Dům, kde se nepráší

Majitel tohoto srubu žil celý život s přesvědčením, že až si jednou postaví dům, bude rozhodně ze dřeva. Realizace snu trvala tři roky – od hledání pozemku po nastěhování.

Dřevěný srub s krytinou Bramac vznikl jako individuální zakázka podle požadavků majitelů. Foto Jaroslav Hejzlar

 

Na dřevě se s manželkou shodli, ona ale měla představu opracovaných dřevěných profilů, on si zase vysnil sroubené kmeny, kdy je každý originálem. Nakonec manželka se srubem souhlasila. Oslovili postupně několik firem, které u nás sruby stavějí, aby si udělali představu, zajeli se podívat na některé aktuální realizace, prohlíželi internet. Původně chtěli dům na klíč, ale firmy, které takto stavby realizují, nesplňovaly další kritéria, a tak majitelé od tohoto požadavku nakonec ustoupili.

 

Představy a realizace

„Chtěli jsme dům, ve kterém je vše potřebné k bydlení v přízemí a bez bariér,“ vysvětluje majitel. Tento požadavek znamenal relativně velkou zastavěnou plochu a z toho plynoucí vyšší náklady. Nejdříve předali zvolenému dodavateli načrtnuté dispozice, projektant firmy vytvořil studii a předložil ji i s cenovou nabídkou. Pár detailů se muselo upravit, došlo například ke korekci rozměrů i dispozic, a pak se již mohlo přistoupit k finálnímu projektu hrubé stavby a k podepsání smlouvy.
Místní firma připravila základovou desku, protože dodavatelská společnost pouze montuje hrubou konstrukci a s ní související části, jako jsou okna, dveře a střecha. Samotná montáž hrubé stavby na pozemku ze smrkových klád trvala asi měsíc. Na stropní a štítové záklopy byla použita prkna z borovice. V podkroví, kde je zatím pouze jedna místnost na spaní, je klasická izolace minerální vatou a stěny ze sádrokartonu, v přízemí žádná dodatečná izolace není. Na střeše je položena betonová alpská taška Bramac v barvě antracit. Na dokončovací práce objednal majitel další firmu, musel také najít dodavatele na některé specifické dodávky (vnitřní schodiště, konstrukce z nerezu). Docela náročné bylo zkoordinovat všechny dílčí dodavatele časově.

 

Vnitřní vybavení

V pracovně a ložnici je dřevěná podlaha z borových prken, jinde je položena italská keramická dlažba, někde i betonová stěrka Pandomo, která s dlažbou dobře váže a ladí. Teplo v domě obstarává kombinované plynové vytápění a kanadská krbová kamna. Velmi zajímavým centrálním prvkem interiéru domu je nerezový komín Schiedel.
Majitelé volili pro vybavení především přírodní materiály – dřevo, sklo a kov. Vědomi si toho, že tyto materiály vytvářejí harmonické a příjemné prostředí především ve spojení se světlem, usilovali o co největší počet oken po obvodu stěn,ale i ve střeše nad galerií, kam nechali umístit dvě velká okna.Většina nábytku pro vybavení domu je nová, nezatěžkaná „minulým životem“, manželka si prosadila současný moderní styl. Ve spojení s robustními kládami vznikl až překvapivě odlehčený prostor.
Kolem domu se zelená trávník, na který se těšil především majitel. Také se teď o něj dobře stará. Jeho žena si pěstuje divoký živý plot se spoustou kvetoucích rostlin a pečlivě buduje skalku. Trávník doplňuje žula – pro vjezd a terasu použili majitelé žulovou kostku a mozaiku, která lahodila jejich oku ve spojení s dřevěnou konstrukcí domu.

 

Pro kocouří drápky?

Srub splnil všechna očekávání. Příjemně se v něm bydlí, je voňavý a čistý, téměř se tu nepráší, dobře se v něm dýchá. Také dvěma kocourům se v domě a okolních zahradách moc líbí, stěhování schválili, ale drápky si brousí výhradně o kůru stromů. Stěny srubu jsou stejně na kocouří vkus moc hladké.

 


Mohlo by vás zajímat…

Stavební materiál: 100 kubíků smrkové kulatiny (středový průměr 35 cm, zimní těžba), lokalita Drahanská vrchovina, nadmořská výška 600 metrů
povrch srubových stěn: vnitřní napuštěn včelím voskem, venkovní lněným olejem
podlahy: dřevěná borová prkna, beton, dlažba
dveře: masivní smrk a dřevěná dýha
okna: eurookna, dvojsklo
střešní krytina: Bramac
vytápění: plynové podlahové + konvektory + radiátory, kanadská krbová kamna


Slovo stavitele

Tato stavba byla výzvou – přišel zákazník, který nechtěl ruský či kanadský srub, ale něco originálního a našeho. Předložil svoje představy a požadavky na dispozice, pak začala pracovat naše projekční kancelář. Srubové domy stavěné ruční technologií (ze surového dřeva) mají svá specifika, která je nutno akceptovat již při návrhu a zpracování projektové dokumentace. Zásadní je fakt, že celý dům si během prvních pěti let sedne asi o 20 centimetrů. Musí se tedy dilatovat konstrukce, které jsou pevné a spolu se srubovou stěnou nesedají – zděné příčky v přízemí, komínové těleso a podobně. Speciálním způsobem se osazují i okna do srubových stěn, aby je tlak sedající srubové stěny nepoškodil a šla stále otevírat a zavírat.
Srubová konstrukce se vyrábí v našem výrobním závodě (zhruba pět lidí po dobu asi tří měsíců), klády se očíslují, převezou na připravenou základovou desku a konstrukce se sestaví jako stavebnice. Mezi klády se vkládá tepelná izolace (paměťové pásky + minerální nebo ovčí vlna), stavba se zastřeší a nechá projít zimní technologickou přestávkou. Dřevo potřebuje co nejdéle schnout přirozeným způsobem. Pokud by se hned první zimu ve srubu topilo, dřevo by dostalo tepelný šok, praskalo by, mohly by se rozevřít podélné spáry nebo rohové spoje. Druhý rok se stavba uzavře.
Srubové domy jsou specifické a originální stavby – masivní srubová stěna zůstává viditelná nejen z venku, ale i zevnitř, a to často limituje při zařizování interiéru. Osobně jsem byl od začátku přesvědčen, že interiér lze vybavit moderními technologiemi, že tradiční srubová stěna a hightech jsou v souladu. Na této stavbě jsem si to potvrdil.“


Ing. Otakar KOUDELKA, stavitel

Po absolvování studia pozemních staveb na Stavební fakultě VUT Brno pracoval krátce jako projektant. Od roku 1994 je autorizovaným inženýrem ČKAIT v oboru pozemní stavby. V roce 1992 založil soukromou stavební firmu s cílem zachraňovat historické dřevěné konstrukce. Od roku 1997 se jeho firma OK Pyrus (první v ČR) zabývá výstavbou srubových domů. Vědeckou výzkumnou činnost zaměřuje zejména na dřevěné stavební konstrukce z hlediska jejich údržby a životnosti. Externě přednáší a spolupracuje se Stavební fakultou VUT Brno. Je spoluautorem odborné technické publikace Srubové domy z kulatin (ERA vydavatelství, 2004).

Kontakt:
Ing. Otakar KOUDELKA
OK PYRUS, s.r.o.
tel.: 549 244 506
info@okpyrus.cz, www.okpyrus.cz


 

 

 

text Vladimíra Storchová, foto Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 12. 3. 2022

Edit: