Pojďte do sauny!

Každoročně se to na začátku zimy hemží radami, jak toto mrazivé období roku přežít ve zdraví a v pohodě. Jednu přinášíme i my: pojďte do sauny! Zahřejete se, rozptýlíte, odpočinete si, nastartujete imunitu a vůbec – sauna je prostě skvělá!

REVOLUCE V SAUNOVÁNÍ

I tak jsou někdy označovány infrasauny, které před lety vtrhly do domácností. Pro použití v interiéru jsou ideální. Mají menší rozměry, mohou tak stát v koupelně či ložnici, a pro provoz všech technologií stačí jediná elektrická zásuvka! Účinky jsou navíc dostupnější širšímu okruhu uživatelů. „Infrasauny v sobě mají různé typy zářičů, ohřívač nebo lampy. Ty vyzařují vlnění – infračervené záření, které působí v podkožní svalové tkáni a prohřívá tělo do hloubky až čtyři centimetry pod povrch. Infrasauny jsou vhodné i pro starší osoby a ty, kteří trpí astmatem či kardiologickými obtížemi, a to díky vnitřním teplotám, které nepřesahují 60 °C,“ říká Marcela Bínová z oddělení saun v projektových marketech Hornbach.

POSTAVTE SI FINSKOU!

Pokud jste příznivci tradičního – finského saunování, možná vás potěší, že i finskou saunu už můžete pořídit jako stavebnici. Tento projekt nicméně stále vyžaduje větší rozvahu a obvykle i radu a pomoc odborníka při stavbě, montáž zabere více času a také drobnou práci s dřevěnými díly. Finské sauny pak využívají k výhřevu kabiny až na více než 100 °C tradiční metodu rozpálených kamenů a případně páry. „Pro výhřev menších modelů postačí kamna s výkonem 3,6 kW, rychlý a silný výhřev zajistí kamna s výkonem 8-9 kW. Volbou je pak integrovaný nebo externí ovládací panel a možnost kombinovaných kamen s integrovaným výparníkem,“ upřesňuje Jakub Nováček, produktový manažer společnosti Mountfield.

RADA LÉKAŘE

Sauna je dobrý a dostupný relaxační a otužovací prostředek, který má různé pozitivní účinky na posílení imunity. Platí ovšem, že starší lidé nebo ti, kteří se léčí s nemocemi srdce, vysokým tlakem a podobně, by se měli o návštěvě a prospěšnosti sauny pro své zdraví nejprve poradit se svým lékařem.“
MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař, Lázně Luhačovice, a. s.

PRAVIDLA ÚDRŽBY

Pokud jste si zakoupili infrasaunu jako „stavebnici“ bez povrchové úpravy, je nutné dřevo z vnější strany ošetřit. Vhodný je například voskový olej, který má dobré izolační vlastnosti. Z vnitřní strany jsou vhodnější parafínové oleje, které jsou vhodné jako impregnace proti vlhkosti a skvrnám. Saunu pak zbavujte prachu a nečistot, zejména v částech, které přicházejí do styku s pokožkou. Pro čištění nepoužívejte agresivní prostředky, stačí teplá voda s přídavkem jemného čisticího prostředku na bázi mýdla, například jádrového.

JEN SAUNA, NEBO VÍC?

Pokud jde o infrasauny, které jsou pro domácnosti častější volbou, v nabídce jsou různé typy splňující různě vysoké nároky. Liší se kapacitou, způsobu ohřevu a doplňcích. Cenu nejvíce ovlivňuje velikost kabiny, tedy kolik osob se do ní vejde. Dalším faktorem je počet a typy ohřívačů, osvětlení a příslušenství infrasauny. Některé typy mají v základním vybavení například mp3 přehrávač, rádio, bluetooth připojení či podlahové topení…

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 17. 1. 2020

Edit: