Perfektně vyprat, skvěle vyžehlit

Pracích prostředků na prádlo je na trhu spousta. Stejně tak jako praček, sušiček a žehliček. Kterému výrobku dát přednost vám sice neporadíme, ale alespoň nabídneme přehled těch, které nás zaujaly a vás by případně taky mohly. A poradíme i pár triků…

V ČEM PEREME?

Prací prostředky na prádlo si můžete zvolit ve formě pracího prášku, gelu nebo kapsle, která usnadňuje manipulaci s pracím prostředkem a zároveň za vás vyřeší problém s dávkováním. Prací prostředky se dále specifikují podle druhu prádla, na které jsou určeny – na bílé, barevné, tmavé a černé, ale i na jemné tkaniny, vlnu a hedvábí.

DOKONALE, PŘITOM ÚSPORNĚ

Při praní v pračce se snažte vždy využít její kapacitu – tím šetříte nejen elektřinu, ale i prací prostředek a vodu. Myslet byste měli i na správné dávkování – nejlepší je dát prací prostředek přímo do bubnu pračky a snažit se používat co nejmenší dávky, klidně snižte dávkování o 20 %. Většina výrobců totiž udává dávkování pro silně znečištěné prádlo, ale to, které běžně pereme, bývá znečištěné spíše pouze běžně. Vyšší dávky pracího prostředku kvalitu vyprání většinou nezlepší, zbytečně jen zatíží odpadní vody. Prací prostředky občas střídejte, je to dobré pro správný chod pračky.

Nová pračka a sušička Siemens řady avantgarde – ovládají se pomocí pětipalcového barevného dotykového displeje na ergonomickém panelu i na dálku přes mobilní telefon nebo tablet s aplikací Home Connect. Kapacita bubnů – 10 kg (pračka), 9 kg (sušička), vnitřní osvětlení, systém automatického dávkování pracího prostředku i-Dos, inteligentní čisticí systém kondenzátoru i filtrů sušičky. Energetická třída A+++ – 40 % (pračka, 39 990 Kč) a A+++ (sušička, 39 990 Kč). www.siemens-home.bsh-group.com/cz

CHCETE ALTERNATIVNĚ?

Našli jsme pár babských rad, jak na zašpiněné prádlo i bez chemie, tady jsou:
běžné skvrny – prášek na pečení (zlepší i kondici pračky, změkčuje vodu)
skvrny od trávy – jakýkoliv bezbarvý alkohol (nalít na skvrnu před praním)
skvrny od borůvek – trochu kyselého mléka (nalít na skvrnu před praním)
červené víno – bílé víno, citronová šťáva a sůl
pro vybělení prádla – stačí nalít do pračky 100 ml citronové šťávy, prádlo bude zářivě bílé
místo aviváže (která zatěžuje životní prostředí, je obtížně biologicky odbouratelná a ve vodě se zcela nerozloží) – zkuste bílý ocet, ten prádlo nejen změkčí, ale i vydezinfikuje i vybělí

ŽEHLIČKU NEBO PARNÍ STANICI?

Pokud je pro vás hlavním kritériem cena, pak jednoznačně vítězí žehlička, parní stanice je mnohonásobně dražší. Parní stanice sice žehlí rychleji a efektivněji, samotné přípravy na žehlení jsou ale delší, než u klasické žehličky, která také není tak náročná na skladování. Parní stanice zase může žehlit prádlo z obou stran najednou, nebo ve více vrstvách, pomalý start tedy dožene výkonem během žehlení. Hlavní výhodou klasické žehličky je její pohotová reakce – zapnete a můžete žehlit.

CO JE PARNÍ STANICE?

První typ parní stanice neboli parního generátoru je vhodný pro domácnosti, kde se žehlí velké množství prádla. Žehlení je mnohem rychlejší a efektivnější. Stanice obsahuje nádobu (bojler) pod tlakem, kde se uchovává voda k vytváření páry. Voda se ale nedá během žehlení dolévat a stanice musí být před žehlením zahřátá. Nabízí třikrát vyšší výkon páry, než klasická žehlička, její proud je nepřetržitý, rovnoměrný a silný, žehlit a napařovat zvládne bez dolévání vody asi hodinu.
Druhý typ, nezávislý parní generátor, využívá atmosférický tlak. Má menší nádržku a voda se tak rychleji zahřeje, zároveň ji lze průběžně doplňovat jako do napařovací žehličky.

Parní žehlicí stanice KÄRCHER SI 4 EasyFix kombinuje univerzální parní čistič a parní žehličku s žehlicím prknem. SI 4 EasyFix sníží dobu žehlení díky parní žehličce a prknu o 50 %. Aktivní žehlicí prkno je vybavené funkcí vydouvání a aktivním odsáváním páry (výkon 2000 W, objem nádrže 0,8 l, hmotnost 12,6 kg (bez příslušenství), 1450 x 462 x 960 mm). 14 590 Kč. www.karcher.cz

Prací prostředek určený pouze na bílé prádlo nepoužívejte na barevné. Obsahuje rozjasňovače, které by mohly způsobit vyblednutí jiných barev než bílé. Jejich odstíny by pak působily opraně. Použitím prostředku pro barevné prádlo na prádlo bílé neuškodíte tolik, jako aplikací prostředku pro bílé prádlo na to barevné.
Zdroj: www.dtest.cz

Pokud doma nechcete shromažďovat více pracích prostředků pro jednotlivé barevné odstíny a spíše vás zajímá, který patří k těm univerzálním, vsaďte na tekutý prací gel. Prášek v tekuté formě zpravidla neobsahuje bělidla a optické rozjasňovače a barvu prádla udrží i po několikanásobném praní v původním nebo velmi podobném odstínu.

Na vlněné a jemné pletené oblečení používejte speciální pro ně určené prostředky. Pokud je budete prát v těch běžných, mohou se vytahat, nebo naopak srazit.
Zdroj: www.dtest.cz

Text: Mirka Vernerová, odborná spolupráce www.dtest.cz
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 14. 12. 2018

Edit: