Ulici pojmenovali stavebníci sami

Majitelé jsou rádi, že uposlechli všech doporučení autorů jejich originálního domu. Ač měli nad výkresy nutkání ke změnám, jsou rádi, že tak neučinili a že se spolehli na odborné znalosti svých architektů.

Když se mladí manželé, které jsme navštívili v jejich novém domě, rozhodli, že chtějí bydlet někde v blízkosti přírody, nejprve hledali byt na okraji města. Později zaměřili zájem na řadové domky, pak na typové domy samostatně stojící, až přišli na to, že dům si musí postavit sami. Jak se o problematiku zajímali a získávali znalosti, současně s tím jednotlivé alternativy vypadávaly ze hry. „Jakmile jsme zjistili, že chceme vlastní dům, dívali jsme se z důvodu ceny po řadových domech. Poznali jsme, že jsou to v podstatě byty s menší terasou, jenom jsou posazené vedle sebe. Typové domy v satelitech se nám zdály být vlastně všechny stejné,“ vypráví náš hostitel. „Všechny materiály byly předem dané, konstrukční i finální pohledové. Stejně tak velikosti a dispozice místností. Projektů a vzorových domů jsme viděli hodně, ale žádný nám plně nevyhovoval. Všude nám něco chybělo, třeba krb, komory, úložné prostory. Nakonec jsme dospěli k závěru, že dům nám bude muset architekt navrhnout podle našich přání, že s dobrým architektem dokážeme postavit vlastní dům, splňující veškeré naše požadavky, za podobnou cenu, jakou požaduje developer za typový dům. Začali jsme hledat pozemek.“

Většina nábytku byla vyrobena na zakázku. Architekt dbal, aby se nainstalovala svítidla, která vybral.

POUZE VE VYTIPOVANÉ OBLASTI

Investoři netoužili bydlet v rovině, v okolí města je lákala jenom oblast s kopcovitou krajinou. Stavební parcely hledali zpravidla na internetu a pak se jezdili na ně podívat dřív, než kontaktovali prodávající realitní kancelář. Zaujala je nabídka v poměrně malé vsi ležící v údolí mezi kopci. Místo má výbornou dopravní obslužnost, v blízké větší obci je kompletní infrastruktura. Veškeré inženýrské sítě byly u hlavní cesty, jejich přivedení na pozemek si museli po koupi zařídit sami.

ARCHITEKTOVI DŮVĚRU

Jelikož prošli procesem hledání od bytu, řadového domku, samostatného domu v satelitu až po individuálně navržený objekt, docela přesně věděli, co chtějí. Na doporučení kamaráda se setkali s architektem Petrem Gottwaldem, s nímž si na několika sezeních vyjasnili svoje představy. „Věnovali jsme hodně času tomu, abychom si vysvětlili, co chceme, jak žijeme, že máme rádi moderní trendy. Zjistili jsme, že se v názorech shodujeme. Pak jsme architektovi nechali volnost, aby nakreslil dům podle svých představ. Dali jsme mu stoprocentní důvěru v návrhu domu i interiérů. Ač jsme nad výkresy měli tendenci něco měnit, když jsme návrhy viděli realizované, byli jsme nadšeni a je dobře, že jsme se spolehli na architektovu odbornost,“ hodnotí spokojený majitel.

Majitelé chtěli využít poměrně velkou plochu ve druhém podlaží nad jídelnou. Architekt tam navrhnul skleněnou podlahu a vznikl kout pro příjemný oddech.

ORIGINÁLNÍ A ÚSPORNÝ

Architekt navrhl originální objekt jako kompozici dvou barevně kontrastních hmot. K šedé obytné části je přisazený menší červený kvádr garáže. Aby vyhověl požadavku na moderní výraz a plnou výšku stropů ve druhém podlaží, zastřešil obytný dům s ohledem na charakter okolní zástavby sedlovou střechu s malým sklonem. Jedinečné rozmístění okenních otvorů ve fasádě a napětí mezi hmotami a barvami dodává stavbě punc nezaměnitelnosti. „Předpokládali jsme, že tu budeme bydlet dva nebo tři, maximálně čtyři. Nechtěli jsme dům zbytečně velký, který je náročný na údržbu i na spotřebu energií. Ačkoli se zdá, že je dům větší, zastavěná plocha je jenom 116 čtverečních metrů.“ Větší pokoj v patře, kde je nyní pracovna, navrhl architekt tak, že ho lze uprostřed rozdělit příčkou a vsadit dvoje dveře z chodby, čímž vzniknou dva dětské pokoje. Všechny instalace jsou již nyní rozvedeny symetricky. „Když nás architekt seznámil s návrhem zavěšené fasády a jejími vlastnostmi, neváhali jsme ani vteřinu. Výrobce fasádních obkladových desek z vysokotlakého laminátu je dodává v různých barvách a doživotně garantuje jejich kvalitu. Kromě toho lze zavěšenou fasádu po čase vyměnit za jinou. „Musím říci, že architekt za nás rychle vyřešil mnoho věcí a my jsme jeho názory akceptovali,“ konstatuje majitel. Zhotovení stavby svěřili investoři společnosti, kterou dobře znali. Odborně zdatní pracovníci si dobře poradili se všemi detaily, včetně monolitického stropu.

Architekt navrhl postavit postel šikmo a místo za čelem využít jako úložný prostor. Nábytek je v dýze zebrano.

INTERIÉRY AŽ PO ZÁBĚHU

Když byl dům postavený, majitelé na radu architekta s vnitřním zařízením nespěchali. Bydleli v provizorních podmínkách, aby se s domem sžili, aby pak interiéry upravili opravdu podle toho, jak dům užívají. Interiéry si přáli moderní, ale ne extravagantní, chtěli, aby působily příjemně. Stěny v různých odstínech harmonují se světlým dřevem, obytný prostor ozvláštňuje kovová vlna rezavé barvy. „Zprvu jsme podceňovali důležitost svítidel, ale architekt důsledně trval na nákupu těch, která nám vybral. Pak jsme mu dali za pravdu, že bez světel by dojem byl poloviční. Všechny detaily se podílejí na celkovém vyznění. Udělali jsme dobře, že jsme architekta ve všem poslechli. Jsme tady velmi spokojeni. Prvním důležitým krokem bylo najít místo. Říkám, že pozemek dělá bydlení. Dům můžete přestavět nebo zbourat a postavit jiný, ale pozemek už nezměníte. Druhým podstatným krokem byla volba architekta. Mile nás překvapili vstřícní lidé na stavebním úřadu. Přivedením sítí a stavbou domu jsme založili novou ulici a mohli jsme si zvolit její název, to se každému nepřihodí.“

VIZITKA DOMU

Autor: STYLE STUDIO s.r.o.
Plocha pozemku: 1000 m2
Zastavěná plocha: 116 m2
Užitná plocha: 128 m2
Nosné zdi: cihelné bloky 44
Strop: železobetonový monolit
Krov: dřevěné trámy
Krytina: Cembrit
Zateplení: polystyren
Zavěšená fasáda: desky FUNDERMAX
Okna: plastová, dezén světlý dub
Vnitřní dveře: dýha javor
Schody: ocelové nosníky, nadstupnice masiv javor
Topení: plynový kotel, podlahové topení

 

Karla Mafková
Foto: Pavel Rydl

Datum vydání: 11. 7. 2020

Edit: