Modřanský byt s tapetami

2+kk

Foto: Jiří Ernest

Úkol téměř z oblasti magie zvládla designérka na jedničku. Vykouzlila útulné bydlení pro klientku, která se z rodinného domu přestěhovala do bytu 2 + kk.

Designérka Gabriela Hámová se tentokrát musela vypořádat s nelehkou úlohou. Měla vyřešit, jak dostat část vybavení z třípatrového domu do bytu 2 + kk. Ale abychom nepředbíhali. Gabriela před časem navrhovala rekonstrukci bytu v přízemí třígeneračního domu v pražských Modřanech pro svoji klientku, která zde žila s maminkou a manželem po odchodu dospělých synů. Brzy nato však přišla pandemie covidu a tato nemoc paní připravila nejen o maminku, ale také o manžela. Proto přišlo nelehké rozhodnutí příliš velký dům náhle opustit a přestěhovat se do menšího dvoupokojového bytu s kuchyňským koutem v právě dokončeném developerském projektu poblíž Vltavy. A znovu se obrátila na Gabrielu, k níž měla důvěru a jejíž empatický přístup jí v této náročné životní situaci vyhovoval. Úkolem designérky bylo vytvořit útulné, vzdušně působící bydlení pro jednu osobu a pamatovat i na prostor pro oblíbené věci, k nimž měla klientka vztah a které si přinesla z předchozího domova.

kuchyň s jídelnou

V jídelní části zaujme pozoruhodná mátově zelená stěrka s 3D efektem, která se mění podle dopadu světla během dne. Foto: Jiří Ernest

Různá úskalí

Designérka se rozhodla pro nábytek na míru, aby využila každý centimetr místa. Vstup do bytu s atypickou sešikmenou zdí vyžadoval nejen řešení v podobě nábytku, ale i vstupních dveří, jejichž dřevodekor se nehodil k podlaze. Dveře proto nechala polepit speciální metalickou folií Coala.

předsíň

Na míru vyrobená sestava skříní, využívající celou světlou výšku, poskytuje potřebný úložný prostor. Foto: Jiří Ernest

Ve vstupní části bytu designérka rovněž použila tapetu Oasis, tentokrát v hořčicovém odstínu. Foto: Jiří Ernest

Hlavní prostor tvoří kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Majitelka bytu je vynikající kuchařka a cukrářka a potřebovala, aby linka, kterou rovněž dělal na zakázku truhlář, byla prostorná a pohodlná.

velká kuchyňská linka

Velkoryse pojatá a prostorná linka nabízí majitelce bytu dostatek místa pro jejího koníčka, jímž je vaření a pečení. Foto: Jiří Ernest

Gabriela se ovšem musela průběžně vypořádávat s různými obtížemi, zejména při návrhu miniaturní koupelny. „Majitelka je již starší paní, rozhodli jsme se proto developerem navrženou vanu nahradit sprchovým koutem. Bohužel už nešlo posunout žádnou stěnu, ale ani dveře, jejich otevírání jsme tedy alespoň otočili směrem do chodby. Nejtěžší bylo vymyslet funkční a bezpečný walk-in sprchový kout. Nedostatek prostoru pro spád jsme vyřešili zbudováním sprchy na stupínku. V koupelně pak zbývalo místo ještě pro umyvadlo a toaletu, obklady a sanita byly již pevně dány developerem,“ přibližuje designérka obtíže při navrhování koupelny.

malá koupelna

Do miniaturní koupelny se podařilo dostat sprchový kout, umístěný kvůli potřebnému spádu na stupínek. Foto: Jiří Ernest

Působení tapet

Gabriela ráda pracuje s tapetami a nebojí se barev, které do interiéru vnášejí optimistickou atmosféru. Do malého vstupního prostoru vybrala tapetu jungle v hořčicovém odstínu. Proti dveřím do obytné místnosti je použita speciální stěrka s leskem a proměnlivým světelným 3D efektem. Stěnu v obývacím pokoji za sedačkou zdobí opět tapeta se vzorem džungle, tentokrát v pastelově zeleném tónu. Romanticky a útulně působí květinová tapeta v ložnici, která z této jinak jednoduše a účelně zařízené místnosti dělá dámský budoár. Gabriele se podařilo vytvořit neobyčejně příjemný, žensky působící a útulný interiér, který obsahuje vše potřebné k pohodlnému bydlení.

obývací pokoj

Stěnu nad rohovou pohovkou v obývací části zajímavě oživuje atraktivní tapeta z kolekce Oasis. Foto: Jiří Ernest

dámská ložnice

Elegantní, jednoduše zařízené ložnici vévodí čalouněné sametové lůžko a květinová tapeta nad ním. Foto: Jiří Ernest

Gabriela Hámová

Foto: Jiří Ernest

Gabriela Hámová, designérka a autorka interiéru

„I malý byt může nabídnout příjemné a pohodlné bydlení, když je promyšlený a dostatečně si pohrajete s různými detaily. Zde jsem vsadila na použití tapet, které vtiskne osobitý nezaměnitelný styl menší předsíni, obývacímu pokoji nebo ložnici a zvýrazní některou část interiéru. V obývacím pokoji spolu například komunikují speciální stěrka s 3D efektem a tapeta rovněž v pastelově zeleném odstínu. Ráda pracuji s podobnými prvky, které vytvářejí zajímavé kompozice a v interiéru dobře fungující celky.“

Text: Dita Fingerlandová
Foto: Jiří Ernest

Datum vydání: 8. 12. 2023

Edit: