Praktické úložné prostory

Pokud jste již při stavbě domu či bytu nepočítali v plánech s úložným prostorem, pak možností, kam můžete kdykoliv odložit a případně i ukrýt cokoliv, co zrovna nechcete mít na očích, není nikdy dost. Může jít jak o věci běžné denní potřeby, tak i o sezónní kousky, jako jsou lyže, kola nebo nafukovací bazének. O své úložné místo se ale hlásí i sváteční příbory, časopisy nebo brýle na čtení. Kam s tím vším a přitom elegantně?

Nejvíce oceníte praktický úložný prostor u oblečení. A na to jsou výrobci také nejvíce připraveni – šatních skříní, komod a vestavných policových systému je na trhu nepřeberné množství. U vestavné šatní skříně jsou efektní například posuvné dveře, které nejenže ušetří spoustu místa, ale interiéru dodají i opticky na prostoru a světle. Tím víc, jsou-li celoskleněné. „Díky tomu, že sahají od podlahy až ke stropu, dovedou vestavěné skříně naložit s dostupným místem daleko efektivněji než klasické skříně či komody, a poskytnout tak mnohem více úložného prostoru,“ říká Martin Dusík, generální ředitel společnosti Trachea, výrobce nábytkových dvířek.

Praktické oddělení ložnice od šatny umožňují celoskleněné dveře Strong v pevném hliníkovém rámu, jejichž výška je doslova od podlahy až ke stropu. V ceně od 11 646 Kč, www.dvere-jap.cz

Přehlednost v koupelně

U úložného a odkládacího prostoru v koupelně je nejdůležitější především přehlednost a snadná dostupnost. „Úložné prostory skříněk a dalšího koupelnového nábytku by měly být nejen dostatečně přehledné, aby v nich člověk bez dlouhého hledání našel vždy to, co potřebuje, ale také efektivně rozdělené tak, aby poskytovaly dostatek místa pro drobné i rozměrnější kosmetické a hygienické přípravky,“ říká Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas. „V českých domácnostech jsou preferované zejména skříňky se dvěma zásuvkami, ve kterých má každý to, co potřebuje, ihned po ruce,“ dodává.

Kuchyň chce systém

Praktické regálové systémy, výsuvy a dostatečně hluboké a prostorné zásuvky v kuchyňské lince jsou alfou a omegou velkorysého úložného prostoru v kuchyni. Kde jinde by mělo být vše dokonale přehledné a prakticky dostupné? Na dokonalost úložného prostoru musíte myslet už při plánování kuchyně samotné; co si naplánujete hned na začátku, později velmi oceníte. Dobře zorganizovaný prostor, kde má vše své pevné místo a nemusíte se při vaření zdržovat hledáním naběračky, je poklad k nezaplacení!

Univerzální šatní a skříňový systém z kolekce Multiforma (hülsta) se vyrábí na míru konkrétnímu prostoru. LED osvětlení dodává interiéru šatny pocit luxusu a výjimečnosti. www.homestyle.cz

Naučte to i děti

I v dětském pokoji je přehlednost a funkčnost  zásadní. Navíc díky důmyslnému pojetí řešení odkladného prostoru si děti pěstují smysl pro pořádek a systém, naučí se chápat, že když má věc své místo, vždy ji tam snadnou najdou, že když si uklidí věci tam, kam patří, je pokoj hned hezčí. Až budete vybírat zařízení dětského pokoje, vezměte děti s sebou, ať se na výběru podílejí – k vybraným kouskům budou mít hned pozitivnější vztah, stejně tak i k jejich začlenění do prostoru pokoje.

Sestava do předsíně (rozměry 260 x 270 cm, výška 250 cm) je v dekoru šedý dub a bílý lak, zásuvky jsou z bukové překližky. Praktické jsou výsuvné police na klobouky. Od 47 000 Kč včetně montáže a zaměření. www.nabytek-max.cz

Zásuvky i čelní výsuvy kuchyní Livanza a Bauformat je možné vybavit systémem vnitřního podélného i příčného členění, které jim dodá komfort a pořádek. Tato výbava zásuvky Antaro je od značky Blum a stojí 4195 Kč. www.oresi.cz

Předsíní to končí i začíná

Hlavní součástí každé předsíně je botník a věšák. Pokud nemáte úložné prostory ve vstupní části bytu vyřešeny pomocí vestavné skříně, pak volte mobiliář velmi pečlivě. Jde o první věc, kterou po příchodu domů uvidíte, jak vy, tak návštěva. A první dojem většinou rozhoduje. Otevřený botník sice v obchodě vypadá parádně, ale jinak tomu může být doma, až ho naplníte obnošenou obuví. Podobně je tomu se svrchníky, deštníky a šálami. Zhodnoťte předem celkový vzhled a styl vaší předsíně a teprve potom se vydejte na nákupy.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 12. 3. 2017

Edit: