Chce to změnu stylu!

2

Někdy stačí vystřídat barvy, materiály, doplňky a vyhnete se většímu bourání. Majitelé čtyřpokojového bytu se po letech rozhodli pro změnu – návrh zvládli sami, rekonstrukci krátce a za dobrou cenu.

Byt s terasou v pátém patře vypadal ještě před nedávnem úplně jinak. Interiér přestal po více než patnácti letech vyhovovat nejenom esteticky, ale i funkčně. Iva s Pavlem se v žádném případě nechtěli pouštět do drahé a časově náročné rekonstrukce ani se stěhovat. Věděli také, že dospělé dcery se časem odstěhují. Se stejným nadšením jako před lety do zařizování nového bytu se nedávno pustili do jeho celkové proměny – tentokrát v mnohem minimalističtějším, čistším pojetí.

1

3

Kuchyň se skříňkami ve vysokém lesku je postavená z typového nábytku, stejně jako jídelní stůl a židle pochází z IKEA. Na podlaze je vinylová krytina. Kuchyňské doplňky a malé spotřebiče pořídili majitelé v POTTEN PANNEN.

PŘÍLIŠ ÚTULNÝ DOMOV 
Když se rodina s dvěma malými dcerami nastěhovala začátkem devadesátých let minulého století z menšího bytu v rušném centru do terasového domu na kraji Prahy 4, byla nadšená. Získali adresu u lesoparku, zároveň v dosahu metra, 120 metrů plochy a taky terasu, na níž plánovali trávit hodně času. Developer umožnil přiměřené klientské změny, takže si manželé nechali oproti původnímu návrhu vyzdít velkou šatnu, zvolili podlahu, kuchyň a vybavení koupelny. V té době už byl trh relativně zásobený, ale povědomí o stylech interiérů bylo spíš otázkou vkusu, citu a emocí, jednalo se téměř o experiment. Iva s Pavlem měli tehdy jiné představy než nyní. Byt ladili do teplých tónů, které se opakovaly v celém interiéru – na některých stěnách zářila žlutá a oranžová, keramické obklady imitovaly hřejivou terakotu, byt byl plný obrazů, grafiky a fotografií, jichž se manželé nechtěli vzdát a přivezli je z předchozího bytu, podobné to bylo i s knihami. Nový nábytek doplňovaly kousky z bazarů a antiků.

4

5

6

S VELKOU CHUTÍ NA ŠEDOU 
Touha po změně sílila úměrně dospívání obou dcer i potřebě odlehčit věcmi přeplněný byt. Po úpravách dětských pokojů, z nichž se staly studentské, přišla na řadu kuchyň. Na původním nábytku z lamina byly stopy každodenního provozu čtyřčlenné rodiny, vysoké horní skříňky, šikmý nábytkový roh i rustikální dlažba opticky zmenšovaly poměrně velkou místnost. Vnitřky nábytku neměly komfortní vybavení, spotřebiče pomalu dosluhovaly. Tvar linky do L i rozvody zůstaly beze změny. Bílý matný nábytek vystřídaly skříňky ve vysokém lesku s kovovými lineárními úchytkami. Plná dvířka doplnila prosklená, nad pracovní plochou z lamina je použitý obklad z nerezových desek. Kuchyň po rekonstrukci působí designově a draze, přestože se povedlo ji pořídit za dobrou cenu – majitelé ji totiž částečně poskládali z prvků, které objevili v IKEA outletu. Elegantní vzhled zajistily především hladké materiály, jednoduché tvary a v základu neutrální barvy, které dovolují použít odvážnější barevné akcenty růžové a žluté. Na podlaze je vinylová krytina s báječným písmenkovým dekorem. „Milujeme vaření a sledujeme kuchyňské trendy, takže k narozeninám nebo pro radost si dáváme něco pěkného do kuchyně,“ vysvětluje Iva.

7

V ložnici tvoří základ nábytek z IKEA, výmalba barvami DULUX a lustr s plastovým stínidlem Pedrali (VAZDA NÁBYTEK).

8

Do předsíně vybrali majitelé velkoformátovou dlažbu Defi le (RAKO), plastové křeslo Pasha Pedrali (VAZDA NÁBYTEK) a motýlí dekoraci (LIVING ART).

9

Touha po změně sílila úměrně dospívání obou dcer i potřebě odlehčit věcmi přeplněný byt.

11

Plánek bytu: 1 – předsíň 2 – koupelna, WC 3 – ložnice 4 – šatna 5 – pokoj/pracovna 6 – pokoj 7 – obývací pokoj 8 – kuchyň 9 – terasa

MODERNĚJŠÍ KOUPÁNÍ 
Následovala rekonstrukce koupelny, v níž opět zůstalo původní rozmístění zařizovacích předmětů a rodina se tím vyhnula překopávání rozvodů. Na druhou stranu odstraňování starých obkladů a dlažby, a to i v sousední velké předsíni s chodbou, trvalo několik dní. Pod velký formát dlažby, která ve výsledku opticky dokonale sjednotila prostor, bylo potřeba srovnat podklad pomocí kvalitní samonivelační stěrky. Manželé si vybrali moderní sanitu, umyvadla na desce nahradili nábytkovými umyvadly s dýhovanými skříňkami. Proměna probíhala podle levnějšího scénáře, Iva s Pavlem volili nadčasové, dostatečně kvalitní, ale finančně dostupné vybavení. Na podlahu a na stěny zvolili kolekci Defilé s jemným metalickým leskem od české značky Rako. K velkému formátu kalibrované dlažby 30 x 60 cm přidali pro zajímavé dekorování plochy velkou mozaiku 5 x 5 cm ze stejné série.

10

13

V obývacím pokoji zůstaly dubové parkety, zařízení je kompletně nové. Skříňky, kožená pohovka, křeslo, zrcadlo, stojací lampy i závěsy (vše IKEA), lustry (RENDL LIGHT STUDIO), na stěnách kombinace výmalby (DULUX) a tapety (TAPETY METRO FLORENC).

S ODVAHOU PRO BARVY 
Jediným bodem, v němž se manželé při proměně neshodli, byl barevný návrh stěn obývacího pokoje a ložnice. Přestože si Iva přála méně výrazný, klidný a neutrální interiér lišící se výrazně od toho předešlého, v němž převládaly teplé tóny, nebála se opět sytých barev. Tentokrát ovšem sáhla do spektra těch chladnějších. Oproti tomu manžel by volil všude bílou. „V obývacím pokoji jsme trochu hnuli s rozmístěním nábytku a pořídili si místo jedné velké raději dvě menší pohovky, koupili novou knihovnu, na stěny pověsili jednoduché skříňky. Látku na závěsy jsem koupila také v IKEA a sama je ušila. Na podlaze zůstaly dubové parkety. Bála jsem se určité barevné nudy a unifi - kace, hledala jsem tudíž zajímavý akcent. Dlouho jsem váhala s tapetou, ale ukázalo se, že je to skvělá volba,“ dodává majitelka. Tmavý odstín a plastický květinový dekor dokázaly místnost posunout o příčku výš, stejně tak i moderní designové lustry s textilními stínidly. Tmavší barvy na některých stěnách opticky rozdělily i zbytečně velkou předsíň, která patří ke slabším místům jinak fungující dispozice.

12

Terasa s truhlíky a květináči plnými zeleně slouží rodině k sezonnímu odpočinku.

 

Datum vydání: 23. 6. 2015

Edit: