Chytrý domov, to je bezpečí!

Zhasne tam, kde nepobýváte, rozpálí saunu, než přijdete z práce, vyčistí bazén před příjezdem z dovolené. Inteligentní systémy přinášejí do života maximální pohodlí. Vážnějším argumentem pro jejich pořízení je ale bezpečí, které zajišťují na různých úrovních.

Inteligentní systémy a bezpečí

Ing. David Plotek, Technical Manager, HDL Automation

Co je dnes standardem pro zajištění bezpečnosti domácnosti?

„V první řadě to jsou elektronické zabezpečovací systémy PZTS (poplachový zabezpečovací a tísňový systém), skládající se z ústředny zálohované vlastní baterií napojené metalickým či bezdrátovým připojením na pult centralizované ochrany nebo alespoň hlásící události na mobilní telefon uživatele. K ústředně jsou připojeny drátově nebo bezdrátově různé detektory pohybu, tříštění skla, magnetické okenní a dveřní kontakty, detektory kouře či třeba zaplavení. Pokud narušitel vypáčí nebo rozbije dveře či okno objektu, detektory ihned předají informaci ústředně, ta dále uživateli či bezpečnostní agentuře. Mezi další systémy zabezpečující objekt patří kamerové a požární systémy či kontroly vstupu.“

Jaké „vychytávky“ jsou v této oblasti dnes k dispozici?

„Patří mezi ně určitě propojení bezpečnostních systémů se systémy domácí automatizace. Jejich vzájemná kooperace v případě napadení objektu odradí pachatele od plánovaného činu ještě před příjezdem policie. Nejsou neobvyklé funkce, kdy se v případě napadení celý dům rozbliká, spustí se alarm a velmi hlasitá hudba, rozpohybují se rolety či žaluzie, ostřikovače začnou kropit zahradu, čímž se přivolá pozornost celého sousedství.
Mezi oblíbené funkce patří i simulace přítomnosti. V určitý čas se uvnitř domu rozsvítí, zatáhnou se závěsy, spustí hudba a vytváří se dojem přítomnosti obyvatel. Jako další technickou vychytávku bych uvedl systémy kontroly vstupu s čtením biometrických údajů, hlasové ovládání nebo pokročilou detekci rozpoznání obrazu v kamerových systémech.“

5 rad, jak zabezpečit vstup

Radí Vratislav Kančev, specialista prodeje H&B Group

  1. Základem zabezpečení domu je bezpečnostní zamykací vložka a bezpečnostní kování na vchodových dveřích. Lidé si někdy pořídí dobré bezpečnostní dveře, ale aby ušetřili, namontují do nich vložku, která není bezpečnostní.
  2. Kování doporučuji s bezpečnostním překrytem vložky, které vložce poskytuje další ochranu před napadením.
  3. Pro ještě vyšší bezpečnost doporučujeme pořizovat vložky s klíči, které jsou chráněné bezpečnostní kartou. Je to ochrana před neoprávněným kopírováním klíčů.
  4. Praktické jsou zamykací vložky s knoflíkem. Z vnitřní strany můžete dveře pohodlně zamknout i odemknout pouze otočením knoflíku – nepotřebujete klíč.
  5. Nejde ale pouze o vstup – nejslabším článkem z hlediska bezpečnosti bývají často okna. Pro jejich zabezpečení se nabízení okenní alarmy, uzamykatelné okenní kliky nebo speciální zámky na okna, v rizikových oblastech se vyplatí investovat do bezpečnostních mříží.

Zabezpečovací systém HDL umožňuje nastavit různé módy střežení prostor, měnit je na dálku nebo nastavit automatické časové spínače. Ústřední modul podporuje až osm zón, kde v každé může být zapojeno až 32 senzorů. Modul spolupracuje s dalšími prvky chytré domácnosti. hdl-automation.cz

Elektronické přístupové systémy

Co dokáží? Namísto klíče používají k odemykání elektronická média (čipy, čipové karty, dálkové ovladače) nebo odemykají zadáním kódu na klávesnici, otiskem prstu, aplikací ve smartphonu.

„U všech těchto způsobů lze snadno komukoli z uživatelů kdykoliv zrušit přístupová práva a ihned tak zabránit zneužití ztraceného či ukradeného čipu nebo třeba vstupu bývalého nájemníka, aniž by bylo nutné měnit zamykací vložku a klíče. Většina těchto systémů umožňuje i nastavení časových oken, můžete tak třeba určit, že uklízečka smí do domu vstoupit jen ve všední dny mezi 10. a 12. hodinou, mimo tyto časy dveře neodemkne,“ popisuje Vratislav Kančev z H&B Group a dodává: „Elektronické přístupové systémy jsou oblíbené i kvůli pohodlí – místo odemykání klíčem stačí přiložit čip ke čtečce nebo stisknout tlačítko, v případě využití číselného kódu nebo otisku můžete dokonce z domu odejít s prázdnýma rukama. Asi nejpopulárnější je v současnosti odemykání smartphonem – dveře při přiblížení smartphonu automaticky odemknou, zatímco jej máte stále v kapse nebo batohu.

SNADNÁ INSTALACE

Moderní přístupové systémy existují v provedeních, která se snadno montují a nejsou nutné žádné stavební úpravy ani rozvody kabeláží – vymění se například pouze běžné dveřní kování nebo zamykací vložka za kování nebo vložku se čtečkou čipů. (Stejně jednoduchá bývá i instalace doplňkových zabezpečovacích systémů, alarmů a kamer.) Velkou výhodou těchto systémů bývá on-line řešení, díky němuž můžete na dálku zkontrolovat, kdo právě odemkl vaše dveře, nebo je dokonce rovněž na dálku odemknout i zamknout, kamery vám umožní prohlédnout si, jak to právě vypadá u vás doma nebo na zahradě, a u alarmového systému můžete zkontrolovat stav v jednotlivých zónách a vypínat a zapínat v nich alarm.

KDE JSOU TECHNOLOGIE KRÁTKÉ

Nejdůležitějším bodem pro bezpečí obyvatel domu jsou podle profesionálů sami obyvatelé a jejich chování. I dům s vysokou úrovní zabezpečení může být jednoduše napadnutelný, užívají-li ho nezodpovědní obyvatelé. Pokud při odchodu zůstanou otevřená okna, hrnce na sporáku, nespuštěné bezpečnostní systémy, neuzamčené zámky, není v silách bezpečnostního systému dům ochránit. Riziko představuje i poskytování informací o domě a případných odjezdech na sociálních sítích. Ty jsou přímo pozvánkou pro nezvané hosty.


Odborníci doporučují dům již ve fázi výstavby vybavit kvalitními prvky fyzické bezpečnosti, jako jsou hliníkové rámy oken s bezpečnostním zasklením, kvalitní zámkové vložky a kování vysoké třídy bezpečnosti, předokenní kovové žaluzie, mříže a další.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 30. 1. 2020

Edit: