Proměna k nepoznání


Původně domovnický byt bez sociálního zařízení se dnes sobě vůbec nepodobá. Nová majitelka ho změnila k nepoznání. Nyní ho sice využívá především jako kancelář, ale do budoucna nevylučuje ani trvalé bydlení.

Kuchyňská linka v tomto nápadném vzoru zaujme hned od vstupu do bytu. Hledali byste v minipředsíňce koupelnu i malou šatnu s kotlem a pračkou? Jsou hned za vstupními dveřmi. Foto: Robo HUBAČ

Obytný dům zná naše hostitelka velmi důvěrně. Vždyť zde s rodinou bydlí o dvě patra výš už pěkných pár let. Když se naskytla příležitost odkoupit domovnický byt v přízemí, ani na okamžik nezaváhala. Představa zařídit si zde kancelář a později, až děti vyrostou, i malé bydlení, ji nadchla.

 

S drobnými úpravami

Byt s podlahovou plochou o něco větší než 30 m2 byl původně rozdělený do dvou místností. Vstupovalo se přímo do kuchyně, na kterou navazoval velkorysý obývák. Žádná předsíň ani sociální zázemí. Hostitelka potřebovala vyřešit tyto nezbytnosti moderního bydlení, proto se obrátila na architekta. Ten nejdříve zrušil příčku mezi místnostmi. Potom dispozici upořádal tak, že se na místo původní kuchyně bez problémů vešla minipředsíň, koupelna se sprchou i plnohodnotný kuchyňský kout.

 

Stylový mix

Majitelka má zálibu ve stylovém zařízení. Není divu, vždyť spoustu kousků zdědila po svých předcích. Nové bydlení by mělo být podle jejích představ spíše moderní, ale zároveň osobní. Díky architektovi se to povedlo. Použité materiály se postaraly o vzdušnou a moderní image, historizující nábytek v pracovně je zase vzpomínkou na dětství. A výsledek? Osobitý stylový mix. Majitelka nám prozradila ještě jeden účinný recept, jak si prostor i přes skromnou podlahovou plochu může zachovat vzdušnost: hodně mléčného skla. My jsme ho v tomto malém bytě objevili na předsíňové sestavě, stěnách kuchyně i na obývákové skříňce. A protože tento městský byt situovaný v přízemí si mnoho slunce neužije, záměrně jsou stěny vymalované na bílo.

Michaela NIKODÝMOVÁ
Foto: Robo HUBAČ

 

Datum vydání: 22. 1. 2022

Edit: