl, listí, hmyz…).

 • V kombinaci se speciálním polštářem chrání bazén před zatékáním dešťové vody.

Solární plachty

 • Používají se k zakrytí bazénu, kdy se nekoupeme.

 • Absorbují sluneční teplo, přenášejí je do vody a doplňují efekt solárního systému ohřevu vody nebo tepelného čerpadla.

 • Brání zbytečnému chladnutí vody v noci a během méně teplých dnů.

Plovoucí dávkovače

 • Plují volně na hladině a plynule uvolňují do vody bazénovou chemii.

 • Pomocí regulovatelného uzávěru si sami nastavíte vhodnou rychlost dávkování přípravku.

Zdroj: Mountfield

Filtrujete správně?

 • Bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6 až 8 hodin, při nadprůměrné zátěži a vysokých teplotách vzduchu za 3 až 4 hodiny.

 • Pokud se rozhodnete pro pískovou filtraci, musí mít dostatečný výkon – dejte přednost filtraci se šesticestným ventilem, který umožňuje pohodlnější obsluhu.

 • Správně zvolená filtrace by měla mít navíc výkonovou rezervu pro předpokládané připojení vysavače nečistot nebo solárního ohřevu vody.

 • Při výběru se rozhodujte podle výkonu a délky záruky. Čím je záruka delší, tím kvalitnější je i filtrace.

Zdroj: Mountfield

Datum vydání: 16. 7. 2015

Edit: