Zahrádka v květináči

 

6

Většina z nás tráví velkou část dne doma v bytě nebo v práci. Jsme odtrženi od zeleně a čerstvého vzduchu a do přírody se dostaneme maximálně o víkendu. Co takhle vyzkoušet si zahradničení klidně i v panelákovém bytě?

Představte si, že chystáte oběd a přímo z kuchyně si skočíte natrhat hrst čerstvé citronové bazalky. Nebo sedíte za letního večera na balkoně se sklenkou vína a mlsáte lesní jahůdky. Hezké, ale nereálné, řeknete si. A přitom vypěstovat si pár ingrediencí do kuchyně nebo voňavou kytku do vázy se dá při troše dobré vůle na každém balkoně, dokonce i na okenním parapetu. A té radosti, která z toho vznikne!

1

2

3

Anita Blahušová se o pěstování rostlin zajímala odmalička a ani v dospělosti ji tato záliba neopustila. Po studiích na Vysoké škole ekonomické odjela pracovat do Belgie a právě tam, v zemích Beneluxu a v blízkosti Velké Británie, která udává trendy v moderním zahradnictví, si uvědomila, že se chce své zahradnické vášni věnovat víc. Po návratu do Čech se pustila do studia oboru zahradnictví a na malém balkoně začala s prvními pokusy. Anita věří, že si příroda dokáže pomoci nejlépe sama, a proto vyznává přírodní principy zahradničení. Nedávno si pořídila svoji první vlastní zahradu – své zahradnické umění tedy v brzké době přesune z květináčů do volného prostoru.

4 5

10 kroků k minizahrádce 
1) Zvažte podmínky na balkoně. Jak? Nejjednodušší je vyhradit si celý slunečný den a pozorovat, kam a jak dlouho slunce svítí. Snažte se kromě balkonu využít pro pěstování také zábradlí nebo stěny.
2) Přizpůsobte zahrádku orientaci balkonu na konkrétní světovou stranu. Ve výhodě jsou balkony orientované na jih či západ, tam se bude dařit bylinkám, květinám i zelenině. Například rajčata i jahody tam krásně dozrají. Východ a sever vyhovuje užšímu spektru rostlin, ale i tam se dá vykouzlit barevná oáza: dařit se bude břečťanu, fuchsii, begónii, bohyšce a z bylinek mátě, meduňce, petrželi nebo pažitce.
3) Jaké květináče? Ideální jsou nádoby s otvorem (ten je důležitý pro odvod přebytečné vody). Potřebovat budete ještě kvalitní zeminu a střepy z rozbitého květináčku jako drenáž na dno. Do nářadí v začátcích neinvestujte, stačí starý příbor, který poslouží místo rýčku, lopatky a minihrabiček, zalévat můžete klidně PET lahví.
4) Úplní začátečníci by měli začít nejprve s bylinkami. Voní, některé krásně kvetou, dají se používat do pokrmů a často působí i jako odpuzovač nežádoucího hmyzu. Středomořské bylinky jsou naprosto nenáročné, vydrží i občasné sucho. Začněte s tymiánem, mátou nebo meduňkou.
5) Zálivka? Osázené nádoby velmi brzy vyschnou. Počítejte tedy s tím, že v horkých dnech budete muset zalévat i dvakrát denně, nejlépe vlažnou, odstátou vodou. Řešením je i samozavlažovací květináč.
6) Můžete i recyklovat – v kartonových obalech od vajíček nebo džusů se dají předpěstovávat rostliny ze semínek, podobně poslouží i ruličky od kuchyňského či toaletního papíru. Pokročilejší zahradníci si mohou pořídit žížalí kompostér a využít i zbytky z kuchyně jako výživu pro své rostliny.
7) Je nutné hnojení? Jak u čeho… Rostlina v nádobě brzy vyčerpá živiny, které jí omezený prostor nabízí. Středomořské bylinky příliš hnojení nepotřebují, kvetení a dozrávání plodů u ostatních rostlin je však třeba podpořit. Pokud hodláte své výpěstky konzumovat, používejte pouze organická hnojiva.
8) Snažte se získávat informace – z internetu i z vašeho okolí, navštěvujte workshopy.
9) Nebojte se zapojit i děti. Bude je to bavit a zároveň uvidí, jak to v přírodě chodí. Nechte je osázet si vlastní nádobu a starat se o ni. V dospělosti jako když najdou.
10) Pokud vám balkonek přestává stačit, poohlédněte se v okolí po možnosti přesunout své aktivity na opravdové záhony. V mnohých městech se dnes zakládají komunitní zahrádky, kde se dá záhon pronajmout. Roční pronájem začíná třeba už na 300 Kč.

7

ODPOČINEK I ZÁBAVA 
Jde o činnost relaxační a terapeutickou, které se můžete chvilku věnovat každý den. Není nic krásnějšího než si zkusit vytvořit oázu klidu z vlastnoručně vypěstovaných rostlin, květin a bylinek, kterými se budete nejen kochat, ale použijete je třeba i při vaření a stačí vám k tomu opravdu jen okenní parapet nebo balkonek. Pokud si nejste jistí, jak začít, nechte se inspirovat radami, tipy a fotografiemi z nové knihy nakladatelství Smart Press, které právě vydalo publikaci Zahrádka v květináči – pro váš balkon i okenní parapet od Anity Blahušové. Autorka vám poradí, jak si vlastní minizahrádku vytvořit, jaké rostliny pro ni vybrat, jak postupovat při jejich sázení, pěstování i sklízení. Kniha obsahuje 37 inspirativních zahrádek, které se vejdou do květináčů a truhlíků. Dozvíte se, jak snadno krok za krokem vypěstovat přesně to, po čem toužíte – ať už to jsou květiny pro radost nebo užitečné bylinky do salátů, polévek a podobně. Za 339 Kč na www.smartpress.cz.

Datum vydání: 4. 8. 2017

Edit: