Jak vybrat zahradní nábytek, aby vám vydržel?

Zahradní nábytek zpravidla kupujeme s představou, že ho budeme používat několik sezón. Proto bychom měli věnovat pozornost několika důležitým parametrům, které nám jeho dlouhou životnost zaručí. Mezi ně patří materiál, vlastnosti, způsob ošetření a možnost dokoupení dalších kusů či vybavení.


Zahradní sestavy šetří vaši kapsu

Nakoupit cokoliv v sadě vyjde mnohem levněji než pořizovat každý kus zvlášť. Ne jinak je tomu i v případě zahradních setů. V jejich prospěch hovoří nejen finanční stránka, ale též fakt, že veškerý nábytek budeme mít vyvedený v jednotném stylu. Zahradní sestavy jsou k dostání v mnoha typech materiálů. Mezi poptávané patří plast, ratan, kov a dřevo. Každý materiál má svá pro a proti, pojďme si je představit.

 

Kompromis mezi cenou, péčí a životností

V poslední době se drží na špici oblíbenosti ratanový zahradní nábytek, který může být z přírodního či umělého polyratanu. Umělý ratan je téměř nezničitelný, odolá rozmarům počasí, UV záření a nehrozí mu popraskání. Oproti tomu přírodní ratan se doporučuje užívat jen v interiéru a je zapotřebí o něho pravidelně pečovat. Srovnatelnou péči vyžadují zahradní židle a sestavy ze dřeva. Ty je vhodné před každou sezonou impregnovat vhodnými oleji a laky. Poté je bez starostí můžete používat i venku. Mezi nejpoužívanější patří smrk, borovice a exotické dřeviny.

 

Jak o zahradní nábytek pečovat?

Zahradní nábytek z umělého ratanu stačí očistit vlažnou mýdlovou vodou. To samé platí o hliníkových materiálech, jelikož jsou efektivně ošetřeny práškováním nebo lakováním. Co se týče dřeva, zde je třeba dbát na pravidelnou impregnaci, jak bylo zmíněno výše. Je to zároveň i prevence před zešednutím dřeva. Pozornost bychom měli věnovat také správnému skladování nábytku během zimních měsíců. Ideální jsou dobře větrané přístřešky, garáže a dílny.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 2. 5. 2024

Edit: