Bude teď bydlení vlídné?

8

První pocit z letošního Milána? Po zmítání protichůdných proudů a jejich eklektickém spojování na přelomu dvou staletí to vypadá, že během prvních deseti let století jedenadvacátého uklidnění bouřlivého toku opravdu nastalo a trvá, že to, co nabízí nábytkový svět, je – aspoň v hlavním řečišti – vkusné, kvalitní a dobře se v tom bydlí.

Ubylo schválností a přibylo barev, s nimiž se ovšem zachází velmi decentně. Tu a tam zazáří jasně rudá či oranžová, živé barvy, ale častější jsou růžové pastely, které umravňuje holubí šeď a kouřová modrá, jemná hrášková zelená i temný odstín petroleje, a především všudypřítomné přírodní dřevo. Také tvary jsou uměřené, nepohrdají minulostí, naopak se z ní snaží vybrat to nejlepší, o co je možné se opřít. Je velmi dobře vidět, jak návrháři a výrobci myslí na pohodlí všech, kteří se unavení prací a celodenním zmítáním vracejí domů, kde by si měli odpočinout, kde by jim mělo být dobře. A v příjemných tónech dřeva, dokonalém čalounění, propojování sezení, ležení a odkládacích ploch dobře opravdu je. Vlídnost z titulku je slovo na svém místě. Dnešní interiér, viděno přes expozice na milánském výstavišti, má být konejšivý, nemá vás válcovat ani unavovat. Celkové atmosféře pomáhají i repliky některých solitérů z padesátých let, doby, kdy asi zařizovaly svůj domov babičky dnešních designérů. (A oni si tam tak rádi hráli.) K tomu se pojí nábytek současný, promýšlený do detailů, aby jeho funkce byla co nejlepší, a vy jste z jednoho místa zvládli co nejvíce úkonů. To prolínání funkcí je možná jednou z příčin některých překvapení: Výrobce ložnic nabízí sedací nábytek do obýváku, výrobce obýváků si střihnul kuchyně, značka Kartell zářila zlatem a nabídla i kolekci pro stůl, všichni si hrají s pufy a nově si oblíbili lavice, které často stojí v nohách postele. Funkce bytu měkce a volně přecházejí z kuchyně do pokoje a z pokoje do ložnice, do toho vstupuje elegantní koupelna či šatna, ostré hranice se stírají. Jen počkejte, až v příštím vydání uvidíte nové kuchyně z letošního salonu Euroluce….

1

Židle: Mou, Slide

 

2

Stůl Seito, Walter Knoll

 

3

Sofa Dover, Marc Sadler, D3CO

 

4

Reedice sofa švýcarského architekta Roberta Haussmanna, Walter Knoll

 

5

Konstrukce nese desku stolu a je i svítidlem. Matteo Nunziati, Natevo

 

LAVICE A PUFY
Taburety už se prosazují několik let, ale lavice, to je opravdu hit. Čalouněné nebo hladké dřevěné slouží k posedávání, povalování i jako stolek, který se přesune podle potřeby. Vlastně stejně jako pufy, které jsou také víceúčelové.

6

Pufy se těší velké oblibě, dekorují interiér a zároveň jako mobilní nábytek dobře a pohotově slouží. Isanka, Walter Knoll

 

7

Ahnda, podložka pod nohy, je jedno, zda venku či uvnitř. Dedon už hrany mezi exteriérem a vnitřkem dávno setřel, a navíc prosazuje barvu.

 

9

Expozice Cappellini

 

10

Připomíná vám sedátko Nuno kabelu? Zanotta

 

11

Lavice, která je hladká bez čalounění, slouží i jako mobilní stolek na odkládání či občerstvení. Kirk, R. Dordoni, Minotti

 

12

Postel Bedford a lavice Kirk ve dvou barevných variantách R. Dordoni, Minotti

 

13

Stolek jako kniha, i když je dřevěná. Na knihu… Valsecchi

 

14

Stolky Lumen, Luca Papini Casamania

 

15

Legato, Cl.Koivisto Rune, Casamania

 

16

La Dina Luca Nichetto, Casamania

 

17

Skříňka Legato, Claesson Koivisto Rune pro značku Casamania

 

18

Konstrukce zvenčí, 3x od Mooi

 

19

Konstrukce zvenčí, 3x od Mooi

 

 

20

Skleněný stolek Plane, Livingdivani

 

 

PŘIZNANÁ KONSTRUKCE
Kovové trubky i ohýbané dřevo, nebo také kompozitní materiál nové generace tvoří kostru, do níž se vloží pohodlné polštáře nebo rovnou celá skříňka či široká postel. Drobné kovové konstrukce budou oblíbeným designovým doplňkem.

21

Letní barvy, Mooi

 

22

Stolek Emil, Zanotta

 

23

Nichetto- -Nendo, Casamania

 

 

ZDOBNÉ DETAILY 
Geometrie i rozevlátá malba, jemnost i razance vzorů. Na jednoduchých tvarech je často umístěn rafinovaně drobný ozdobný detail, oblíbená je i kombinace různě barevných laků, barevné úchyty a podobně. Stále moderní je výrazné štepování, nebo také provlékání šňůrky kovovými očky.

25

Přehlédli jste kuchyni? Ale tak to má být. Příště jen o kuchyních. Snaidero

 

 

26

Židle Liz má zdobnější tvarované opěráky. Walter Knoll

 

 

27

Polštář se napůl zasune do světlého povlaku a tak se mění barevnost. Zanotta

 

 

28

 

29

Štepování u křesla Zanotta a šňůrka na křesle Poncho Livingdivani

 

 

30

Expozice Mooi s fototapetami historických interiérů jako pozadí pro nábytek byla nádherná.

 

 

31

Design Fr. Rota, Paola Lenti

 

 

32

Uzávěr jako na mašličku a také aktuální zelená. Valsecchi

 

Datum vydání: 4. 6. 2015

Edit: