Nejen letní obývák

Ranní káva, společná večeře, grilovačka s přáteli – k tomu všemu láká terasa. A může posloužit jako venkovní kuchyň či pracovna, nebo třeba i k přespání.

Pobytem na terase prospějeme i svému zdraví. Zavřeni uvnitř budov trávíme více času, než je prospěšné, mnozí z nás jsou pod širým nebem jen pouhou desetinu dne. Nedostatek čerstvého vzduchu i denního světla s sebou nese spoustu zdravotních rizik. O těch se rozepisovat nebudeme, raději se zaměřme na to, jak se přesunout z domu ven.

Terasu i dodatečně

Ideální je terasa navržená a vybudovaná spolu s domem, což je současným trendem. Starší domy, až na světlé výjimky například funkcionalistických vil, však na propojení interiéru s exteriérem příliš nemyslely. Naštěstí to lze napravit. Obvykle se i při rekonstrukci umísťuje terasa tak, aby bezprostředně navazovala na dům, nejlépe na pobytové místnosti. Pokud to není možné, může být i zcela samostatná. Nebo ji můžete vybudovat na ploché střeše garáže, či přístavby. Přestože se plocha terasy započítává do celkové plochy domu, nemusí nás to znepokojovat. Loňskou novelou stavebního zákona bylo pro rodinné domy zrušeno omezení podlahovou plochou, můžete tedy připojit terasu a stále bude stačit jen ohlášení stavby.

Jak založit terasu?

Ať její vrchní vrstvu tvoří dlažba, dřevo či jiný materiál, platí, že musí být založena tak, aby byl terén pod terasou dostatečně pevný a nosný a musí být zajištěno odvádění vody od domu. Podklad může tvořit celoplošně vybetonovaná plocha, na kterou je možné nalepit dlažbu či položit rošt nesoucí podlahová prkna, nebo mohou konstrukci terasy nést betonové patky či pásy… Betonování však není nezbytné, v mnoha případech postačí zhutněné štěrkové lože pod nosným roštem, i dlažbu je možné klást přímo do štěrku. Konstrukci terasy mohou nést zemní vruty, které se dokáží vyrovnat i se svažitým terénem.
Poměrně mladou možností je pokládka dlažby či terasových prken na plastové či gumové terče. Tento způsob má mnoho výhod, je možné ho použít na jakýkoliv pevný povrch, tedy i přímo na rostlý terén, pokud je dostatečně pevný. Terče mívají nastavitelnou výšku, lze tedy snadno vytvořit rovnou vyspádovanou plochu. Takovou terasu lze snadno opravit, rozebíratelná plocha umožňuje přístup k podkladu, například k poškozené hydroizolaci.

Jakou podlahu?

Stejně jako konstrukce terasy, i materiály tvořící její podlahu musí mít některé společné vlastnosti. Především musejí být odolné vůči povětrnostním podmínkám, mrazuvzdorné a neměly by být ani za vlhka kluzké. Proto je třeba vybírat materiály pro venkovní účely speciálně určené, s certifikovanými vlastnostmi. A měli byste mít jasno v tom, co od své terasy očekáváte. Pokud počítáte například i s grilováním, vyhoví určitě dlažba lépe než dřevo, a naopak, pokud zde chcete především relaxovat a slunit se, budete volit spíše dřevo než dlažbu, která se snadno rozpálí.

Prodlužte si sezonu

Vytvořit z terasy venkovní obývák, který využijete i za špatného počasí a téměř po celý rok, umožní její zastřešení a zasklení. Existuje celá řada možností, určitě se proto vyplatí obrátit se na profesionály, kteří navrhnou řešení danému místu i předpokládanému využití na míru. Posuvné či skládací stěny umožňují plné otevření terasy, je však možné kombinovat pohyblivé zasklení s pevným, na výběr je rámové i bezrámové řešení. Posuvné mohou být i celé segmenty prosklených bočních stěn i se střechou. Jejich zasouváním do sebe lze v teplých dnech terasu z větší části otevřít nebo naopak v případě potřeby uzavřít a přitom si užívat téměř nerušený výhled. Různá jsou i provedení střech, které mohou být pevné i posuvné, ze skla či polykarbonátu…

Terasa potřebuje stín

Markýza

Látkové výsuvné stínění, které nepotřebuje svislou opěru, dokáže ochránit i před mírnějším deštěm, při silnějším větru je však nutné je stáhnout.
Markýzy mohou být ovládány ručně nebo automaticky s napojením na větrný senzor nebo sluneční čidlo.
Kazetové mají konstrukci i s látkou umístěnou v boxu – kazetě, u kloubových je navíjecí válec odkrytý, proto je lépe ho chránit stříškou či umístit pod přesah střechy.

Pergola

Jde o pevnou konstrukci ze dřeva či hliníku chránící terasu před sluncem i deštěm.
Může být pevně zastřešená, nebo stíněná stahovací látkovou střechou, naklápěcími lamelami a podobně.
Připevňuje se ke zdi domu nebo může být samostojná – bez přímé návaznosti na dům.

Dřevo? Dlažbu? Kompozit?

Dřevo

Pro vnější použití jsou vhodnější exotická dřeva, nebo dřeva tepelně upravená – thermowood. Dřevo musí mít protiskluzovou úpravu. Alespoň jednou do roka potřebuje ošetřit speciálním olejem.

Kompozit

Kombinuje vlastnosti dřeva a plastu, zdařile imituje dřevo. Je odolnější než dřevo, neklouzavý, tvarově stálý, nehrozí vznik třísek, nevyžaduje údržbu.

Betonová dlažba

Vhodná díky odolnosti a protiskluzovosti, dokáže imitovat i přírodní materiály.

Keramická dlažba

Vyznačuje se skvělou údržbou a množstvím dezénů. Je nutné volit mrazuvzdornou a protiskluzovou úpravu, musí být perfektně položena na rovný a únosný podklad, nebo speciální terče, jinak má tendenci praskat.

Kámen

Klasika, která nezklame, jde však o finančně nejnákladnější materiál a za mokra může být kluzký.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 26. 7. 2019

Edit: