„Podzim života“ a váš byt
Na „zasloužený odpočinek“ je třeba se připravit nejen finančně, ale i z hlediska bydlení. Stáří přináší nejrůznější pohybová i mentální úskalí a na ně je dobré myslet předem.
Polovina Čechů ve věku nad 50 let uvažuje o rekonstrukcích, které jim ve stáří zajistí nezbytný komfort. Vyplynulo to z výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mezi lidmi ve věku 50 až 65 let. Dokonce 80 % z nás ve věku 50+ počítá s tím, že v domě či bytě, kde nyní bydlí, prožije i podzim svého života. Se stěhováním se na důchod počítá jen pětina, přičemž hlavním důvodem je snaha najít si menší bydlení nebo se trvale usadit na chalupě či chatě. Za nejdůležitější úpravy bydlení, které zajistí potřebný komfort i v pozdním věku, považujeme především bezbariérové řešení koupelny, úpravy v ložnici, protiskluzové povrchy, instalaci madel a zábradlí, celkové bezbariérové řešení bytu či instalaci bezpečnostních čidel.
Co radí odborníci
Nutnost uzpůsobit si bydlení na stáří potvrzují i architekti: „Pokud jste na to, že v bytě či domě prožijete stáří, nemysleli již při jeho koupi, je dobré se při pozdějších rekonstrukcích zaměřit zejména na tři oblasti, které vám zvýší komfort bydlení v pozdním věku. Jsou to hygiena, spaní a vaření. S tím souvisí například pořízení sprchových koutů, které jsou pro seniory vhodnější než vana. Při rekonstrukci sociálního zařízení je určitě dobré myslet na detektor pádů, ale třeba i na vyšší WC,“ upozorňuje Josef Zumr z ateliéru Zumr architekti a doplňuje: „V případě rekonstrukce kuchyně doporučuji zvolit vyšší kuchyňskou linku a snadno dostupné skříňky. Samozřejmostí by mělo být vybavení spotřebiči, které usnadní život, jako je myčka nebo mikrovlnná trouba. A pokud neděláte větší rekonstrukce, pomůže alespoň výměna nábytku – např. je dobré pořídit si vyšší postele, ze kterých se lépe vstává.“
Představy o ideálním bydlení pro seniory provází mýty, upozorňuje na to Diakonie ČCE, která je jedním z hlavních poskytovatelů služeb pro nejstarší generaci u nás.
Mýtus č. 1: uprostřed přírody, daleko od lidí
Jedním z častých omylů je představa ideálního domova pro seniory daleko od civilizace. „Na naše středisko se obrátil majitel rekreačního zařízení, které nám nabídl k odkupu, dle jeho názoru by se ideálně hodilo na domov pro seniory – je daleko od ruchu města a uprostřed přírody,“ popisuje Dan Žárský, ředitel Diakonie Vsetín. Ačkoli se pobyt uprostřed přírody může jevit jako ideální, ve skutečnosti seniory vytrhává z mezigeneračního prostředí a prohlubuje jejich izolaci. Násilné oddělení nejstarší generace od zbytku společnosti neprospívá ani jedné straně.
Mýtus č. 2: sterilní a jednoduché prostředí
Dodnes se setkáváme s domovy pro seniory, které svými strohými a prázdnými interiéry osvětlenými studeným světlem zářivek připomínají spíše nemocnice. Vnitřní uspořádání domovů je přitom pro příjemný život klientů stěžejní. Obydlí pro seniory dělá příjemnější a důstojné zejména zabydlenost, funkčnost, přítomnost měkkých povrchů, individuální řešení každého pokoje, příjemné osvětlení, členění dlouhých prostor, snadný přístup do zeleně nebo užití přírodních materiálů.
Mýtus č. 3: moderní rovná se lepší
Potřeby seniorů je třeba brát na zřetel nejen při budování bezbariérových přístupů, ale také po estetické stránce. „Setkali jsme se s případem, kdy v jedné koupelně obhajovaly architektky výběr černých kachliček slovy, že je to dnes cool. Zvláště u domovů pro seniory s demencí (domovů se zvláštním režimem) je však žádoucí pojímat interiér spíše reminiscenčně než moderně, tak aby klientům bylo v interiéru příjemně a obklopovaly je předměty a styl, na které byli během svého života zvyklí,“ vysvětluje Dan Žárský. „Pro společnost a vizi dobrého stárnutí, zejména v dlouhověké společnosti, jako je ta naše, je důležité, aby lidé mohli stárnout v komunitě a v místě, na které jsou zvyklí, znají je a sami zde nejsou anonymními obyvateli, ale přirozenou součástí,“ dodává Olga Starostová, socioložka a odborná garantka Institutu důstojného stárnutí Diakonie ČCE.
Dan Žárský
ředitel Diakonie Vsetín
Studoval průmyslový design na Strojnické fakultě VŠT v Košicích spolupracující s Fakultou architektury VUT v Brně. Tomuto oboru se věnoval šestnáct let. Od roku 2005 pracuje jako ředitel Diakonie ČCE – střediska Vsetín, které aktuálně poskytuje dvanáct sociálních a zdravotních služeb. Během deseti let se týmu Diakonie Vsetín podařilo vybudovat tři domovy pro seniory. Autor procestoval řadu evropských zemí, ale také USA, kde studoval provozování sociálních služeb, zvláště domovů pro seniory.
Diakonie ČCE pomáhá lidem v obtížných situacích. Tématu seniorů se věnuje dlouhodobě, provozuje několik domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem, zejména pro klienty s demencí či Alzheimerovou chorobou. Poskytuje také služby dětem i dospělým s postižením a lidem v různých životních krizích a věnuje se humanitární a rozvojové práci v zahraničí. Ročně podpoří přes 36 tisíc lidí u nás i ve světě. diakonie.cz
Publikace Jako doma, autor Jan Žárský
Shrnuje pravidla uceleného konceptu seniorského bydlení. Autor čerpal z dlouholetých zkušeností a návštěv obdobných zařízení po celém světě. Kniha odpovídá na otázky: Jak nastavit spolupráci zadavatele a projektantů při zpracování projektové dokumentace? Jak komunikovat s realizační firmou a příslušnými úřady? Jak projekt financovat? Jaké jsou hlavní zásady pro vytvoření příjemného a útulného prostředí domova?
text Vanda Jesenská
foto Shutterstock, Dan Žárský a se souhlasem firem NábytekzOřechu CZ, Hornbach, Bonami, Žijtekvalitně CZ, Vozíkinvalidní CZ, Alax
Datum vydání: 22. 2. 2022