Trendy v zařizování obývacího pokoje

obývací pokoj na míru

Obývací pokoj sjednocují s kuchyní použité materiály – matný lak Ewermatt, kartáčovaný dub a dubová dýha. Foto: Sykora

Současný trend sází na individualitu. Interiér obývacího pokoje by měl při své funkčnosti také vyzařovat osobnost a zájmy svých uživatelů.

Je zcela přirozené, že se hlavní obytnou místnost, v niž se většinou dnešní obýváky proměnily, snaží každý zařídit tak, aby co nejlépe vyhovovala jeho požadavkům. Interiérový design totiž podobně jako vlastní vkus a styl oblékání přímo vybízí k tomu, aby odrážel osobní preference a individuální potřeby svých uživatelů. Zatímco početná rodina ocení víceúčelový nábytek (například rozkládací jídelní stůl či pohovku s možností příležitostného přespání) a spoustu úložných prostor, mladá dvojice v garsonce využije flexibilní zařízení třeba v podobě „neviditelné“ pracovny se sklopným či výsuvným sekretářem nebo speciálním lůžkem, které zmizí přes den ve skříni. Bezdětní a dobře situovaní partneři dají přednost modernímu zařízení s různými vychytávkami. Výjimkou nejsou vitríny či komody s integrovaným osvětlením nebo úložné systémy na hi-fi soupravu, různé designové kousky nábytku a doplňky z kvalitních materiálů apod.

Aktuální trend v zařizování obývacích pokojů

A jaká „móda“ dnes tedy v zařizování hraje prim? Převládající trend sice vypadá tak, že ve skutečnosti žádný styl nemá výraznou převahu, přesto lze objevit některé společné prvky. Patří k nim inspirace uměním, přírodou, organickými tvary, vintage doplňky a také vším, co pomáhá vytvořit vizuálně příjemné, útulné prostředí. Oblibě se těší i eklektický styl, který různorodé věci dokáže spojit do osobitého celku.

70. léta, světlé, ale i výrazné tóny

Obdiv 70. let minulého století zaznamenává zájem nejen v módě. Klasický styl charakterizují tmavé barvy, sametové potahy a nábytek z ořechového dřeva, někdy s lesklými detaily. Pestré barvy a výrazné vzory tehdejší doby ale nyní nahradila spíše bílá a světlé odstíny, doplněné neutrálními, případně pastelovými tóny, které jsou pro svou nadčasovost a harmonické působení stále v kurzu. Vedle toho můžeme pozorovat i odvážnější barevnost interiérů, která se kromě stěn a podlah objevuje i na bytových doplňcích a svítidlech. Potahové látky a textilní doplňky ovládají futuristické a geometrické vzory, vedle nichž se prosazují také různé etno motivy.

Materiály a struktury

Z materiálů používaných na čalounění sedacího nábytku jsou v popředí zájmu zejména vlna, buklé vlna, samet, manšestr a plyšové látky. Stále módní zůstávají kamenné povrchy a textury, zejména mramor a vápenec, ať už v podobě obkladů, nebo bytových doplňků, jako jsou například stolky, stojany, svícny či další drobnější dekorace, které vždy vypadají elegantně a luxusně a často mohou být kombinovány se dřevem.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Lodesign, Westwing, Le Pation, Bonami, Butlers, Torrimex, IKEA, BRWCZ, Nábytek-Brückl, Atena Gwinner, Sýkora

Datum vydání: 26. 3. 2024

Edit: