Jen sprcha, nebo dokonalý zážitek?

Je již obecně známo, že sprchový kout není nouzovým řešením do stísněných koupelen. Dnes dokonce i majitelé velkorysých prostor často volí toto řešení jako jedinou variantu. Zajistí si nejen běžnou tělesnou očistu, ale povyšují sprchování na luxusní zážitek.

Mnoho mýtů zbořili návrháři a výrobci sprchových koutů či jejich vybavení v relativně nedávné minulosti. Tím největším je již zmíněná skutečnost, že sprchový kout představuje nouzové řešení pro malé koupelny.

SPRCHA KLIDNĚ PRO DVA

Sprchový kout dnes může poskytnout dostatek prostoru pro zamilovanou dvojici, nebo všech tří ratolestí, které se právě vrátily z hřiště. Dostatek místa uvnitř je přitom prvním předpokladem komfortu, který toto řešení může nabídnout.

I přesto je samozřejmě sprchový kout stále vhodnou volbou pro koupelny, kde není místa nazbyt. Pokud se tento případ týká právě vás, až budete konkrétní řešení vybírat, snažte se i v sebemenší místnosti věnovat sprchovému koutu každý volný centimetr, byť třeba za cenu stavebních úprav. Abyste nepociťovali prostorové omezení, potřebujete podle odborníků kout o rozměrech alespoň 80 x 80 centimetrů. Koupelnová studia nabízejí možnost sprchový kout „ozkoušet“ – zkuste si tedy pro jistotu, jak se ve vybraném koutu třeba shýbnete, abyste si namydlili nohy, zda máte dostatek prostoru pro pohyb rukou a tak dále.

Sprchový kout může poskytnout dostatek prostoru zamilované dvojici, nebo dětem, které se právě vrátily z hřiště.

Čtvercový nebo čtvrtkruhový kout výklopný (rohový vstup – šíře 59 cm), rozměr 90 x 90 x 190 cm. Materiál chrom/transparent. Bezpečnostní sklo 6 mm. Chemická ochrana skla Easy Clean proti nečistotám. Cena 13 990 Kč. KERAMIKA SOUKUP

JE TO JEŠTĚ KOUT?

Navzdory zažitému označení už sprchové kouty nejsou jen záležitostí rohů místností. Tvarově se fantazii meze nekladou, určující je v tomto případě pouze potenciál prostoru a majitelovy peněženky. Obvykle bývá pro zbudování sprchového koutu využito jedné nebo dvou pevných stěn, případně jsou sprchy umísťovány do niky, ale výjimečné není ani umístění v prostoru. Půdorys pak mívá nejčastěji tvar čtverce, obdélníku, kruhové výseče, ve volném prostoru může mít i podobu kompletního kruhu. Zejména v situacích, kdy prostor i finance nijak neomezují, nastoupí řešení šitá skutečně na míru.

JE Z ČEHO VYBÍRAT:

Vaničky: mohou být vyrobené z akrylátu, keramiky, smaltované oceli, z litého mramoru nebo moderních kompozitních materiálů.

Dveře do sprchového koutu: vyrábějí se z odolných plastů a z bezpečnostního skla, které může mít tloušťku 4, lépe 6, ale i 8 mm (v místech fixace). Vybírejte ty se speciální povrchovou úpravou proti usazování vodního kamene.

Rámy: pokud nezvolíte bezrámové řešení, skleněné dveře bývají zcela či částečně upevněné v kovových rámech, plastové pak v rámech vyrobených z plastu.

Otevírání: zvolíte-li otevíravé dveře, podle dispozic koupelny můžete volit buď klasické křídlové otevírání, nebo prostorově úspornější posuvný systém.

Ruční sprcha: usnadní hygienu jednotlivých částí těla a leckdy nabízí i řadu různých režimů sprchování, které můžete použít pro masáž různých svalových partií.

Hlavové sprchy: poskytují tím vyšší komfort sprchování, čím jsou rozměrnější. Běžná velikost je mezi 20 až 35 cm, ale mohou mít i metr na šířku a délku.

PERFECTO sprchovy_kout_PROVANSA_-_1

Dveře této sprchové zástěny navrhla designérka Ing. arch. Katka Petkovšek z Perfecto Design na pivotech. Sklo vyplní celý otvor, takže pokud si ve sprše pustíte teplou vodu, místnost vyplní hřejivá pára. Vodovodní baterie z kolekce Mirame – podomítkový sprchový set doplňuje originální stropní umyvadlové ramínko. PERFECTO DESIGN

NEJSTE ZAVŘENÍ

Donedávna byl také sprchový kout jakousi sprchovací budkou: zavřeli jste neprůhledné dveře, osprchovali se, dveře otevřeli. Aktuálně koupelnám vévodí vzdušná řešení s čirými stěnami vyrobenými ze skla či kvalitních plastů. Vzdušnost je podtrhována rovněž bezrámovým řešením, takže bariéra mezi sprchujícím se a okolím je opravdu téměř neviditelná. Zároveň se těší oblibě neuzavřené sprchové kouty, u nichž zástěna zajišťuje pouze to, aby voda nestříkala do okolí. Z jedné či dvou stran je ale kout neohraničený, případně může být otevřený zcela. Jak průhledné zástěny, tak otevřená řešení podtrhují vzdušné působení prostoru, hygienickou místnost opticky zvětšují, dovolují kontakt s okolím, chcete-li – ničím nerušený výhled z koupelny.

VANIČKA NENÍ PODMÍNKOU

Velké oblibě se dnes těší řešení bez sprchové vaničky, která zajistí bezbariérový přístup do sprchy, působí čistě a zároveň nemají vysoké nároky na údržbu. Odvod vody zajišťují podlahové vpusti, žlaby či rohové odtoky, které zastoupí funkci vaničky s klasickým sifonem a nabídnou řešení pro jakoukoli velikost a tvar koutu.

Sprchové vaničky samozřejmě nejsou zcela zapovězeny, ale vyvíjejí se. Moderní produkty tohoto typu snižují svou výšku a existují i řešení tak zvaně zápustná, aby byl vstup do sprchového pokud možná bezbariérový a co nejbezpečnější a nejpohodlnější pro všechny generace v rámci rodiny.

RAVAK brilliant

Čtvrtkruhový třídílný kout Brilliant v luxusním majestátním designu. Vznikl ve studiu Nosal Design a je typický masivními celokovovými panty, které jsou zevnitř sprchového koutu zapuštěné a usnadňují tak čištění. Nabízí se v rozměrech 80, 90 a 100 cm a výplň tvoří transparentní bezpečnostní sklo. Cena od 19 790 Kč podle rozměru. RAVAK

SONY ICF-S80_shower_en

RÁDIO DO SPRCHY: Voděodolné rádio SONY ICF-S80 se nabíjí pomocí tří baterií, které vydrží přehrávat hudbu až 130 hodin. Díky „přícucce“ jej lze připevnit například na dlaždičky ve sprchovém koutu. Rádio má digitální AM/FM tuner s možností Autoscan frekvencí, pět pamětí, hodiny a stopky. Doporučená cena 1390 Kč. SONY

SPRCHOVÉ A MASÁŽNÍ BOXY

Existuje i možnost koupit sprchový kout „hotový“. Takzvaný sprchový box tvoří strop, kde je umístěna stropní sprcha, stěny z akrylátu nebo z bezpečnostního skla, vanička a vybavení – i zde si můžete dopřát hydromasáž či parní lázeň. Sprchový box oceníte při přestavbě, neboť jej bez velkých úprav stačí jen připojit k teplé a studené vodě a odpadu.

DÉŠŤ I MASÁŽ

Můžete samozřejmě svou sprchu vybavit „základní“ klasickou ruční sprchou připojenou na hadici, případně sprchou hlavovou upevněnou u stropu. Ale pokud chcete opravdu dokonalý požitek z očisty, buďte náročnější. Nejenže jak ruční, tak hlavová sprcha mohou nabídnout více programů lišících se silou a směrem vodního proudu, ale obě tyto varianty je možné doplnit o funkci bočních spršek, případně trysek v podlaze, které zajistí příjemnou masáž plosek nohou. Tyto možnosti lze ovšem vzájemně kombinovat. Masážní trysky lze přitom instalovat samostatně, ale mohou být i součástí hotových sprchových panelů či sloupů, které obvykle umožňují sprchování z ruční a hlavové sprchy i z bočních trysek, nabízejí výhodu instalace i do již hotového koutu a nabídnou třeba také potěšení z páry. Možnosti těchto systémů jsou pak vskutku fantastické. Lze využít předem nastavené scénáře – choreografie programů, které učiní z vaší sprchy malý masážní a relaxační salón. A pokud by vám různé vodní programy včetně mlhy, páry či deště snad nestačily, pak můžete své sprchování obohatit o hru barev a světel nebo si užít očistu za tónů oblíbené hudby. I to je dnes ve sprše možné. Je tak třeba se rozhodnout – chcete se jen sprchovat, nebo toužíte po dokonalém zážitku?

MYSLETE NA BEZPEČÍ

Jak bude váš sprchový kout vypadat, závisí skutečně jen na možnostech prostoru, financích a vašich nárocích. V každém případě je však třeba zajistit bezpečnost. Je nutné, aby byl povrch pod nohama opatřen protiskluzovou úpravou, což platí i o podlaze u řešení bez vaničky. Gumové protiskluzové podložky nejsou dobrým řešením. Stoprocentní jistotu pod nohama nezajistí, navíc komplikují údržbu. Vaničky z výroby protiskluzová opatření mají, dlažbu na podlahu sprchového koutu v případě řešení bez vaničky je potřeba vybírat s tímto ohledem. K bezpečnosti, ale i pohodlnému sprchování ve vyšším věku pak přispějí sedátka nebo madla, stejně jako termostatické baterie, to bez ohledu na věk.

 

VIEGA

Ploché a flexibilní sprchové žlábky Advantix Vario jsou určené pro řešení sprchového koutu bez vaničky nejen při sanaci. Dají se zkrátit nebo prodloužit přímo na místě při instalaci a nabízejí vysoký odtokový výkon. Jsou nyní k dostání také v extra plochém provedení. Odtok je stejně jako u všech sprchových žlábků Advantix Vario samočisticí. VIEGA

WATERFALL SENSE sprchovy-kout

Měděný sprchový kout – práce s měděnými bateriemi, měděnou stěrkou a ultratenkou dlažbou. Designérka Markéta Aniolová, Urban Sphere Interior. Sprchový set Sole. Cena 15 865 Kč, 13 920 Kč ve variantě chrom. WATERFALL BATERIE

Datum vydání: 21. 9. 2015

Edit: