Úsporná cihlová stavba s velkými prosklenými plochami

Moderní a elegantní rodinný dům na rozlehlém pozemku je dílem Atelieru Vostracký. Foto: Petr Zikmund

Cihly, velkorysé prosklení a provětrávaná fasáda – to jsou trumfy, jimiž se pyšní tento uživatelsky přátelský rodinný dům v jihočeských Ledenicích. Jeho projekt je dílem rodinného Atelieru Vostracký, jehož motto zní: „Dokonalá je pouze příroda. My se jí snažíme přiblížit.“

Na první dobrou

Dům je nízkoenergetický, má účelnou dispozici a návaznost na zahradu, poskytuje krásné výhledy a svým originálním tvarem zkráceného jehlanu harmonizuje s atypickým pozemkem. „Projekt se mi prostě líbil, navíc na mě působil prakticky z pohledu dlouhodobého užívání. A jak dům pan architekt nakreslil, tak ho i postavil, nic bych neměnil,“ pochvaluje si investor. Na svažitém pozemku o ploše 1 281 m² vyrostla cihlová stavba s provětrávanou fasádou a velkými prosklenými plochami. Pozemek u příjezdové komunikace je na delší straně orientován na jihozápad. Obytné místnosti a rozměrná pracovna v patře mají výhled na kostel sv. Vavřince a malebnou zástavbu obce.

interiér novostavby

Průhled z obývacího pokoje do kuchyně. Vnitřní prostor je světlý a má příjemné mikroklima. Foto: Petr Zikmund

Cihly a okna

Aby dům získal dotace z programu Zelená úsporám, byly pro obvodové stěny s fasádním obkladem použity cihly HELUZ FAMILY 25 a hliníkové okenní systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+. Podzemní podlaží je zděné ze šalovacích vybetonovaných tvárnic, strop je železobetonový. Střecha je spádovaná na sever a je realizována z dřevěných KVH nosníků, zateplená foukanou izolací o tloušťce 40 cm. Pod ní je ještě instalační podhled s 8 cm minerální rohože. Fasádu tvoří modřínové latě a fasádní desky Cembrit. „Pokud na fasádu navrhuji omítku, používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 50 cm bez dalšího zateplení. Když je fasáda obložena deskami nebo dřevem, volím cihly o tloušťce 25 cm, před které umístím dvojitý rošt s minerální rohoží a zavěšenou fasádu,“ vysvětluje Ing. Josef Vostracký.

interiér novostavby

Úsporné vytápění domu zajišťuje tepelné čerpadlo s podlahovým topením a rekuperací. Foto: Petr Zikmund

Dům úspěšně absolvoval měření vzduchotěsnosti Blower door testem, k čemuž kromě zdiva přispěl i kvalitní hliníkový systém Schüco AWS 90.SI+, který má certifikát pro pasivní domy.

zastřešená terasa

Jedním z trumfů domu je zastřešený prostor venkovní terasy, který nabízí až ladovský výhled na místní kostel. Foto: Petr Zikmund

Chytrý a přátelský

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem s vrtem a podlahovým vytápěním. Rekuperace zlepšuje vnitřní mikroklima a pocitově se vyšší letní teploty zdají přijatelné i bez klimatizace, kterou v domě nahrazuje podlahové chlazení. Inteligentní elektroinstalace v domě ovládá žaluzie, osvětlení, topení i zabezpečení domu, ale i hudbu, jež je rozvedena tak, aby vytvářela různou atmosféru. Bonusem je zastřešená terasa chráněná před sluncem, kterou majitel využívá v letních měsících i k práci. Prostě „user friendly“ dům.

Text: Vít Straňák
Foto: Petr Zikmund

Datum vydání: 16. 4. 2024

Edit: