Buďme sudem Evropy!

Dešťovou vodu vám pomůže využívat Kärcher BP 1 Barell Set – inovativní sudové čerpadlo s plovákovým spínačem pro snadné a rychlé ovládání. Karcher

„Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“ Heslo, které stoprocentně platí v případě úspor vody.

Zvykli jsme si brát vodu jako samozřejmost. Vždyť většině z nás dnes teče z kohoutku… Jenže čistá voda je klenot, bez něhož na této planetě nepřežijeme. A neustále jí ubývá – bohužel i v České republice. Vliv na to má rozšiřování zastavěných ploch, kde bývá dešťová voda často odváděna rovnou do kanalizace, ale také nešetrné zemědělské postupy, které zhoršují absorpční vlastnosti půdy a její schopnost zadržet při deštích vodu v krajině.

STATISTIKA VARUJE

Český hydrometeorologický ústav pečlivě zpracovává statistiky srážek, vlhkosti půdy i stavu podzemních vod. Co z nich vyplývá? Nabízíme vám pár schémat. Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech za loňský rok jasně dokládá, že situace je vážná ve většině republiky. Dlouhodobě nejhorší je na jižní Moravě a ve východních Čechách. A přesto, že druhá polovina letošního května přinesla konečně déšť, v nejjižnějším cípu Moravy se stav nezlepšil. Aktuální schémata vlhkosti půdy v povrchové vrstvě pod trávníkem a přímého rizika půdního sucha však ukazují, že problém se postupně přesouvá do Čech – ze všeho nejvíc do jejich severozápadní části.

Čtyřcestný ventil for_q tvoří součást poloautomatického zavlažovacího systému, který zavlažování maximálně usnadňuje, ale nezbavuje vás řídicí role. Hornbach.

CO MŮŽE UDĚLAT KAŽDÝ

Díky aktuální dostupnosti, spolehlivé dodávce a relativně nízké ceně pitné vody jsme se odnaučili hospodařit s ní šetrně. Přitom na splachování toalet či zalévání zahrady by bylo vhodné (a poměrně snadné) nahradit pitnou vodu jiným zdrojem – především vodou dešťovou. Systematické využívání dešťové vody je dnes navíc spojeno s lákavou možností státních dotací. O dotačním programu Dešťovka jsme podrobně psali v květnovém čísle.

Samonasávací proudové čerpadlo Riwall Rejp 1200 zvládne dopravu čisté i lehce znečištěné vody. Je odolné proti korozi, motor 1 200 W mu umožní pracovat i delší dobu. Podstavec zajistí stabilitu, madlo snadné přenášení. Garland.

CO ZMŮŽE DOBRÝ NÁPAD

Původně kutilský projekt vodního čerpadla, které pohání elektřina získaná z větru (viz foto), dnes pomáhá získat čistou vodu ze studní nejen u nás, ale i v řadě afrických a asijských zemí. Toto čerpadlo dokáže čerpat vodu z hloubky nejméně 50 metrů. A hlavně: Umí vodu zbavit hrubých nečistot a poté ji v systému dezinfikovat a odstranit z ní 99,9 % škodlivých bakterií a virů. Na systém lze napojit i zásobník vody, který dodává čistou vodu do napajedel na pastvinách. Vynálezce čerpadla Pavol Floriš získal za svůj nevšední nápad v roce 2015 prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe a dnes tato čerpadla vyrábí a dodává na trh za cenu od 25000 Kč (při hloubce studny 8 metrů).

Déšť na objednávku vám zajistí sada Kärcher Rain Box, která představuje efektivní a úsporné zavlažování s regulací manžetami pro kapénkovou závlahu. Karcher

NÁŠ TIP
UNIVERZÁL

Proudové čerpadlo umí zásobovat najednou až tři trysky závlahového systému. Hodí se i pro odčerpávání či plnění nádrží.

Větrné vodní čerpadlo Pavla Floriše – ekologický stroj, který čerpá a čistí vodu z velké hloubky. Čerpadla Floriš.

NÁVRAT DO ČESKÝCH ZAHRAD

Systémy pro efektivní využívání podzemní i dešťové vody jasně dokazují, že moderní technologie mohou jít ruku v ruce s šetrným přístupem k životnímu prostředí. Několik příkladů takového řešení uvádíme fotograficky.

Kruhový zadešťovač for_q může být napojen i na plně automatický systém zavlažování, který využívá předem nainstalovaných rozvodů a zavlažovacího počítače. Hornbach

PROČ VYUŽÍVAT DEŠŤOVOU VODU

  • Zlepšíte své životní prostředí: Ohleduplné hospodaření s vodou je základní podmínka pro trvalé udržení zdravého životního prostředí. Díky systému využívání dešťové vody aktivně přispějete k ochraně krajiny pro vlastní děti.
  • Zvýšíte svou soběstačnost: Pokud sami sbíráte dešťovou vodu, kterou jste schopni efektivně využívat, snižujete svou závislost na dodávce z vodovodního řadu. To je neocenitelná možnost do budoucna.
  • Budete šetřit své peníze: Investice do systému sice není malá, ale můžete využít dotace. Kvůli neustále rostoucím cenám pitné vody a reálně hrozícím obdobím sucha jde o velmi prozíravý krok.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 25. 11. 2020

Edit: