Zděná klasika nepotřebuje zateplení

akustické broušené zdivo

Akustické broušené zdivo HELUZ AKU Kompakt 21 s minerální izolací mezi dvěma tvarovkami. Neprůzvučnost 57 dB. Tlumí přenos konstrukčního hluku a je kompatibilní s broušenými bloky pro obvodové stěny. Foto: HELUZ.

Poctivý stavební materiál s tradicí? Cihla je dnes víc! Představíme vám její možnosti.

Moderní cihelné zdivo dokáže perfektně zvukově izolovat, nebo se vracet ke kořenům prostřednictvím vysoce kvalitních nepálených cihel. Ale to zdaleka není vše: Jednovrstvé cihelné zdivo bez dodatečného zateplení tvoří jeden ze základních materiálů pro výstavbu pasivních domů.

JEDNOVRSTVÉ ZDĚNÍ

cihly s tepelnou izolací

Nejlepší tepelnou izolaci zajistí jednovrstvé zdivo HELUZ Family 50 2in1 (integrovaný polystyren). Pasivní výstavbu bez dodatečného zateplení umožní i broušená cihla HELUZ Family 50 (vpředu). Foto: HELUZ.

Začněme rovnou největším hitem: Zdění v jedné vrstvě, které už nepotřebuje žádné zateplení pod vnější nebo vnitřní omítkou, je rychlé a pohodlné. Při stavbě vám šetří čas i práci, později peníze za vytápění (nebo za letní klimatizaci) a také obytný prostor v interiéru. Nové typy cihel a tvárnic pro obvodové zdivo jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako standardní pálené cihly, ale mají promyšlený systém dutin či voštin, které zpravidla vyplňuje vložený izolant (pěnový polystyren EPS, expandovaný perlit nebo minerální vata). Důležité je, abyste měli už v okamžiku výběru promyšlený efekt, jehož chcete dosáhnout (jen tepelná izolace, kombinace se zvukovou izolací, úspora vnitřního prostoru). Zatímco termoizolační efekt samotný dokonale splní EPS, pro univerzální tepelnou i zvukovou izolaci doporučujeme minerální vatu. Pokud zápasíte s nedostatkem vnitřního prostoru, nepotřebujete zdi vo tloušťky 50 cm: Nízkoenergetického standardu dosáhnete i s tloušťkou zdiva 38 cm. Třeba pomocí broušených cihel.

BROUŠENÉ CIHLY

Rychlé a přesné zdění na tenkovrstvou maltu, lepidlo nebo speciální pěnu nabízí systém broušených cihel. Díky minimální výšce ložné spáry dosahuje zdivo lepší tepelné izolace. Základ systému tvoří cihelné bloky s přesnou výškou 249 mm, jejichž ložné plochy jsou zabroušené do vodorovných rovin. Můžete je použít na obvodové zdivo i příčky. Velmi dobře izolují tepelně i zvukově, akumulují teplo a regulují vlhkost vzduchu v interiéru. Principy přesného zdění dodržují i broušené cihly vápenopískové nebo betonové, vždy je však nutné dbát na perfektní založení stavby.

Nejnáročnější je založení první řady cihel, která se zpravidla pokládá do maltového lože na pevném odizolovaném podkladu. Musí být dokonale rovná, protože na milimetrové vrstvě speciální tenkovrstvé malty nelze nic vyrovnat – na rozdíl od 12 mm vysokého maltového lože při klasickém zdění. Stavíteli svépomocí, využijte pro založení stavby pomoc odborníka: Každá chyba se totiž přenáší do dalších řad zdiva.

AKUSTICKÉ CIHLY

Chcete se zbavit obtěžujícího hluku uvnitř bytu, mezi byty nebo dokonce mezi domy? Řešením jsou akustické cihly se speciálním děrováním, které při správném použití zaručují téměř dokonalou zvukovou izolaci. Akustické stěny mohou být jednoduché či dvojité: ty jednoduché se omítají z obou stran, dvojité vždy jen z vnějších stran. Mezera mezi vnitřními stranami dvojité akustické stěny musí být vyplněna minerální izolací. Účinek akustické stěny ovšem může oslabit nesprávné zabudování zdicích prvků v místech, kde dochází ke zvukovému propojení konstrukcí. Proto se vyplatí odborná instalace.

DVĚ MOUCHY JEDNOU RANOU

Pokud i při budování akustické stěny ctíte zásadu, že čas jsou peníze, nabízejí vám řešení broušené akustické cihly. Díky zabroušení obou ložných ploch se zdí jednoduše na tenkovrstvou maltu nebo zdicí pěnu – a rychlost zdění se tím zvýší až o 30 %. Jestliže kladete důraz na nosnou funkci akustického zdiva, pak vám poslouží šalovací cihly zalévané. Otvory v nich se při zdění zcela vyplní betonem či maltou. Výsledné zdivo si zachová účinnou izolaci proti hluku, ale díky vysoké objemové hmotnosti bude zároveň spolehlivým statickým prvkem s dobrou akumulací tepla.

MODERNÍ CIHLA UMÍ VŠE

minerální vata v cihle

Kapky vody se do minerální vaty v cihlách Porotherm TS Profi nevsáknou: Povrch cihel je hydrofobizovaný, proto je lze použít pro bezpečné založení zdiva. Foto: Wienerberger.

Kvalitní cihelné zdivo dneška by ovšem nemělo mít žádnou zásadní slabinu. Při výběru si ohlídejte hlavně tři parametry: minimální tepelný prostup, dobrou akumulaci tepla a vysokou paropropustnost (difuzní schopnost). Všechny izolanty uvnitř cihly jsou upraveny jako hydrofobní (nesmáčivé) a zároveň paropropustné, takže vlhkost se může dostat pouze do cihlového střepu a z něj se pak odpařuje. Právě to je podstatná výhoda oproti vnějšímu kontaktnímu zateplení, kde zejména při rychlé realizaci novostaveb hrozí srážení stavební vlhkosti ve zdivu a následný vznik plísní. Při jednovrstvém cihelném zdění se vám nic podobného nestane!

NÁVRAT K NEPÁLENÝM CIHLÁM

nepálená cihla

Nepálená cihla HELUZ NATURE Energy reguluje klima interiéru. Rozměr 12 x 25 x 24 cm, dá se pokládat na šířku 12 nebo 25 cm. Foto: HELUZ.

Proč se dnes výrobci vracejí k nepáleným cihlám? Protože teplota a vlhkost v interiéru významně ovlivňují náš pocit pohody – a žádná cihla nedokáže regulovat vnitřní mikroklima lépe než ta nepálená. Zejména v zimě při vytápění totiž dochází ke snížení relativní vlhkosti vzduchu, a tedy vyššímu vysoušení sliznic horních cest dýchacích, což oslabuje naše obranné funkce. Suchým vzduchem trpí děti, alergici, astmatici – a proto pořizujeme různé zvlhčovače. Přirozenější a neustále fungující alternativu nabízí zdivo z nepálené hlíny: Dokáže přebytečnou vlhkost pohlcovat a v případě suchého vzduchu zase automaticky uvolňovat. Bez složitých technologií jsou nepálené cihly dokonale „chytrým materiálem“, který vytváří zdravé vnitřní prostředí.

VÁPENOPÍSKOVÉ CIHLY

Možná vás to překvapí, ale přírodní cihla dnes nemusí být z hlíny. Tradiční cihlovou barvu vymění vápenopískové cihly za šedobílou. Jejich hlavní složky tvoří nehašené vápno, křemičitý písek a voda. Rovněž tyto cihly nabízejí široké možnosti využití a snesou velmi přísná měřítka: Jsou trvanlivé, přesné, pevné, skvěle izolují zvukově i tepelně a umožňují rychlou výstavbu. Nezklamou vás ani tehdy, když na první místo stavíte energetické úspory. Také z vápenopískových tvárnic totiž postavíte dům v pasivním standardu. Vápenopískovou stěnu můžete ponechat jako pohledovou, můžete jí dodat rustikální povrch nebo obklad, ale také ji můžete klasicky omítnout.

vápenopískový zdicí systém

Vápenopískový zdicí systém KMB Sendwix 200 nabízí rychlé a snadné vedení elektroinstalací díky průchozím kanálkům. Tloušťka zdiva 20 cm umožňuje stavět až pětipodlažní pasivní domy. Foto: KM Beta.

PÓROBETON

Prověřený zdicí materiál s téměř stoletou tradicí je pórobeton Ytong. Na jeho výrobu se používají základní přírodní suroviny: křemičitý písek, vápno a voda. Díky své porézní struktuře dobře pracuje s vlhkostí v interiéru a vytváří zdravé klima. Vyniká i tepelnou izolací a speciálně pro jednovrstvé zdění je určena řada tvárnic Lambda YQ, s níž dosáhnete hodnot pasivní výstavby bez dodatečného zateplení. Vyrábí se až do šíře 55 cm, tedy pro opravdu masivní zdivo s vysokou schopností vytvářet teplotně stabilní prostředí. Důležité pro celkové kvalitní provedení stavby je, že výrobce nabízí na současném trhu nejucelenější stavební systém. Najdete zde prvky nejen pro celou hrubou stavbu (stropy, střechu, schody), ale také produkty pro vnější a vnitřní povrchové úpravy a řešení detailů, jako je žaluziový kastlík (viz foto nahoře). Jedná se tedy o komplexní řešení celé stěny s důrazem na optimální tepelnou izolaci, konstrukční detaily a eliminaci chyb. Značka Ytong je žádaná také mezi svépomocnými stavebníky: jednak proto, že se systém podobá skládačce a práce s ním je snadná, jednak pro širokou nabídku doplňkových služeb.

ytong

Z pórobetonu postavíte celý dům. Novinkou systému Ytong je plně kompatibilní žaluziový kastlík z Purenitu. Je voděodolný, trvanlivý a umožňuje provést detail bez tepelných mostů. Foto: Ytong.

betonové lícové cihly

Betonové lícové cihly s rumplovaným (záměrně otlučeným) povrchem ve dvou odstínech mají opravdu dekorativní vzhled. Cena od 14,50 Kč/ks. Foto: Presbeton Nova.

BETONOVÉ IMITACE CIHEL

Vraťme se ke klasické podobě cihly… Tedy ne k cihle z pálené hlíny, nýbrž k její věrné nápodobě z betonu. Betonové lícové cihly mohou být hladké nebo rumplované (otlučené), mají opravdu dekorativní vzhled a dají se použít ke zdění budov, zídek, oplocení, sloupků pergol a jiných zahradních staveb. Nesplňují špičkové izolační parametry. Plní především zdobnou funkci a jejich povrch se neomítá. Rovněž betonové cihly jsou však trvanlivé, mrazuvzdorné a jejich výroba je šetrná vůči životní mu prostředí. Důvodem k jejich volbě jistě může být cenová úspora ve srovnání s originálem cihelného zdiva. Na ukončení zdiva oplocení nebo zídek lze použít kromě lícových betonových cihel také systémové zákrytové desky z pohledového betonu.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Presbeton Nova, KM Beta, Wienerberger, Ytong, Heluz, Readymat, Klinker centrum

Datum vydání: 8. 2. 2024

Edit: