Dobře poskládaný komfort

Majitelé malých bytů by mohli závidět! Prostor, do kterého vás dnes zveme na návštěvu, je ideálním příkladem, jak se dá pracovat s centimetry, se světlem, jak lze maximum pohodlí vměstnat na minimum místa. A také dokazuje, že ani v menších bytech není třeba slevovat z vysokých nároků.

Malý byt v historickém centru hlavního města investor zakoupil, aby si zajistil pohodlné útočiště při svých pobytech v Praze. Byt se nachází v domě z počátku 20. století, v pátém patře. I když slovo „byt“ je v souvislosti s prostorem v jeho původním stavu trochu nadsázkou. Jednalo se spíše o úzký dlouhý trakt, který působil depresivně. V každém případě potřeboval změny, a to nikoli drobné. Investor měl totiž na budoucí podobu bytu vysoké nároky a požadavků nebylo vzhledem k malému prostoru málo. Po předchozích dlouholetých dobrých zkušenostech oslovil tandem Ivana Dombková – Rostislav Černík z ateliéru I. D. Arch.
„Klient si přál vytvořit vyvážený prostor s maximálně vybavenou denní částí – kuchyň, stolování, sofa, pracovní kout. Dále požadoval co nejsvětlejší koupelnu v temném středu celého traktu vybavenou vanou a umyvadlem, samostatné WC, ložnici s oknem do dvora, úklidovou komoru s pračkou a sušičkou. Měly být repasovány dveře a okna, pokud bylo možné je zachovat, měl tu viset starý lustr, který klient vlastnil, a především jsme měli nalézt místo pro kámen onyx, který si investor v interiéru velmi přál,“ vypočítává potřeby a přání majitele bytu architektka Ivana Dombková.

Kuchyň charakterizuje promyšlenost
do detailu. Zajímavá je pracovní deska
vyrobená z umělého kamene. Kvůli
potřebné tloušťce, která opticky působí
lépe, je lepená ze dvou slabších desek.

NADĚJE V OKNECH

Nic není nemožné a mnohé realizace ateliéru I. D. Arch. jsou důkazem, že i z mála lze vykouzlit zázraky, že každý prostor má svůj potenciál. „Výhodou v tomto případě bylo, že v zadní užší části traktu se nachází okno do tichého dvora a širší část bytu má krásné okno do poklidné ulice v centru města,“ podotýká architektka. Byt samozřejmě prošel zásadními stavebními úpravami, mimo jiné bylo třeba vytvořit průchod z chodby do kuchyně, které dříve dělila stěna. „Rovněž jsme museli vytvořit v dispozici podmínky pro vznik koupelny i instalaci onyxové stěny. Řešením byl velký překlad široké nosné stěny, díky němuž vznikla nika pro zapuštěné umyvadlo z jedné strany a prosvětlenou onyxovou stěnu ze strany druhé,“ komentuje Rostislav Černík.

MALÉ, ALE DOKONALÉ

Celý prostor má dvě příjemné polohy, které se navzájem sympaticky doplňují. Předsíň, která příchozí vítá jako první, má nádech retra, zdobí ji odhalená původní klenba, repasované dveře vedoucí na toaletu, která zůstala v původním místě. Nádherným šperkem zádveří je dobový lustr. Architekti zde stavebními úpravami vytvořili také prostor pro nenápadnou vestavěnou skříň s dubovými dveřmi. Opticky dělí předsíň od ryze obytné částí bytu prosklené posuvné dveře, za kterými se nachází naopak čistě moderní interiér. A to se všemi náležitostmi – velmi kvalitními materiály počínaje, přes nadčasovou barevnost a jednoduché tvary až po současné technologie, jakými je například podlahové topení.

Ložnice s velkými vestavěnými skříněmi poskytuje kvalitní podmínky pro odpočinek i dost prostoru
pro ukládání. Dveře z mléčného skla propouštějí denní světlo do předsíně.

CESTY PRO SVĚTLO

Nová dispozice bytu představuje jakousi „nudli“, na jejíchž protilehlých stranách se nachází společná kuchyně, jídelna, obývací a pracovní prostor, na druhé straně je ložnice. Obě místnosti disponují devízou v podobě okna a denní světlo má odtud možnost pronikat i do předsíně a koupelny. Ve středu „nudle“, přibližně naproti vstupním dveřím do bytu, je pak situována koupelna. „Dveře v předsíni z čirého skla a v koupelně a ložnici ze skla mléčného umožňují proniknout dennímu světlu do všech částí bytu,“ komentuje Rostislav Černík z ateliéru I. D. Arch.

Předsíň má
nádech
retra, zdobí
ji odhalená
původní klenba
a repasované
dveře vedoucí
na toaletu.
Šperkem
v pravém slova
smyslu je
dobový lustr

DOBŘE POSKLÁDANÝ KOMFORT

Díky změnám a novému, současnému pohledu na prostor se do bytu podařilo dostat skutečně vše, co si investor přál. Koupelna je příjemným místem k očistě i relaxaci, komfortní ložnice se dvěma velkými vestavěnými skříněmi poskytuje dostatečné podmínky pro odpočinek i dost prostoru pro ukládání. Samotnou kapitolou je pak kuchyň – jídelna – obývák – pracovna. Na malý prostor se podařilo vměstnat všechny tyto funkce! Komfortně vybavená a dokonale funkční kuchyň má podobu ostrůvku s varným a mycím centrem a prostor pro ukládání, vestavěnou chladničku a troubu se našel v rámci vysokých kuchyňských skříní. Ty pozvolna přecházejí do policového systému v obývací části pokoje až k pracovnímu koutu s plnohodnotným pracovním stolem. Nechybí tu jídelní stůl se dvěma židlemi a velká bílá pohovka. Tím, že není prostor zaplněn žádnými zbytečnými kusy nábytku, působí i tato multifunkční místnost vzdušně.

ENERGIE ONYXU

Proč si majitel přál onyxovou stěnu? Onyx je velmi luxusní materiál, nabízelo by se vysvětlení, že má být okázalou třešničkou na dortu v sice malém, ale luxusním bytě na dobré adrese. To je však v tomto případě omyl. „Investor si přál onyx z jiného důvodu – tento nerost vyzařuje prý velmi pozitivní energii… V takovýchto rozměrech navíc nebyla investice nijak extrémně vysoká, odpovídá třeba ceně kvalitní pohovky…“ vysvětluje Rostislav Černík. O tom, jak onyx působí na lidské tělo i psychiku, můžete pochybovat, nebo jeho schopnosti chránit před negativními energiemi, posilovat ego, dodávat sílu a tak dále věřit. Tak jako tak je v tomto interiéru krásným dekorativním prvkem. A když se zešeří a onyxová stěna se rozsvítí, možná o tom, jak blahodárně působí, už nezapochybujete…

Půdorys bytu:
1 – zádveří
2 – wc
3 – koupelna
4 –  kuchyně, obývací pokoj, pracovní kout
5 – ložnice
6 – komora

VIZITKA BYTU

Realizace (termín): 2013
Užitná plocha: 65 m2
Podlahy: dřevěné, dub (koupelna a WC – dlažba)
Okna: dřevěná, repasovaná
Dveře: dřevěné repasované, skleněné
Vytápění (a ohřev vody): podlahové topení

I. D. ARCH

Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů.

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Text: Kateřina Nová
Foto: Iveta Kopicová

Datum vydání: 25. 11. 2017

Edit: