Barevná panelstory

1

Jak zařídit příjemné bydlení pro mladou rodinu plné barev a hravých a kreativních detailů v panelovém domě? Se šikovným designérem si můžete bydlení snů pořídit v podstatě kdekoli.

My navštívili mladý pár s miminkem, který si přizval k návrhu rekonstrukce klasického panelákového 3+1 MgA. Ditu Héderváry. Designérku si investoři vybrali, jak už to dnes bývá časté, přes internet. Zalíbily se jim publikované realizace a na první schůzce se přesvědčili, že nešlápli vedle, neboť si s designérkou okamžitě padli do noty. Jejich přáním bylo z ošuntělé panelákové klasiky vytvořit veselý příjemný interiér s výraznými barvami, ale použitými tak, aby jeho obyvatele brzy neomrzely. Těšili se na jednoduché a zároveň útulné a snadno udržovatelné bydlení. Dalším úkolem pro designérku byla změna dispozice bytu na 3+kk, čehož se docílilo propojením obýváku s kuchyní. Ditě se podařilo splnit také poslední, i když ne nejméně důležitý z požadavků, a to ušetřit. Celá rekonstrukce proběhla bez zbytečných investic, neboť mladá rodina nemá nikdy peněz nazbyt, přesto se to na výsledku negativně nepodepsalo. Majitelé byli natolik spokojeni, že designérku Ditu Héderváry následně oslovili k další spolupráci.

2

3

Knihovnu navrhla Dita prostoru na míru, i na této stěně využila výraznou vínovou výmalbu. Pracovní stůl situovala do rohu obývacího pokoje.

 

9

 

BARVY PODLE TAPETY
„Když jsem se poprvé přijela na byt podívat, byl v původním stavu bez jakýchkoli úprav od doby svého vzniku – betonové křivé podlahy, panelové stěny s opadaným štukem, křivé příčky, nehezké dveře, umakartové jádro s původní sanitou a stará dřevěná okna, potřeba bylo vyměnit též nevyhovující elektroinstalaci,“ vzpomíná designérka. Naopak s dispozičním řešením bytu nebylo nutné příliš hýbat. Bylo zachováno původní až na částečně vybouranou příčku kuchyní a obývacím pokojem, čímž se obě zóny propojily. Za příčkou je skryt pracovní stůl do tvaru L, který jednou stranou sousedí se zdí, na niž designérka navrhla na míru knihovnu a drobnější úložné prostory. Pozadí tvoří výrazná vínová barva, která se opakuje u jídelního stolu, kde je pro změnu ozvláštněna bílými nikami, jež fungují jako domácí vinotéka. Niky mohly vzniknout díky tomu, že stěna byla v tomto místě zesílená tak, aby se zakryly nevzhledné stupačky. „Barevnost jsme s klienty vybírali podle toho, aby se hodila už k předem vybrané vinylové podlaze s tmavším dekorem dřeva, jež je položena po celém bytě mimo WC a koupelnu. Při pátrání po zařizovacích předmětech nám padla do oka zelená tapeta, kterou jsme použili v ložnici na stěně za čelem postele. Chtěli jsme, aby se tato výrazná barva v interiéru opakovala. V předsíni byla použita na stěnu s věšáky a v kuchyni oživuje tmavě hnědou linku v dekoru dřeva barvy wenge.“

Vizitka bytu
Návrh interiéru: MgA. Dita Héderváry
Stavba a subdodávky: klient
Plocha bytu: 70 m2
Stavební technologie: příčky Ytong
Podlahy: vinylové lepené

11

Půdorys původního stavu

 

12

Půdorys bytu po rekonstrukci: 1 – předsíň, 2 – WC, 3 – koupelna, 4 – kuchyň, 5 – obývací pokoj, 6 – ložnice, 7 – dětský pokoj

 

ŠIKOVNÉ NÁPADY NA MÍRU
K tapetě jsou v ložnici barevně sladěny i závěsy. Jelikož okna v tomto bytě nemají parapety, bylo dalším šikovným nápadem designérky umístit komody v ložnici pod okno a propojit je tak, aby vznikl krásně široký parapet nejen na květiny. Rekonstrukce bytu v panelovém domě má i mnoho výhod. Jednou z nich je ta, že díky velkým oknům je v interiéru dostatečné světlo, které dovolí použít sytější a tmavší barvy podobně jako tomu bylo v případě námi navštíveného bytu. Designérce se denní světlo podařilo dostat také do koupelny, když při přestavbě umakartového jádra do sádrokartonové příčky pod strop nechala vestavět řadu luxfer. Ve dne se tedy na běžné umytí nemusí svítit, což je praktičtější a zároveň šetrnější. Koupelna a toaleta jsou obloženy šedými obklady a mají tmavě šedou podlahu, ani tady nechybí pro oživení výrazná barva. Obě místnosti protíná pruh rudé skleněné mozaiky, která je také na podlaze. Veškerý nábytek kromě jídelního stolu, židlí, pohovky a dětského pokoje byl vyroben na míru tak, aby plně využili prostor. „Například na noční stolečky jsme s klienty vymysleli originální povrchovou úpravu, polepení oblíbenými fotkami. To si zvládli velmi dobře udělat sami,“ popisuje designérka.

5

6

7

 

REKONSTRUKCE VLASTNÍMI SILAMI
Hodně se nakupovalo v IKEA a některé ze zařizovacích předmětů měli klienti dovezené z cest. Lustr nad jídelním stolem je pak z obchodu Barrington Furniture, který dováží stylový nábytek z Anglie. „Do ničeho jsem majitele netlačila, spíš jsem vytipovala vhodné možnosti a dala jim z nich na výběr. Takže ať si pak vybrali jakkoliv, vždy to bylo správně.“ S některými nápady přišli majitelé sami, prosadili si například lankové osvětlení do předsíně a obývacího pokoje. Také na realizaci se podílela rodina vlastnoručně. Většinu stavebních prací dělal majitel se svými šikovnými kamarády a designérka se účastnila jako autorský dozor. V první fázi rekonstrukce ještě nebylo potřeba zařizovat dětský pokoj, miminko bylo teprve na cestě. Proto se řešilo jeho vybavení později. Jako spokojení zákazníci se majitelé s tímto zadáním znovu obrátili na Ditu Héderváry. Do pokojíčku jim vybrala modro-bílou kolekci nábytku z IKEA, kterou doplňují cestovatelské tapety a závěsy z originální dětské kolekce z Ateliéru Paráda. „Interiér opravdu dopadl tak, že vystihuje povahu klientů. Jsem moc ráda, že jsou tam spokojeni a že jsme se nemuseli potýkat s žádnými většími kompromisy,“ uzavírá naši návštěvu designérka.

10

Nejen v ložnici dbala designérka na dostatek úložných prostor. Investice do nábytku na míru se majitelům mnohonásobně vrátila v podobě přehledně uspořádaných skříní, skříněk a polic.

 

13

 

 

4

MgA. Dita Héderváry
(1972)
Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér Architektury a designu Bořka Šípka, předtím studium designu na Výtvarné škole Václava Hollara a Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 2000 Dita s MgA. Josefinou Slezákovou Hynkovou (1974) založily ateliér zaměřený na návrhy a tvorbu interiérů. Nabízejí tvorbu architektonických návrhů a dle přání zařídí i kvalitní realizaci. Svou prací se neustále snaží přesvědčovat klienty, že práce bytového architekta není zbytečná, ale je výhodnou investicí do vlastního interiéru. Zaměřují se na soukromé domy a byty.
Kontakt:
Bubenská 23, Praha 7
tel.: 603 321 360
mail@bytovyarchitekt.cz
www.bytovyarchitekt.cz

Datum vydání: 15. 5. 2015

Edit: