Zahrada pro malé i velké

Expedice do amazonské džungle, plavba přes oceán, přírodovědný objev, letní olympiáda… To všechno vaše děti zvládnou za jeden den, aniž by vám zmizely z dohledu. Stačí mít správně divokou zahradu.

Aby se děti všestranně a zdravě rozvíjely, potřebují mít hlavně v předškolním věku možnost volně si hrát a být v kontaktu s přírodou. Bydlíte- li ve městě a máte-li zahradu, využijte jedinečnou příležitost, která se vám nabízí. Zkuste vytvořit malý ráj, který dětem umožní jedinečné zážitky i přirozenou přípravu na život. Svým potomkům tím poskytnete neocenitelnou službu.

2

V mikrosvětě zahrady se děje celá řada příběhů. Jejich sledováním se toho děti spoustu naučí, upevní se i jejich pouto k domovu.

1

Dospělým vstup zakázán! Soukromá skrýš vašich dětí může mít zcela jedinečnou podobu.

PŘÍRODĚ BLÍZKÁ ZAHRADA 
Zní to možná odborně, ale žádná věda to není. Stačí si vzpomenout na zahrady našich babiček. Našly se tam záhony s bylinkami a zeleninou, rybízy a angrešty, krmítko pro ptáky, posezení pod vzrostlým ořešákem i místo na opékání buřtů. Zahrada byla celoročně plná barev, zvuků, vůní i chutí. Pro někoho spousta práce, pro děti svět nekonečných možností a objevování. Rozhodně se nebojte času, který péče o takovou zahradu vyžaduje. Její velkou výhodou je, že toho hodně můžete nechat na samotné přírodě. Minimalistická zahrada s anglickým trávníkem v důsledku vyžaduje vaší péče mnohem víc. Investice do přírodní zahrady se vám mnohonásobně vrátí. Nezáleží ani moc na tom, jak velký pozemek máte. Pro vytvoření správné „divočiny“ stačí pár metrů
čtverečních.

VODA ŽIVÁ
Organizace Play England udělala před časem průzkum mezi britskými dětmi, aby zjistila, s čím si nejraději hrají. První tři příčky překvapivě obsadily přírodní elementy: živočichové na třetím místě, rostliny na druhém, jednoznačným vítězem se stala voda. Tento živel, a to ve všech skupenstvích, je bezpochyby favoritem také pro tuzemské děti. V létě osvěží, v zimě poslouží jako stavební materiál. Bez vody se neobejde ani vaše zahrada. Více než azurově modrý bazén jí bude slušet přírodní jezírko. Nepotřebuje chemii, protože funguje na principu přírodního čištění pomocí vodních rostlin. Děti tak získají přístup k jedinečné pozorovatelně vodního života, koupání je rovněž umožněno. Pokud vaše zahrada nedisponuje dostatečným prostorem, vystačit si můžete i s nádobami a dešťovou vodou. Pokud omezíte dětem přístup ke kohoutku, naučí se navíc s vodou hospodařit. Malé děti jsou poměrně nenáročné a vděčné i za obyčejnou louži po dešti.

3

Volně položený kmen se díky dětské fantazii může proměnit prakticky v cokoliv.

4

Největší odměnou pro malé zahradníky je radost z vlastních výpěstků, popřípadě jejich konzumace.

ZA STROMEM, POD KEŘEM 
Děti milují skrýše, které poskytují zázemí pro jejich nerušené hry a malá tajemství. Dejte jim důvěru a vyhraďte jedno místo na zahradě pouze jim. Respektujte jejich soukromí, společně si stanovte jednoduchá pravidla. Dětský úkryt může zcela přirozeně vzniknout pod hustým keřem, v dutině starého stromu i v jeho větvích. Nebo ho společně vytvořte třeba z vrbového proutí; jednoduchý plůtek nebo iglú určitě zvládnete. Pokud si netroufáte nebo nemáte na zahradě dostatek prostoru a nechce se vám ani vybírat z komerční nabídky, recyklujte. Staré kartony se mohou proměnit v originální domek, který můžete po čase snadno obměnit. Zapojte děti a udělejte si společně výtvarnou dílnu pod širým nebem.

JÁ SÁM! 
K tomu, co si děti vlastnoručně vyrobí, budou mít mnohem bližší a zodpovědnější vztah. Ať už se jedná o zahradní skrýš, houpačku nebo větrník, který bude z jahod plašit mlsné kosy. Konkrétní tvůrčí aktivita navíc podpoří rozvoj schopností dítěte. Nezdráhejte se ho zapojit také do údržby zahrady a péče o rostliny. Svěřené úkoly posílí jeho sebedůvěru. Bezprostřední radost z hrášku, který si dítě samo vypěstovalo, je nakažlivá. Zcela přirozeně navíc zjistí, že potraviny nepocházejí z lednice ani ze supermarketu (věřte nebo ne, některé děti si to skutečně myslí). Pokud máte možnost, vyčleňte dětem celý záhonek a nechte péči o něj plně na jejich zodpovědnosti. S trochou vaší vynalézavosti se děti dají zlákat i k jinak méně populárním činnostem, jako je pletí nebo hrabání listí. Zkuste vsadit na jejich soutěživost nebo podpořte přirozený návyk v období, kdy chtějí všechno zkoušet samy, po vzoru dospělých.

5

Voda v jakékoliv podobě je pro děti spolehlivým lákadlem. V horkém létě osvěží, poslouží k zalévání i na pokusy.

6

Stavby z proutí získávají v soukromých zahradách na oblibě. S trochou zručnosti je zvládne i laik.

ZAHRADA = PŮL ZDRAVÍ 
Slyšeli jste už o tom, že dnešní děti ohrožuje syndrom odcizení přírodě? Termín poprvé použil americký spisovatel a novinář Richard Louv a u nás se o něm bohužel zatím moc nemluví. Děti, obzvláště v nejranějším věku, potřebují kontakt s přírodou stejně jako bezpečný domov nebo dostatek spánku. Bez něj je jejich fyzický i psychický vývoj omezený, a děti jsou pak náchylnější k nejrůznějším poruchám a nemocem. Více na: www.portalpromen.cz.

S PŘEHLEDEM 
Dětmi rovněž velmi oblíbený je pohled na svět z výšky. Jejich přirozená tendence neustále někam šplhat obvykle připravuje rodiče o klid, ale má svůj význam. Děti zažívají při samostatném zdolávání rizika pocit vítězství a současně poznávají hranice svých možností. Pravidlem je, že lezou jen tam, odkud jsou schopny se samy vrátit. Je-li jim dána důvěra, děti své schopnosti spíše podceňují. Až se vám příště bude tajit dech nad jejich akrobatickými kousky, myslete na to, že si zrovna skvěle procvičují hrubou motoriku a posilují oběhový systém. Uklidnit vás rovněž může výsledek jedné studie, který prokázal, že děti se třikrát častěji zraní při pádu z postele než při lezení po stromech. Pokud nemáte na zahradě vzrostlý strom, řešením jsou například atypické prvky s lany a žebříky. V dnešní době už si je můžete nechat udělat na míru přímo vaší zahradě i dětem. Děti budou vděčné i za obyčejné dřevěné špalky, kmeny nebo terénní nerovnosti, kde si mohou zřídit pozorovatelnu a odkud se dá navíc v zimě skvěle bobovat. Viděno dětskou optikou, i zcela malý kopeček může být velehorou.

7

Jablko ze zahrady chutná i voní mnohem lépe než to ze supermarketu.

8

Piknik na zahradě má pro děti nezaměnitelné kouzlo. Následný úklid navíc nezabere tolik času.

CO SE DĚJE V TRÁVĚ 
Přírodě blízká zahrada vytváří ideální podmínky pro řadu drobných živočichů a hmyz. Pozorujte s dětmi motýly a včely na květinách, zkuste vysledovat, kudy do vaší zahrady chodí ježek. Z krmení ptáčků a jejich společného pozorování můžete vytvořit každoroční rituál. Kromě toho, že podpoříte rozmanitost ekosystému, dětem poskytnete jedinečnou příležitost poznat zblízka život, který by jinak znaly jen z učebnice. To, co mohou děti osobně zažít a prozkoumat ze všech stran, si zapamatují mnohem lépe. Patří k tomu i poznání, že čmelák sice svádí k pohlazení, ale je lepší to nedělat. Aktivity, které má dítě běžně spojené s domem nebo bytem, získávají pod širým nebem nádech výjimečnosti a dobrodružství. Ať už se jedná o spaní na zahradě nebo narozeninovou oslavu s kamarády spojenou s piknikem. V interakci s ostatními dětmi dostávají zahrada a její přírodní prvky další rozměr.

Kde čerpat inspiraci?
www.ekozahrady.com
www.jedlyprales.cz
www.loci-asociace.com
www.prirodnizahrada.eu
www.prirodnizahrady.cz
www.gavlovsky.cz

NECHTE DĚTI DIVOČET! 
Hra je nedílnou součástí života každého mláděte, člověka nevyjímaje. V přírodě děti samy inklinují ke hře. Přírodní herní prvky jsou flexibilní, podněcují fantazii a kreativitu. Kamínky, klacíky nebo šnečí ulity mají pro rozvoj dětí mnohem větší hodnotu než ty nejdražší hračky a pomůcky. Volně položený kmen stromu může být krokodýlem, pirátskou lodí i závodním autem. Do posledního detailu vyvedené auto z obchodu bude už vždy jenom autem. Fantazie je nekonečná a velmi vděčná, pokud ji správně rozvíjíme už od raného věku dítěte. Hra „na něco“ totiž není jen pouhou zábavou. Jejím prostřednictvím se děti přirozeně učí zvládat nejrůznější situace a řešit problémy. Ponechte dětem jejich svobodu a možnost samostatného rozhodování. Na vaší zahradě se pohybují v relativně bezpečném prostředí, a mohou se tak dobře připravit na okamžiky, kdy už nebudou závislé na vaší pomoci.

MÍSTO S DUŠÍ 
Zahrada se ve vzpomínkách vašich dětí může stát pomyslným útočištěm i zdrojem mnohých informací, z nichž budou čerpat i v dospělosti. Aby si k místu, odkud se vydají na samostatnou cestu životem, vytvořily pevné pouto, musíte pro ně vytvořit potřebné podmínky. Divoká zahrada je plná nejrůznějších podnětů: obrazů, zvuků a vůní. Dopřejte je svým dětem – i za cenu špinavých kolen a modřin.

9

10

Chůze naboso a střídání nejrůznějších povrchů podporují tvorbu zdravé klenby chodidel.

Datum vydání: 14. 7. 2016

Edit: