Barevné kusové koberce k rozveselení interiéru

Vzory a barvy na koberci mohou vnést do interiéru nečekanou záplavu jara klidně i uprostřed největších mrazů! Navíc jsou i velmi příjemným materiálem pod nohy a mají výborné izolační schopnosti. Vybrali jsme záměrně samé svěží kousky, které fádní barvy zimy aspoň trochu rozveselí…

Kdo si pořídí do interiéru krásný hřejivý koberec, pořizuje si vlastně i zásadní designový prvek, který dokresluje celkový dojem z prostoru a navozuje v něm určitou atmosféru. Dekorativní funkce tedy převládá, ale nepodceňme i jeho praktické využití. Pokud jste zastánci spíše toho druhého, pak se při výběru koberce soustřeďte především na materiál, hustotu vlasu a kvalitu zpracování, aby vám kousek dobře sloužil a bezvadně vyhovoval. Třeba potřebujete, aby vám zahřál prokřehlé nožky, nebo od něj očekáváte, že bude výborně izolovat hluk, otřesy a kroky, že se díky němu třeba i zlepší akustické podmínky v bytě.

1

Koberec Diamond (80 x 150 cm) s nízkým hustým vlasem ze 100% polypropylenu má zvýšenou odolnost proti vodě a bakteriím, 999 Kč. www.asko-nabytek.cz

2

Koberce Kevin (154 x 231 cm, 100% polypropylen, 4559 Kč) a Mahdia (91 x 152 cm, 100% polypropylen, 1999 Kč), oba z kolekce Safavieh. www.bonami.cz

4

Koberec ÅKERKULLA ze syntetického vlákna s nízkým vlasem (133 x 195 cm, 999 Kč), www.IKEA.cz

OD ZDI KE ZDI?

Prvním kritériem volby bývá, zdali si pořídit kusový, nebo celoplošný koberec. Větší hravosti a tvůrčího rozletu docílíte rozhodně s kusovým – můžete ho libovolně přenášet, snadno udržovat v čistotě a kdykoliv lehce vyměnit za nový; bez problémů proběhne i jeho pokládka. Ale pokud potřebujete pomoci právě s odhlučněním, odizolováním a zjemněním akustických podmínek v bytě, pak vám rozhodně lépe poslouží koberec celoplošný.

6

Koberec RANDERUP ze syntetického vlákna s nízkým vlasem (133 x 195 cm, 999 Kč), www.IKEA.cz

VYZNÁTE SE V MATERIÁLECH?

K výrobě většiny koberců se využívá kombinace přírodních a syntetických vláken – tím je zaručena odolnost, trvanlivost a pružnost. Někdo dává přednost čistě umělým vláknům, jako jsou polyamid, polypropylen nebo polyester – z nich se vyrábějí tzv. zátěžové koberce, které se hodí do hodně namáhaných prostor, třeba kuchyní, chodeb nebo kanceláří. Zcela jiná písnička je vlna a ostatní přírodní materiály (bavlna, sisal, mořská tráva, konopí či kokosové vlákno), které jsou velmi příjemné na dotek a vyznačují se dlouhou životností. Vlněné koberce ale nejsou vhodné do domácnosti s alergiky nebo osobami s dýchacími potížemi, ti by měli volit spíše syntetické materiály. U vlněného koberce musíte také počítat s vyšší cenou.

7

Ručně háčkovaný koberec z kolekce Catness Design 2015/16 (ø 100 cm, 5989 Kč), www.catness-design.cz

8

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

 foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 25. 2. 2016

Edit: