Trendy pro letošní rok

2

Přemýšlíte, jak zkrášlit svoji zahradu, a zároveň chcete jít s dobou? Nechte se inspirovat letošními trendy v zahradní architektuře, které vašemu bezprostřednímu okolí dodají novou atmosféru.

Jaké barvy, styly, materiály, nábytek, jezírka, oplocení a tvary záhonů právě vedou či jakými neobvyklými uměleckými díly můžete svoji zahradu zkrášlit? Inspirujte se…

BARVY A STYL 
Jednoznačným trendem v zahradní architektuře je pro tento rok tzv. vintage styl. Navazuje na nedbalou eleganci stylu Provence, tedy zahrad, kde má své místo ledabyle pohozený polštářek, vlající záclony v zahradním altánu, lehce rozpraskaná barva na zahradním křesle a taky vesele a různorodě rozkvetlé záhonky. „Vše je zde přirozené, volné a samozřejmé, takže nejsme nuceni plít každý lísteček, který do záhonku nepatří,“ popisuje hlavní výhodu tohoto stylu Ferdinand Leffler, hlavní architekt a majitel ateliéru zahradní architektury Flera. Barvy mají ve vintage stylu také své místo. Dokáží z obyčejných prvků udělat neobyčejné. Vezměte proto bez obav do ruky štětec a natřete například starou lavici po rodičích na fialovo a houpačku pro děti andělsky modrou. Barvami můžete oživit i starou pumpu či ptačí krmítko. Vhodně zvolená barva na příhodném prvku přinese do vaší zahrady potřebný akcent, dynamiku a živost.

1

MATERIÁLY 
Trendem je hledání jednoduchých, přirozených řešení, která se navzájem doplňují a navazují na sebe. Pohrát si však můžete na některých místech také s kontrastem. I s nízkým rozpočtem lze najít pěkné a kvalitní materiály, díky kterým se budete cítit v zahradě dobře. Stačí je jen správně kombinovat. I letos mají na zahradě své místo dřevo, kov a kámen. Je však třeba počítat s tím, že dřevo stárne, kov rezne a kámen zarůstá mechem – to vše je nutné vzít při plánování v úvahu. Při úpravě zahrady bychom se měli naopak vyvarovat „umělotin“ a napodobenin, které jsou jedním z nešvarů dnešní masové zahradní architektury. Na trhu se můžeme setkat s betonovou dlažbou àla dřevo, polystyrenovým kamenem, plastovou náhražkou dřevěné terasy, nebo dokonce s umělohmotným živým plotem či plastovou náhražkou břečťanového porostu.

3

NÁBYTEK 
Zde zní jasná rada: experimentujte! Vytvořte si vlastní a osobitý nábytek třeba recyklací dřevěných palet. Pro zahradní nábytek nemusíme přece chodit jen do obchodních řetězců. „Kreativní architekt, sochař nebo výtvarník dokáže pěkný a pohodlný kus nábytku vytvořit prakticky z čehokoliv. Fantazii se meze nekladou, a proto nezapomeňte, že vaše zahrada by měla být tou nejlepší galerií, kde každý osobitý kousek v podobě židle či stolečku vyzní jako nalezená perla v moři,“ dodává zakladatel atelieru Flera. Nepřemýšlejte nad lavicí jen jako nad kusem nábytku, ale zkuste ji vnímat jako umělecký artefakt, kterým je radost se kochat. Nebojte se do své zahrady umístit více lavic. Budete překvapeni, kde všude si rádi posedíte.

4

NEOBVYKLÉ UMĚLECKÉ PRVKY 
Umělecký prvek dokáže zahradě dodat příběh, náplň a duši. Nevšední a osobitá socha může být jedním z těchto elementů. Pokud je pak navíc její pozadí kreativně a zručně upraveno, jedná se o pastvu pro oči i duši. Sochy nejsou znakem snobství a okázalosti, nebojte se oslovit umělce, který do závěrečného díla promítne vaši osobnost. Výjimečným uměleckým prvkem pak může být i autorský kus nábytku nebo třeba výtvarně pojatý vodní element.

JEZÍRKA 
Velmi oblíbená jsou v poslední době biotopická jezírka, která přinášejí nový rozměr koupání na zahradě. Kdo je jednou zkusil, často už nechce o jiném koupání ani slyšet. Jedná se o přírodní bazén, na který je celý rok hezký pohled a obsahuje nechemizovanou, přírodní měkkou vodu. Nabízí také komfort jako klasický bazén – pohodlně se v něm plave, nehrozí našlapování v bahně, a dokonce je možné přidat i protiproud či osvětlení. Pobřežní rostlinstvo navozuje příjemnou atmosféru „u vody“. Biotopické jezírko se stane překrásnou dominantou zahrady v průběhu celého roku.

5

TVARY ZÁHONŮ 
Pryč jsou trendy umělých vlnek a vlnovek na okrajích záhonů. Zahrada by měla působit přirozeně a uklidňujícím dojmem. O hmotovou a tvarovou dynamiku se postarají rostliny pestrých textur a tvarů, není třeba rozehrávat další vlnění tvarem záhonů. Důležité je pokusit se najít ideální poměr mezi užitkovou plochou (trávníkem) a okrasnou plochou (záhony). Ve výsledném rozložení zahrady by se pak uživatel měl cítit dobře a pohodlně.

7

OPLOCENÍ 
Nebojte se následovat trend vzrostlých živých plotů, přinesou vaší zahradě soukromí i eleganci. Evropští školkaři dokonce vypěstovali a nabízejí již hotové živé ploty. V sortimentu mají prakticky všechny u nás prosperující druhy, které se do stříhaných živých plotů hodí.

 

6

Ferdinand Leffler, 
zakladatel ateliéru Flera, zahradní architekt a projektant Tým ateliéru se skládá z pečlivých, spolehlivých a tvořivých lidí, které si Ferdinand dlouho vybíral. Flera si zakládá na partnerském vztahu s klientem, na upřímné a otevřené komunikaci. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, abyste se v ní cítili dobře. Kromě projektu zajistí i kompletní realizaci – spolupracuje s ověřenými zahradnickými firmami, průběh realizace poctivě ohlídá. 
www.flera.cz

Edit: