Ani venku, ani uvnitř. Nebo obojí!

Balkony a lodžie tvoří prostor na pomezí. Záleží jen na vás, jestli toho dokážete náležitě využít ve svůj prospěch, nebo naplníte příběh o „zakopané hřivně“. Mít doma dostatek denního světla i čerstvého vzduchu a příjemný kontakt s okolím se rozhodně vyplatí.

Rozšíření betonové lodžie s hliníkovým zasklením a dřevěnou podlážkou. Předsazení zaskleného systému ve spolupráci firem Pekstra a Alumistr umožňuje rozšířit lodžii až o metr. foto Pekstra

Jste majiteli bytu s balkonem či lodžií? Gratulujeme – máte kliku! V tom případě by ovšem byla věčná škoda, kdybyste při jeho rekonstrukci vynechali vnější prostor nebo ho dokonce zarovnali nejrůznějšími krámy. Takový prostor totiž nabízí možnost zasklení, případně rovnou plošné rozšíření spojené se zasklením. Výhod, které vám to přinese, je hned několik. V prvé řadě rozšíření užitného a částečně i obytného prostoru. Úspěšně však snížíte také tepelné ztráty interiéru, takže výsledkem bude ekonomická úspora za vytápění. A to je dnes bonus k nezaplacení! Kvalitním zasklením navíc vytvoříte vnější bariéru, která obvod bytu uzavře a zvýší vaši ochranu jak před nepřízní počasí, tak i před hlukem z ulice. Před profesionálním zlodějem vás sice zasklení neochrání, ale přesto bude tvořit překážku, která přinejmenším ztíží nežádoucí vniknutí cizí osoby do bytu. A pokud jste milovníky zeleně, pak zasklením lodžie získáte nadmíru příznivé podmínky pro celoroční pěstování rostlin. Tak vzhůru do toho!

Luxusní velkoplošný balkon zasklený bezrámovým systémem AluVista. Zasklení je posuvné a otočné, umožňuje bezpečné a pohodlné mytí. foto Optimon

Jak rozšířit lodžii

Zateplování panelových domů je jistě žádoucí, ale pokud jde o jejich betonové lodžie, výsledek bývá neradostný: Dochází totiž ke zmenšení užitné plochy lodžie, které rozhodně nevyřešíte pouhou výměnou konstrukce zábradlí nebo renovací podesty. Naštěstí však dnes již existuje řešení, jímž užitnou plochu lodžie naopak zvětšíte. Jde o předsazení balkonové konstrukce nebo vložení zcela nové balkonové konstrukce. Na výběr máte hned tři varianty. První z nich představuje zvětšení hloubky stávající betonové lodžie předsazením uceleného zaskleného systému, které plochu lodžie rozšíří až o jeden metr směrem ven a změní ji v zasklený balkon. Tento systém lze uplatnit až do šířky původní lodžie 6 metrů. Do stejné maximální šířky stávající lodžie můžete uplatnit rovněž druhou variantu: předsazenou balkonovou konstrukci, která sice není zasklená, ale zato nabízí rozšíření původní lodžie až o 150 cm (také tento systém se dá dodatečně zasklít). Třetí variantu představuje vložení nové balkonové konstrukce po celé ploše lodžie. To vám umožní zvětšení původní hloubky až o 80 cm. Všechny varianty představujeme i obrazově. Cena realizace se pochopitelně bude odvíjet od zvoleného řešení, rozměru stávající lodžie a hloubky půdorysného zvětšení, ale orientačně počítejte s investicí něco přes 100 tisíc.

 

Tři typy zasklení

Chcete jen zasklít balkon či panelákovou lodžii? Zasklení může být trojího typu: pevné s rámem pro každé jednotlivé okno, hybridní s celoobvodovým rámem, nebo plně mobilní bezrámové. Každý typ má své výhody. Pevné zasklení jednotlivých oken je stabilní, odolá větru i amatérským pokusům o vloupání a mělo by také lépe tepelně i zvukově izolovat. Nemluvíme ovšem o kutilském řešení z minulosti, nýbrž o moderním systému. Každopádně je z hygienických důvodů nutné, aby v tomto systému bylo možné otevřít nejméně dvě okna (minimum pro vytvoření průvanu). Výhodou hybridních a zejména mobilních systémů zasklení je elegantní odlehčený vzhled a bezprostřednější kontakt s okolím. V případě kvalitního provedení vám poskytnou jednoduchý způsob úplného otevření, pohodlného mytí a údržby. Můžete volit mezi celoobvodovým rámem (hybridní systém, který je pevnější, poskytuje vyšší míru ochrany, ale jde otevírat) a bezrámovým drážkovým systémem (snadné otevření všech skel + komfortní údržba). Dnes převažují právě bezrámové systémy, které propouštějí dovnitř maximum světla i čerstvého vzduchu a umožňují opravdu pohodlné mytí.

 

Rámy a skla

Je to takový „jazykový oříšek“: I bezrámový systém zasklení lodžie má svůj základní rám. Jde vlastně o vodicí profil nahoře a dole, do něhož jsou upevněna jednotlivá skla. Volba rámového materiálu se odvíjí od zvoleného typu zasklení. Pro pevný způsob zasklení je totiž důležité, aby rám byl dlouhodobě trvanlivý a odolný. To vám nejlépe zajistí nerezová ocel doplněná kovy, které nepodléhají korozi (hliník, dural, měď nebo zinek). Je však možné vytvořit celý systém z hliníku, který je lehký a rovněž velmi trvanlivý. U mobilních systémů bývá základní rám či profilovaná drážka z opticky subtilního hliníku, jen upevňovací prvky a krycí plechy zpravidla kombinují hliník s nerezovou ocelí. Každý typ systému by měl využívat zasklení bezpečnostním tvrzeným sklem a kvalitní silikonová těsnění. Pokud nejsou skla pevně zasazena v rámu, nýbrž jen nahoře a dole vsazena do lehkého hliníkového profilu, měla by mít pečlivě zabroušené hrany a být s tímto profilem nejen slepena, ale také snýtována. Někteří výrobci nabízejí rovněž zasklení samočisticím sklem, které samozřejmě zvýší váš komfort, ale nebude to zadarmo (cena se zvýší zhruba o 3 000 Kč/m2). Ekonomičtějším řešením je přípravek na samočisticí efekt skla na principu nanotechnologie (např. Nano Protect Glass), který vám zajistí dlouhodobě trvanlivou údržbu za pár stokorun. Navíc odráží sluneční záření a v létě tak účinně brání přehřívání.

 

Za půl dne, na 30 let

S montáží zasklívacího systému si nedělejte starosti. Zručná firma ji zvládne zpravidla za 3 až 6 hodin. Cena realizace se ovšem může lišit případ od případu: Záleží jak na firmě, tak i na technickém řešení a stavu balkonového zábradlí. Klíčová je při svislém zasklívání výška zasklení. Pokud je standardní (do 150 cm), počítejte u bezrámového zasklení lodžie s cenou 6 až 7 tisíc Kč/m2. Většina výrobců vám nabídne zaměření zdarma, dodací lhůtu 5 až 8 týdnů (nejdelší bývá na podzim, nejkratší v zimě, kdy můžete získat i slevu) a záruku nanejvýš 5 let. Reálná životnost kvalitního zasklívacího systému je však minimálně 30 let. Pozor si dejte na jedinou věc: Záruka se zpravidla nevztahuje na sklo! Proto se vyplatí vybrat systém s bezpečnostním tvrzeným sklem, ale také na místě důkladně zkontrolovat kvalitu samotné montáže. Pokud je vše v pořádku a budete při provozu obezřetní, může vám zasklení sloužit do konce života.

 

Lze poznat kvalitní systém?

Kvalitní systém zasklení by měl být snadno ovladatelný a bezúdržbový. Jediným problémem se může stát mytí skel: Většina systémů bohužel nemá zcela uspokojivě vyřešeno mytí jejich vnější strany. Část mobilních systémů s drážkovým pojezdem (posuvem skel v kolejničce) nabízí pro čištění vnější strany skel stěrku s prodlouženou rukojetí. Díky ní lze skla kompletně umýt z vnitřní strany balkonu. Ještě jednodušší způsob mytí však nabízí rozdvojené kolejničkové vedení u stropu, které umožňuje skla pohodlně otáčet a sklápět k boční stěně. Jde o certifikovaný finský systém chráněný patentem (Optimi), který přesto řada výrobců napodobuje. Rizikem levnější kopie systému ovšem může být servis: Firma Optimi, která u nás působí od roku 1994 a má síť certifikovaných prodejců po celé republice, ho logicky odmítá provádět.

 

Pověste ho vejš!

Nebojte se, řeč nebude o Divokém západu ani o písni Michala Tučného, která se stala trampskou klasikou. Jestli nemáte balkon ani lodžii, pořiďte si závěsný balkon, který vám profesionální výrobce jednoduše a rychle zavěsí na fasádu před váš byt. Vyplatí se zvolit certifikované řešení (závěsného balkonu, ale i zasklívacího systému) od specializované odborné firmy. Tím získáte nejen obytnou místnost navíc, ale také záruku, že celá realizace bude správně a dlouhodobě plnit svou funkci. Nápad závěsného balkonu se před 25 lety stal základem promyšlené konstrukční novinky, jejíž výroba se rychle rozvíjí. Závěsné balkony mohou být z oceli nebo hliníku a mají vlastní nosnou konstrukci. Aby byla kovová konstrukce balkonu chráněna před nepřízní počasí, její povrch je buď z nerezu, nebo opatřený žárovým zinkem. Na přání může firma doplnit ještě komaxitový nástřik v barvě, kterou si sami zvolíte. Výplň balkonu může být z plastu, bezpečnostního skla, kovových trubek nebo dalších úprav kovu (děrovaný, trapézový či hladký plech, tahokov). Také rozměry balkonu si (aspoň u některých výrobců) můžete vybrat, a to až do formátu 6 x 1,5 metru. Skutečně plnohodnotný prostor ovšem získáte, když si samonosný závěsný balkon necháte zasklít.

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Pekstra, Optimon, Alumistr, Karásek, Optimi, Abadia

Datum vydání: 13. 4. 2023

Edit: