Co je podstatou života

Essentiel, podtitul zářijového pařížského Maison & Objet, kladl právě tuto otázku. A dá se říci, že ti, kteří se nad tématem zamýšleli, docela vyhmátli podstatu věci.

Je třeba zbavit se klamu, povrchnosti a všeho zbytečného, zaměřit se na to, co vyplývá ze základních zdrojů, co uklidňuje, zní hlavní teze a pokračuje: Opřít se o to nejlepší ze všeho, o minimalistickou průzračnou nadčasovost, o tu nejzákladnější střídmost, nevinnou čistotu. Smířit vzájemně minulost, současnost a budoucnost, vzít v potaz vědeckotechnické objevy, které podporují optimistické vyhlídky do zítřků. Není to celkově docela dobrý návod na to, jak slušně žít? My se ale podíváme, jak se toto krédo vtělilo do tří skupin, které můžeme zahrnout pod jeden hlavní název Essentiel: Minimum, Elements a Ye(s) Future.

YES FUTURE

Kurátor Vincent Grégoire, lifestylový ředitel agentury, se zaměřil na nové technologie a na to, jak ovlivnily design. Měli bychom se zabývat nejen tím, co je, ale také tím, co se vynoří. Vytyčují se území, která dosud nikdo nezná, chystá se zcela nový svět. Současnost přivádí na scénu změny jemně, ale trvale, vše stále proudí a postupně nám vstupuje do života to, co jsme si zatím jen představovali. Pozitivní energie urychluje inovace, nové materiály a nové výkony vykreslují budoucnost a kombinují smysly a smyslnost. Shrnutí: Řeka (a život) plyne – Panta Rhei.

10

Zastoupen je Renault, Inflate, studio Bram Greenen, za módu Iris van Helpen

7 6

MINIMUM

Kurátorka Elizabeth Leriche sleduje trendy, navrhuje témata výstav. Řekla: „Bohatství naší společnosti, nadbytek a plýtvání vede k rozpadu hodnot. Neomezená konzumnost přímo volá po nové střízlivosti.“ Sledovala různé tendence dva roky zpátky a došla k závěru, že je zřetelná snaha vrátit se k základnímu, vyhnout se všemu, co vyjadřuje nabubřelý luxus. Vybrala čistou geometrii, jednoduché linie, zředěné tóny se silným emocionálním nábojem. Nic vás nerozptyluje, máte tedy čas nejen na emoce, ale i na rozjímání. Askeze tvarů a stylu uvolňuje prostor, nezatěžkává ho. Shrnutí? Méně je více.

5 4

3

2

Nahoře expozice, vpravo světelný objekt Barvy, Daniela Rybakken, Ligne Roset

ELEMENT(S)

Kurátor Francois Bernard, pařížský bytový prognostik, ukazuje nové standardy: Žít dobře v jednoduché nadčasovosti, bohaté na emoce a pocity. Základní prvky voda, země, oheň a vzduch jsou v dnešním designu těmi doporučenými. Najdeme zde předměty geometrické, archetypální, molekulární, abstraktní. Oscilují mezi lehkostí a silou. Zřetelná je inspirace meteorologií a klimatologií, máme si uvědomit, jak plyne čas, jak je vše pomíjivé – jen závan vzduchu, čerstvosti… a nic. Shrnutí je těžké, v originále se říká – žiješ ze vzduchu, tak podle našeho rčení možná: Žít z podstaty.

1

Nástěnné světlo, design Noe Douchafour Lawrance

11

Vakka, sezení z tří boxů, Design Katriina Nuutinen a Anna Palomaa, Ligne Roset

12

Alexander Pelikan, chladicí nádoba na šampaňské

14

Skleněný objekt má podtitul Oxygene, „vzduchové“ bubliny upomínají na inspiraci počasím a na základní prvky. Arcade

Datum vydání: 15. 9. 2012

Edit: