Bazény s průhlednou střechou

Nabídka zahradních bazénů je mimořádně široká. Díky tomu si můžete dopřát vodní potěšení už za několik desítek tisíc, ale také můžete do své zahrady „zakopat milion“. My vám dnes představíme ty luxusnější varianty – včetně zastřešení.

Nízké bezkolejnicové zastřešení Desjoyaux zajistí bezpečí i výhled, neomezí pohyb ani údržbu terasy a chrání teplotu i čistotu vody. Cena od 173 000 Kč. Firma nabízí rovněž polovysoké obloukové zastřešení, které vytvoří závětří a prodlouží vám koupací sezonu. www.desjoyaux.cz

 

Bazén zapuštěný do země je řešen jako stavba, stává se nemovitostí trvalé hodnoty a tvoří významný architektonický prvek zahrady. Rozhodně však není levný! Kromě investičních nákladů na jeho výstavbu musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, solární a krycí plachty, ohřev bazénové vody, protiproud, osvětlení, vybavení na údržbu a provoz). A pokud chcete bazén využívat celoročně, nesmíte zapomenout ani na zmíněné zastřešení. Musíte také mít dostatečný zdroj vody a elektrické energie (úsporný je ohřev tepelným čerpadlem, případně fotovoltaikou). Ale odměna bude sladká.

CO SI ŽÁDÁ ZÁKON

Stavba zapuštěného bazénu se řídí stavebním zákonem (č. 183/2006 Sb.). Podle něj bazény do 40 m 2 zastavěné plochy nevyžadují stavební povolení ani stavební ohlášení. Bazény nad 40 m 2 plochy již stavební povolení vyžadují, musíte vyplnit formulář „Ohlášení stavby“ a jeho přílohy. Ideální je již ve fázi návrhu využít odborné poradenské služby. Spolu s kvalifikovaným poradenstvím vám profesionální firma zajistí kompletní realizaci a následný servis. U drahého bazénu požadujte také prodlouženou záruční lhůtu.

Zaoblené zastřešení Elegant Neo má maximální výšku 85 cm a klouže po kolejnicích, na něž lze bez obav stoupnout i bosou nohou. Výplně z polykarbonátu. Hodí se pro bazény do rozměru 330 x 500 cm. Akční cena s montáží 106 170 Kč + DPH. Alukov.

 

ZAPUŠTĚNÉ BAZÉNY

Bazény dělíme na nadzemní, polozapuštěné a zapuštěné. Zapuštěné mohou být buď skimmerové (s mechanickým lapačem nečistot z hladiny), nebo přelivové (s přelivnou hranou podél okrajů bazénu). V obou variantách míří zachycená voda do filtrační nádoby a odtud se přečištěná vrací proudovými tryska mi zpět do bazénu. Většina zahradních bazénů je typizovaná: Buď se montují z dílů přímo na pozemku, nebo vám je firma doveze jako skelet a usadí do připraveného výkopu. Montáž či usazení by měla vždy provádět dodavatelská firma.

Lamelové zakrytí elegantně pluje na hladině a chrání bezpečí dětí i zvířat (testováno na zatížení do 100 kg). Jednoduchá manipulace. Cena od 80 000 Kč. www.desjoyaux.cz

 

BAZÉNY PODLE KONSTRUKCE

Fóliové. Základní rodinné bazény: Mají kruhové i oválné tvary a pevnou konstrukci, kterou lze zapustit do země úplně nebo částečně třeba ve svažitém terénu. Vyžadují méně zemních prací, čímž se zlevňuje jejich stavební příprava. Ceny se pohybují od 7 000 Kč do 40 000 Kč.

Plastové. Bývají svařovány z tenkých polypropylenových desek. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od –30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Cena včetně montáže a izolace dna zpravidla v rozpětí 50 až 100 tisíc Kč.

Sklolaminátové. Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Tyto bazény mají integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Polyuretanovou pěnou zateplované modely odolají i silnému mrazu. V akci můžete některý model pořídit i pod 100 000 Kč.

Kompozitní. Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů. Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit se zvýšeným rizikem výskytu spodní vody. Někteří prodejci na ně poskytují prodlouženou záruku až 30 let.

Keramické. Luxusní modely, jejichž stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem.

Betonové. Monolitická železobetonová konstrukce bazénu umožňuje vyrobit model na míru a přání majitele, s mimořádnou životností. Navíc lze bazény vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (Bazény Desjoyaux), která zajišťuje křišťálově čistou vodu. Cena přibližně od 200 000 Kč.

Nerezové. Atraktivní díky příznivé ceně, snadné a rychlé montáži i údržbě. Nerezová ocel zaručuje maximální odolnost po desítky let. Výroba nerezových bazénů je zpravidla na zakázku.

Český technologický patent ve výrobě a usazení bazénu představuje konstrukce Albistone G2 QBIG. Jde o spojení jedinečných vlastností materiálu o síle stěn i dna 8 mm a speciální stavební termokonstrukce tloušťky 25 cm (polystyrenové ztracené bednění s armováním). Přináší značnou úsporu stavebních nákladů a zkrácení času stavebních příprav. Průmyslová výroba, unikátní spektrum rozměrů a příslušenství, provedení přelivové nebo skimmerové. Minimalistický design bazénu, životnost nejměně 50 let. Albixon.

 

ZASTŘEŠENÍ NENÍ ROZMAR

Zastřešení udržuje vodu teplejší, chrání ji před znečištěním a také ochrání před nenadálým pádem děti nebo domácí zvířata. Více se dočtete hlavně v rámečku odborníka na str. 90. Systém zastřešení může být statický či posuvný, kde se jednotlivé segmenty při odsunutí zasouvají do sebe. Díly lze odsouvat za bazén, nebo na obě strany koupaliště (kolejnicové i bezkolejnicové systémy). Rámy konstrukce bývají vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou, výplň může být z komůrkového či kompaktního polykarbonátu nebo z akrylátového skla. Výšku zastřešení volte podle typu a umístění bazénu: Nízké je nenápadné a nebrání ve výhledu. Podchozí je finančně náročnější, ale vyplatí se tam, kde je pod zastřešením prostor pro relaxaci a pohyb kolem bazénu. Pro malé nadzemní bazény lze zvolit levné přenosné zastřešení. Finanční protipól tvoří luxusní zastřešení typu zimní zahrady, které bazén dokáže propojit s domem.

Ideální dlažba k bazénu

  • Mimořádně příjemný povrch na zpevněné plochy terasy a okolí bazénu představuje kamenný koberec Topstone. Jde o směs přírodních kamínků a unikátního pojiva na bázi pryskyřice.
  • Povrch je beze spár, mrazuvzdorný a vodopropustný, neklouže a je nenáročný na údržbu.
  • Můžete volit ze dvou variant: jemnějších mramorových nebo o něco hrubších říčních kamínků.
  • Kamenný koberec lze přizpůsobit různým podkladům i tvarům, v případě potřeby se dá aplikovat i na vertikální plochy. Spolehlivě poslouží rovněž jako renovace popraskaného betonu, zašlé dlažby či příjezdové cesty k domu.
  • Pokládka je velmi jednoduchá: žádné spárování, žádné odvodňovací vpusti. Cena od 299 Kč/m 2 . TopStone.

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Edit: