Malý domek kdekoli
Inovativní domek Khudi Bari (v překladu „malý dům“) od bangladéšské architektky Mariny Tabassum vznikl jako odpověď na klimatické změny. Je to extrémně nízkonákladová lehká konstrukce, která může být sestavena a demontována ručně – bez elektřiny či mechanického pohonu.
Tým Mariny Tabassum staví tyto domky společně s humanitárními organizacemi a lokálními komunitními skupinami hlavně v jižní Asii, aby zlepšily životní podmínky populace na existenčním minimu. Domků bylo již postaveno více než sto a další jsou v plánu. Jejich konstrukce se velmi jednoduše skládá z trojúhelníkových prvků, jež jsou vyrobeny z lokálních materiálů jako bambus, kombinovaných s ocelovými spoji vyrobenými v malých dílnách. Tyto spoje určují geometrickou strukturu domu.
Čtvercový rám slouží jako základ a je vsazen do země, zatímco větší podobný rám funguje jako horní patro. Systém doplňuje sedlová střecha z plechu. Jakmile je základní konstrukce nainstalována, přidávají se panely a lehké zástěny, které uzavírají obyvatelný prostor. Horní patro poskytuje útočiště v případě náhlých povodní – a pokud je půda odplavena, Khudi Bari může být demontován, přepraven a znovu postaven na jiném místě.
První experimentální domek Khudi Bari byl postaven v Dháce během pandemie v roce 2020. Po následných úpravách a vylepšeních může být dnes systém rozšířen do větších jednotek propojením více modulů. Takto upraven byl například pro uprchlický tábor Rohingů v jihovýchodním Bangladéši. Nyní byl domek Khudi Bari postaven také v průmyslovém areálu Vitra Campus ve Weil am Rhein. Proč? Kampus Vitra chce nabízet inovativní řešení, která spojují funkci a design. A projekt Mariny Tabassum ukazuje, že architektura nezbytnosti může být mimořádně esteticky působivá.
Text: Vít Straňák
Foto: Vitra
Datum vydání: 7. 10. 2024