Pevnost i šarm betonu

Materiál, po staletí používaný především k budování staveb nebo konstrukcí, získává v poslední době čím dál větší popularitu a využívá se i k výrobě nábytku či bytových doplňků.

Jídelní stůl Mount o průměru 120 cm má hladkou desku, kontrastující s hrubší základnou z masivního betonu. Od 66 300 Kč, Gravelli

Jeden ze současných trendů, který vyznává minimalismus a v interiéru sází na přiznané surové materiály – jako je pohledový beton nebo záměrně rezavá ocel corten –, dal vzniknout zajímavým solitérům, ať už ve formě nábytku, nebo bytových doplňků z betonu. Tento materiál je nadčasový a tvarově přizpůsobivý, pracuje s širokou škálou povrchů a může se vyskytovat nejen ve svém přirozeném šedém odstínu, ale i v různých barevných variantách. Většinu betonových výrobků je díky jejich mechanické odolnosti a mrazuvzdornosti možné používat také v exteriéru. Proto se často vyskytuje v různých podobách truhlíků a květináčů, podstavců nebo venkovních stolů a lavic. S jeho specifickými druhy se setkáte také u kuchyňských a koupelnových desek nebo umyvadel.

 

Povrchové úpravy

Pro využití na kuchyňské či stolní desky, umyvadla nebo různé druhy nádob (třeba mísy na ovoce) je třeba, aby byl přirozeně pórovitý a nasákavý beton opatřen speciální povrchovou úpravou. Tato vrchní vrstva póry uzavře a zajistí, aby byl hladký a dal se snáze udržovat. Velmi dobře je také možné kombinovat beton s dalšími přírodními materiály (s nerezovou ocelí, sklem nebo se dřevem), což se osvědčuje zejména u nejrůznějších typů jídelních nebo konferenčních stolů, židlí, sedátek, lavic i u řady svítidel. Jako příklad lze uvést stoly s dřevěnou podnoží a betonovou deskou, skořepinové židle s dřevěnými nohami nebo originální lustry a lampy s betonovými stínidly. Betonový nábytek a doplňky vždy dodají interiéru či terase originální vzhled a odmění se vám odolností a mimořádně dlouhou životností bez velkých nároků na údržbu.

 

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

Datum vydání: 29. 7. 2023

Edit: