Betonový design

Beton už dávno není jen výsadou stavebnictví. Tento materiál sluší nábytku i bytovým doplňkům. Co všechno lze z betonu (případně jeho zdařilé imitace) do domácnosti vybírat a kam se betonové prvky hodí?

Jídelní stůl Adena z MDF desky v imitaci betonu, černé kovové nohy. 9 299 Kč, Beliani

Beton je známý pro svůj autentický vzhled, vysokou odolnost a téměř neomezené tvarové možnosti, kterých lze dosáhnout pomocí forem. Bylo jen otázkou času, kdy se začnou hledat způsoby, jak tento materiál dostat v drobnějším měřítku i do interiérů. Dnešní technologie výroby betonu umožňují jeho téměř neomezené využití.

Umělecká váza Mass Beton ze skla a surového světlého betonu. 8 250 Kč, vemzu.cz

Sada tří betonových stolků Trio Set je na výběr ve třech barvách. 52 000 Kč, Flera design

 

Kam se hodí?

Betonový nábytek, svítidla, kuchyňské pracovní desky a dekorace se hodí zejména do interiérů pojatých v moderním minimalistickém, industriálním nebo funkcionalistickém stylu. Už jsme si zvykli na odkryté betonové stropy, betonové stěrky na podlaze či na stěnách, případně dlažbu v dekoru betonu. Právě dlažby v imitaci betonu mohou být v interiéru alternativou betonové stěrky, protože mají kromě šedé i jiné barvy, jako například zelenou, modrou, cihlovou či černou… Dlažba také může mít povrch v lesku, matu a další povrchy. Zamilovat se můžete ale i do betonových zařizovacích předmětů, stejně tak jako designéři, kteří je navrhují. Nepřijde jim totiž ani trochu chladný a šedivě nezajímavý, ale naopak čistý, originální a stylový.

Designové křeslo od výrobce Lyon Beton má betonové sedadlo a nohy z betonářské výztuže. 18 815 Kč, Designpropaganda

Nábytková stěna s vitrínami v provedení beton a bílá má šířku 300 cm a výšku 190 cm. 10 049 Kč, hezkynabytek.cz

Konferenční stolek Lyon Béton Curb s betonovou deskou, ocelovým podnožím a skleněnou tabulkou. 41 199 Kč, Bonami

Krása betonu a dřeva se snoubí v mnohých profesionálně navržených bytech. Tento vytvářeli Art & Music a Svoya. bydlo.cz

 

S čím kombinovat

Betonu jednoznačně prospívá kombinace s přiznanými cihlami, černými kovovými doplňky, bílou výmalbou a interiérovou zelení. Pokud vám v této sestavě připadá byt nebo dům příliš chladný, nebojte se zapojit barvy. Některé stěny mohou být třeba lahvově zelené a bát se nemusíte ani kusového koberce v teplejším barevném odstínu. Beton zapadne i do rustikálního interiéru s využitím dřevěných prvků včetně dřeva na podlaze. A určitě mějte na paměti, že poučka „Nic se nemá přehánět“ platí i v případě betonového mobiliáře. K betonovému konferenčnímu stolku se tak bude hodit měkká tmavě modrá pohovka, k jídelnímu stolu z betonu zase židle s čalouněnými podsedáky (například ve starorůžové barvě), které osvěží interiér.

Betonovým umyvadlem v kombinaci s dřevěnou deskou chybu neuděláte. Povrch je hladký, upravený impregnací. Gravelli Venkovní květináč Planter Conic má průměr 70 cm a váží 76 kg. Gravelli

Betonové lampy Concrete od českého designéra Jakuba Velínského můžete vybírat s textilními kabely v jedenácti barvách. DesignVille

Betonové stropní svítidlo Salevia anglické značky Nice Lamps. 999 Kč, Bonami

Stolní betonové hodiny Clockies ve tvaru kruhu mají dřevěné rafičky z ořechu. 1 290 Kč, La Conception

 

Beton v koupelně

Betonové prvky se v ní dnes objevují především jako solitéry, například v podobě vany, umyvadla, obkladů nebo doplňků. Tvoří tu originální prvky, které je navíc snadné zakomponovat do nejrůznějších stylů koupelen. Beton má krásnou přírodní texturu a jeho drobné nedokonalosti v podobě bublinek a nepravidelného zbarvení povrchu dělají z každého vyrobeného kusu originál. Pro beton je sice typický jeho šedý odstín, je však možné ho pomocí pigmentů vyrobit i v tmavém antracitu, přírodním pískovém odstínu, nebo lze experimentovat s výraznějšími odstíny, jako je červená, modrá či zelená. Díky novým výrobním technologiím lze dnes vyrábět i velkoformátová betonová umyvadla jako tenké skořepiny o síle 15 mm, což řeší tradiční problém betonu spočívající v jeho extrémně vysoké hmotnosti.

Dávkovač tekutého mýdla Villena je z betonu. Značka Wenko, objem 150 ml. 509 Kč, emako.cz

K betonové sanitě se hodí i betonová stěrka na stěně koupelny. estav.cz

Dlažba Art v imitaci betonu má tloušťku 1 cm a různé formáty. Lze ji kombinovat se stejnojmenným obkladem na stěnu s jemně strukturovaným povrchem. MB Keramika


Umyvadlo na desku

  • Zajímavou kombinaci použitých materiálů mezi betonovým umyvadlem a jeho podkladem získáte výběrem masivní dřevěné nebo laminované desky, plechu, skla či kompozitních materiálů v nejrůznějších odstínech. Je možné vyrobit i atypickou desku pod umyvadlo z tenkostěnného betonu.
  •  Betonová umyvadla na desku jsou vhodná i pro případ, kdy si nejste jisti pevností stěny za umyvadlem. Umyvadla dokážou být velmi subtilní, a proto mají výrazně sníženou hmotnost (většina váží okolo 15 kg).
  • Jediné omezení u umyvadel na desku spočívá v nemožnosti úpravy rozměrů, které vycházejí z připravených výrobních forem.

text Vanda Jesenská foto archiv firem

 

Datum vydání: 9. 8. 2022

Edit: