Dřevěný svět šetrný k přírodě

Čím více se vzdalujeme přírodě, tím větší význam pro nás příroda má. A v jejím čele stojí stromy a dřevo – ušlechtilý, krásný a obnovitelný stavební materiál. Proto jsme se dnes zaměřili na celostátní soutěž „Dřevěná stavba roku“. Z jejího loňského ročníku jsme pro vás vybrali tři pozoruhodné rodinné domy. Jeden z nich soutěží i letos – a za pár dnů již budeme znát aktuální výsledky.


Dřevěná stavba roku
Soutěž, kterou pořádá Nadace dřevo pro život, si klade za cíl budovat dřevěný svět šetrný k přírodě a smysluplným využíváním dřeva jako obnovitelného zdroje chránit životní prostředí. Soutěží se v šesti kategoriích. Záštitu nad projektem převzala letos hned tři ministerstva (Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí), k tomu ještě Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR. Hlavním (zlatým) partnerem je Ministerstvo zemědělství. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního, již 13. ročníku soutěže proběhlo 20. dubna, poté následuje putovní výstava Dřevěná stavba roku 2023. K pozoruhodným stavbám tohoto ročníku se opět rádi vrátíme.
www.drevoprozivot.cz


Rodinný dům Kangaroo Island


Výsledkem mezinárodní spolupráce na návrhu i realizaci je tato dřevostavba na australském ostrově Kangaroo, která disponuje velkorysým obývacím pokojem s kuchyní a jídelnou, třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, technickou místností a prádelnou. Dokonalost celku dotvářejí dvě terasy o velikosti 60 m2 s krásným výhledem na zátoku a pláž. Stavbu z CLT panelů tvoří 19 metrů dlouhá hmota složená ze tří kostek, překrytých velkorysou zkosenou střechou. Interiéry vynikají pohledovým dřevem na stěnách a nábytkem na míru.

Ostrovní dům stojí na písečné duně – bylo tudíž třeba založit ho na ocelové konstrukci. Je otočený k severu s výhledem na zátoku. Je částečně oplechovaný, což bylo požadavkem pojišťovny jako součást protipožární ochrany. Dům je postaven ve standardu pasivní stavby a je zcela soběstačný. Využívá solární energii, na elektřinu ze sítí je připojený jen pro případ nouze. Jeho součástí je také nabíjecí stanice na vůz majitele. Pod domem a vedle domu je několik velkoobjemových nádrží na sběr dešťové vody, která slouží ke spotřebě v domě, ale také pro případ požárů. Ostrov Kangaroo je dostupný pouze trajektem. Veškerý materiál – dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a další – bylo třeba posílat v lodních kontejnerech z ČR. I přesto byla dle výpočtů uhlíkové stopy náročnost stavby ze dřeva na životní prostředí nižší, než by byla v případě, kdyby byl dům postaven z klasického zdiva z místních materiálů. Česká společnost Prodesi/Domesi se musela na místě „poprat“ se zdejším klimatem, s ochranou proti termitům a také se zvýšenými požadavky na protipožární ochranu. S tím vším a také s komunikací s úřady pomáhala místní firma – Envirotecture. Samotnou realizaci na místě česká firma rovněž svěřila místním (Yard Brothers).

Vizitka domu

Lokalita: Kangaroo Island, Austrálie
Zastavěná plocha: 172 m2
Užitná plocha: 205 m2
Projekt: Prodesi/Domesi + Envirotecture
Dodavatel: Domesi (příprava a koordinace), Yard Brothers (montáž na místě)
Konstrukce: CLT panely (lepené panely z masivního dřeva)
Kolaudace: 2020

 

 


Dům s výhledem na Trosky

Pasivní dřevostavba s modřínovou fasádou, ke které vede mlatová cesta, se zídkou z kamenů z místního pískovce a s výhledem na dominantu Českého ráje – Trosky. Založení domu bylo na základě energetické optimalizace provedeno na plovoucí desce, izolované na spodním líci extrudovaným polystyrenem. Dům tvoří hlavní jednopodlažní objekt s využitelným podkrovím a kompaktní pomocný objekt, který obsahuje garáž, úložné prostory, kryté parkovací stání a dílnu. Hlavní obytný prostor maximálně propojují se zahradou velkorysá obytná západní terasa s pergolou z modřínové konstrukce a velká posuvná okna. Obvodovou nosnou konstrukci tvoří masivní dřevěné panely DEKPANEL – jednoduché a efektivní řešení pro pasivní domy. Dřevovláknitá izolace v předstěně zajišťuje teplotní stabilitu a zabraňuje přehřívání. To pozitivně ovlivňuje snížení spotřeby energie na chlazení. Dřevo na nosnou konstrukci bylo použito z místních zdrojů. V exteriéru je použita celá paleta přírodních materiálů – modřínová fasáda, mlatová cesta či zídka z místního pískovce. Výrazný estetický prvek domu tvoří modrá okna. Dům je vybaven inteligentním systémem, který umožňuje ovládání díky mobilní aplikaci. Ovládá vše – od stahování žaluzií přes vytápění a svícení až po doplňování vody v zahradním jezírku. Velký pozemek s koupacím jezírkem, permakulturní zahradou a rozlehlým sadem zajišťuje majitelům soukromí.

Vizitka domu

Lokalita: střední Čechy
Zastavěná plocha: 113 m2
Užitná plocha: 164 m2
Projekt: ARCHCON atelier
Dodavatel: Dřevostavby Biskup
Konstrukce: CLT panely
Kolaudace: 2021

 


Dům s rodinným hnízdem

Jednopodlažní objekt s ustoupeným podkrovím poutá pozornost jemnými organickými tvary a přírodními materiály. Hmotu domu sjednocuje dřevěná terasa, která má dvě úrovně a vytváří plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem. Na meditační část terasy navazuje přírodní jezírko a sauna. Dřevěný vertikální obklad domu je z modřínu, bez nátěru – barva dřeva se bude měnit podle expozice a světové strany. Interiér domu vychází z filozofie feng shui: Jeho středem je organický krb, kolem kterého přirozeně vzniká rodinné hnízdo – místo, kde se rodina potkává. Obvodové konstrukce tvoří lehký dřevěný skelet. Pro omezení tepelného mostu v oblasti soklu je osazen na 5 cm Purenitu. Izolace v předstěně je dřevovláknitá. V exteriéru tvoří zateplení také dřevovláknité desky a provětrávaná fasáda s dřevěným obkladem. Střešní konstrukci tvoří dvouplášťový krov s větranou mezerou a plechová krytina, v podhledu je dřevovlákno, záklop tvoří bělená biodeska nebo sádrokarton. V interiéru jsou použity přírodní materiály a dekorativní stěrky. Inovativním řešením jsou obloukové stěny a detaily střechy. Nestandardní prvek tvoří rovněž organické řešení krbových kamen.

Vizitka domu

Lokalita: Středočeský kraj
Zastavěná plocha: 142 m2
Užitná plocha: 180 m2
Projekt: ARCHCON atelier
Dodavatel: Dřevostavbybidlo
Konstrukce: skeletová dřevostavba
Kolaudace: 2021


 

 

 

 

text Vít Straňák

foto Sean McGowan + archiv Nadace dřevo pro život

Datum vydání: 17. 6. 2023

Edit: